České nemocnice jsou v hledáčku Penty. Do konce roku chce koupit dvě

  8:00aktualizováno  8:00
Finanční skupina Penta se ještě letos chystá převzít jednu nebo dvě české nemocnice. Nadále zároveň buduje nadnárodní lékárenskou síť Dr. Max, která v Polsku, Česku a na Slovensku zastřešuje už 860 lékáren.
V Česku Penta zatím nezískala jedinou nemocnici, byť se o to dlouho snaží, poslední pokus v Sušici selhal před několika týdny.

V Česku Penta zatím nezískala jedinou nemocnici, byť se o to dlouho snaží, poslední pokus v Sušici selhal před několika týdny. | foto: Profimedia.cz

Penta už provozuje síť nemocnic na Slovensku i v Česku. Tržby z nemocničního byznysu chce do 10 let zvednout na 27 miliard korun.

„Slíbil jsem vedení, že zapíchnu ještě do konce roku první vlaječku do mapy českých nemocnic,“ říká Václav Jirků, který v Pentě řídí zdravotnické investice. Penta podle něj jedná o převzetí celkem tří českých nemocnic. „Na devadesát procent bude jedna či dvě z těchto akvizic uzavřena ještě letos,“ dodává Jirků.

Penta už má významný nemocniční řetězec, zatím však mimo Česko. V Polsku před dvěma lety ovládla největší privátní nemocniční firmu, EMC Instytut Medyczny, s osmi nemocnicemi a 16 specializovanými ambulancemi. Na Slovensku, kde jí patří i zdravotní pojišťovna Dovera, drží přes dceřinou firmu Svet zdravia 27 nemocnic a poliklinik.

V Česku Penta zatím nezískala jedinou nemocnici, byť se o to dlouho snaží, poslední pokus v Sušici selhal před několika týdny. Radnice se tu nakonec domluvila s menším konkurentem Penty, společností Nemos (více zde). „Příležitostí k nákupům je v Česku málo,“ stýská si Jirků. Stejně jako další zájemci o investice do zdravotnictví. Přesto se podle Jirků nadechuje Penta k rozjezdu.

Chce využít výhod centrálního zásobování velkého řetězce materiálem, přístroji a léky. A kromě toho, jak Jirků zdůrazňuje, už získala zkušenost s restrukturalizací a řízením nemocnic. Hodilo by se jí tak dál využívat vlastní know-how.

Tržby za 27 miliard ročně

„Jednáme o dalších investičních cílech v Česku, celkově tady chceme do konce příštího roku řídit zhruba šest nemocnic. A máme ambici se tu do deseti let dostat v tržbách z nemocnic na miliardu eur ročně,“ říká zdravotnický šéf Penty.

Skupina se tak snaží jít ve stopách Tomáše Chrenka, jehož česko-slovenské uskupení Agel loni zvedlo obrat nad 12 miliard eur. Penta by byla v nemocničním podnikání pořád menší, stejně jako Agel však může kombinovat provoz nemocnic s vlastním zdravotnickým obchodem a na Slovensku navíc s vlastní zdravotní pojišťovnou.

I proto je pro Pentu podnikání ve zdravotnictví jedním z klíčových oborů - vedle realit, průmyslu a maloobchodu. Po nových nemocnicích touží šéfové skupiny tak usilovně, že dokonce zvažují výstavbu nových špitálů na zelené louce.

Nejdál jdou tyto úvahy na Slovensku, kde podle Jirků přichází v úvahu vybudování nové nemocnice nejpravděpodobněji v Bratislavě. Znamenalo by to dohodu se státem, jemuž by soukromý investor nabídl moderní, pro pokrokové technologie vhodnou budovu se špičkovou výbavou. Stát či město by do takového objektu převedly smlouvy s pojišťovnami i zaměstnance, soukromník by dostal na určitou dobu právo nemocnici provozovat ve vlastní režii. Podobný postup by se podle Václava Jirků mohl časem uplatnit i v Praze - pokud by se povedlo najít shodu s politiky.

Lékárny Dr. Max míří do Pobaltí i na Balkán

Penta počítá s růstem nejen v nemocničním byznyse, ale dál buduje i svou nadnárodní lékárenskou síť Dr. Max, která dnes v Polsku, Česku a na Slovensku zastřešuje už 860 lékáren a ve všech třech státech drží pozici jedničky či dvojky trhu.

V Česku by měl ještě letos nabobtnat Dr. Max o dalších 15 lékáren, v Polsku se chystá do roka nákup dalších padesáti. Navíc šéfové Penty zvažují vstup na zcela nový trh. „Uvažujeme jak o střední Evropě, tak o Pobaltí, Rumunsku, Bulharsku i Balkánu. Tam všude zkoumáme situaci a hledáme cíle ke koupi,“ říká Jirků.

Majitelé Penty se na zdravotnickou expanzi připravili i finančně. Jak nedávno upozornily Hospodářské noviny, vzala si Penta pro síť Dr. Max rekordně velký úvěr - v přepočtu osm miliard korun. Část peněz má podle Václava Jirků pokrýt akvizice v Polsku, Česku a na Slovensku, ale i útoky na nové trhy.

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Hutě a kovárny Pilsen Steel jdou do konkurzu, nevyrábí už od ledna

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurs na firmu Pilsen Steel (na snímku ze 14....

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel. Předlužené plzeňské hutě a kovárny jsou podle březnového...

Lidé si hrají na pány železnic. Slovenský podnikatel jim to umožnil

Šimon Šicko na vyhlášení EY Podnikatel roku 2018

Šimon Šicko, šéf a spoluzakladatel herního studia Pixel Federation, začal hrát počítačové hry jako dítě na začátku 80....

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz