Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hořké plody reforem. Argentinský prezident se na podporu lidí nemůže spolehnout

  18:00
Když se Javier Milei loni ucházel o post argentinského prezidenta, oháněl se motorovou pilou, aby symbolizoval své odhodlání výrazně snížit veřejné výdaje. Po půl roce jeho prezidentství země zaznamenává první úspěchy, ale i obavy o budoucnost. Polovina Argentinců si myslí, že prezident věnuje více pozornosti svému mezinárodnímu renomé než řešení palčivých problémů doma.
Argentinský prezident Javier Milei pronáší projev po složení přísahy před...

Argentinský prezident Javier Milei pronáší projev po složení přísahy před Národním kongresem v Buenos Aires. (10. prosince 2023) | foto: Reuters

„Změny, které naše země potřebuje, jsou drastické,“ řekl Milei krátce po svém zvolení a přijal rychlá opatření. V prvním balíčku opatření devalvoval argentinskou měnu peso o 50 procent, snížil státní dotace na pohonné hmoty a počet ministerstev snížil na polovinu, informuje o tom BBC.

Rychlé snížení veřejných výdajů pomohlo Argentině přejít z fiskálního deficitu (rozdílu mezi vládními výdaji a příjmy) ve výši dvou bilionů pesos (52 miliard korun) v prosinci loňského roku do přebytku 264,9 miliardy pesos (6,7 miliardy korun) v dubnu. Argentina vykázala přebytek i v lednu, únoru a březnu, což je poprvé od roku 2012, kdy dosáhla tohoto měsíčního cíle.

Milei, který sám sebe označuje za libertariána, si však za svou hlavní prioritu stanovil snížení inflace. „Je to nejregresivnější daň, která lidi nejvíce trápí,“ uvedl loni pro BBC.

Sliby v pozadí

Inflace zpomalila, v dubnu meziměsíčně klesla na 8,8 procenta, což bylo poprvé od října, kdy nebyla dvouciferná. Tento ukazatel inflace se v zemích, jako je Argentina, bedlivě sleduje. Pokud však jde o celosvětově uznávanější meziroční míru inflace, ta v dubnu dosáhla 289,4 procenta.

Přestože oficiální údaje o růstu za období od 10. prosince, kdy se Milei ujal úřadu, ještě nejsou k dispozici, existují důkazy o tom, že argentinská ekonomika prudce poklesla a spotřebitelské výdaje se v prvních třech měsících letošního roku snížily.

Hořící auta, vodní děla. V Argentině se protestuje kvůli úsporným opatřením

Jiné sliby, které Milei během kampaně učinil, jako například nahrazení pesa americkým dolarem a zrušení centrální banky, se v poslední době dostaly do pozadí. Problémem pro prezidenta je, že jeho koalice La Libertad Avanza nemá v argentinském Kongresu většinu, a je pro ni proto obtížné uzavírat dohody napříč stranami.

Milei chce, aby mu Kongres udělil pravomoc privatizovat více než dvě desítky státních společností včetně státních aerolinek, železnic, poštovních služeb a národního dodavatele vody. Jeho původní souhrnný návrh zákona obsahující privatizační plány a stovky dalších ekonomických opatření neprošel v únoru druhým čtením. Zjednodušená verze, kterou znovu vláda předložila v dubnu, prošla dolní komorou parlamentu, ale Senát ji ještě musí schválit.

Silný odpor odborů

Prezident také čelí silnému odporu odborů, které vyšly do ulic a protestují proti tomu, že plošná deregulace ekonomiky poškodí práva zaměstnanců. Juan Cruz Díaz, výkonný ředitel argentinské poradenské společnosti Cefeidas Group zabývající se geopolitickými riziky, tvrdí, že Mileiova hospodářská politika v úřadu je stejně radikální jako ta, kterou sliboval během kampaně, jen poněkud opožděná.

„Jeho vláda byla nucena tyto reformy zpomalit vzhledem k politickým a sociálním překážkám, kterým čelila,“ říká Díaz. Dodává, že konkrétními faktory, které prezidenta nutí postupovat opatrně, jsou zhoršení kupní síly obyvatelstva a obavy z nárůstu sociálních nepokojů. Děje se tak v situaci, kdy nepolevuje počet lidí žijících v chudobě, který se zvýšil z přibližně čtvrtiny obyvatel v roce 2017 na více než polovinu v současnosti.

Mezinárodní měnový fond, který v průběhu desetiletí půjčil Argentině více peněz než kterékoli jiné zemi, však v květnu udělil vládě pozitivní hodnocení, když uvedl, že její výkonnost je lepší, než se očekávalo. Její hospodářský program se také vrátil na správnou cestu.

„Pokud jde o to, zda prezident Milei může dosáhnout toho, aby parlament schválil další politiky, jsou některé části opozice otevřeny dialogu s vládou, zatímco levicové strany jsou zcela proti jeho programu,“ říká Díaz.

Prezident podává Argentincům hořkou pilulku. Léčbu nejvíc odnesou ti obyčejní

„V tomto kontextu je schopnost vlády vyjednávat a dosahovat konsensu denně testována, což Milei sám často ztěžuje některými výpady a zbytečnými konfrontačními prohlášeními,“ říká Díaz. Mnozí Argentinci totiž považují Mileiovu bouřlivou osobnost spíše za překážku než za pomoc.

Politická poradenská společnost Zuban Córdoba ve svém posledním průzkumu zjistila, že 54 procent respondentů si myslí, že prezident věnuje více pozornosti svému mezinárodnímu politickému obrazu než řešení problémů Argentiny.

Vymanit se z minulosti

Podle Kimberley Sperrfechterové, ekonomky pro rozvíjející se trhy z výzkumné skupiny Capital Economics, je hlavním problémem prezidenta Mileiho potřeba překonat roky a roky špatného hospodaření v Argentině.

„Jedním z klíčových faktorů je, že vláda po desetiletí utrácela nad své možnosti,“ říká. „A tento deficit byl financován tím, že centrální banka tiskla peníze na financování vládních výdajů.“ Toto tištění peněz přispělo k prudkému nárůstu inflace v zemi.

Nyní, když je u moci pravicová libertariánská vláda, se země pokouší nastolit nový kurz, a to znamená ozdravit státní finance. Aby toho vláda prezidenta Mileiho dosáhla, zaměřuje se podle výzkumné společnosti Consensus Economics na rozsáhlý argentinský zemědělský vývoz obilí, sóji, masa a vína.

„Politici vkládají naděje do zemědělského vývozu, který přinese tolik potřebnou zahraniční měnu, protože doufají, že se jim podaří vytvořit vyčerpané devizové rezervy centrální banky a následně zvýšit finanční důvěryhodnost státu,“ uvádí Consensus.

Sperrfechterová se však domnívá, že argentinská ekonomika se v současné době nachází v bodě zlomu a Milei se navzdory svému volebnímu vítězství nemůže spoléhat na podporu veřejnosti. „Není to tak, že by lidi jeho politika přesvědčila, bylo to spíše protestní hlasování,“ říká. „Věci už nemohly pokračovat tak, jak se děly doposud.“

Ekonomka Sperrfechterová se domnívá, že navzdory devalvaci pesa je měna nadále nadhodnocená, možná až o 30 procent. Kurz je podle ní stále řízen, místo aby mohl zcela volně růst nebo klesat, což brzdí růst a poškozuje konkurenceschopnost. „U Argentiny nikdy nevíte. Optimismus se vytratí a ekonomika bude mít problémy,“ uzavírá podle BBC.

Autor:

Britská správa drah zveřejnila záběry z přejezdů

  • Nejčtenější

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Sledujeme online

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Electro World se mění na Datart. Prodejny čistí sklady a ruší věrnostní program

Červnové schválení spojení dvou prodejců elektroniky jde do finále. Electro World se od podzimu již definitivně změní na Datart. V těchto dnech se nejen vyprodávají jeho skladové zásoby, ale...

17. července 2024

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje kapacitu exportního plynovodu právě v době, kdy se region potýká s problémem nahrazení dodávek z Ruska. S...

18. července 2024  20:35

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autobusy na pražské Florenci budou muset pod zem. Přednost má vlak

Premium

Nástupiště autobusů v podzemí, na povrchu zastávka vlaku a nad nimi obchody a další komerční plochy. Tak by v příštích desetiletích mělo vypadat největší autobusové stanoviště v centru metropole –...

16. července 2024

Obchod Ruska s Čínou brzdí sankce. Platby v jüanech skoro nejsou možné

Řada ruských firem si v poslední době stěžuje na obchod s Čínou. Významní ruští vývozci tvrdí, že obchod s čínskými podniky je pro ně kvůli trvajícím americkým sankcím obrovským hazardem. Přímých...

19. července 2024

Výpadek IT systémů zasáhl v Česku pojišťovny, síť lékáren i další firmy

Rozsáhlý výpadek počítačových sítí zasáhl i české firmy. Vedle letiště hlásily potíže pojišťovny, ale třeba i lékárna BENU. Postupně se jim dařilo provoz alespoň částečně obnovit. České banky...

19. července 2024  16:42,  aktualizováno  18:33

ONLINE: IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Sledujeme online

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelí potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  17:56

Státní dluh vzrostl proti minulému roku o 96,2 miliardy, řeklo ministerstvo

Výše státního dluhu ke konci prvního pololetí roku 2024 dosáhla úrovně 3,207 bilionu korun. V porovnání s koncem roku 2023 to představuje nárůst o 96,2 miliardy, uvedl v pátek resort financí. Míra...

19. července 2024  16:21

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...