Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

K vytlačení akcionářů si napříště vystačí stát sám. Peče se dělení ČEZ

  13:52aktualizováno  14:25
Kabinet Petra Fialy včera schválil návrh zákona o přeměnách obchodních společností. Ačkoli to vláda neuvádí, jde pravděpodobně o zásadní krok na cestě k rozdělení energetické společnosti ČEZ. Pokud zákon projde parlamentem, stát by díky němu mohl snadněji vytlačit minoritní akcionáře a zmocnit se tak celé společnosti nebo její části.

Zákon totiž umožňuje rozdělit společnost, pokud se na tom shodne 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě, přičemž pro platné rozhodnutí stačí, aby byly přítomny dvě třetiny všech hlasů akcionářů.

Vzhledem k tomu, že stát vlastní 70 procent akcií společnosti ČEZ a na valných hromadách se každoročně schází akcionáři, kteří drží zhruba 80 procent všech akcií, stát by si vlastně vystačil a mohl by rozhodnout podle svého. Podle dosud platných zákonů je k rozhodnutí o rozdělení společnosti potřeba 90 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě.

Ze situace jsme těžili nejvíce, proto také nejvíc odvedeme, říká Novák z ČEZ

Na oznámení vlády reagovaly akcie ČEZ ve čtvrtek dopoledne poklesem zhruba o devět procent. „Souvislost to má, roste pravděpodobnost, že stát se společností ČEZ něco chystá. Zároveň jsou to ale čistě jenom spekulace, protože vláda se k tomu oficiálně nevyjadřuje a nelze prokázat přímou souvislost,“ komentuje to analytička společnosti Cyrrus Anna Píchová.

Pokud by došlo k vytěsňování minoritních akcionářů, stát by si mohl stanovit, za jakou cenu akcie odkoupí. „Nedal by jim zřejmě tržní prémii. Při takzvaném squeeze outu (vytěsnění, pozn. red.) může majoritní akcionář minority vytlačit buď s nějakou menší prémií nebo bez prémie. Všechno jsou to spekulace, ale zároveň všechno nasvědčuje tomu, že se stát snaží v tomto ohledu najít nejjednodušší a nejlevnější cestu,“ uvádí Píchová.

Akcionáři zuří

„Mělo okamžitě nastat pozastavení obchodování s touto akcií na burze do okamžiku, než budou vyjasněny jakékoliv detaily. Jsme svědky toho, že v tomto okamžiku vznikají manipulací vlády obrovské škody na veřejně registrovaných trzích,“ komentuje to minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr s tím, že zatím nikde není paragrafové znění schváleného návrhu. Ministerstvo spravedlnosti k tomu zveřejnilo jen tiskovou zprávu.

Problém je podle Šnobra mimo jiné v tom, že stát postupuje proti minoritním akcionářům na vícero frontách. Na jedné straně si připravuje půdu pro jejich vytěsnění, na straně druhé snižuje hodnotu jejich dividendy zavedením windfall daně, tedy daně z neočekávaných zisků, kterou ČEZ bude muset za tento rok zaplatit.

„Stát daňově šikanuje jednu konkrétní společnost za účelem snížení hodnoty akcií,“ říká Šnobr. Podle něj se akcionáři budou proti tomuto postupu bránit soudně a požadovat náhradu ušlé škody. Takže stát na tom nakonec může vlastně prodělat.

„Vláda v tomhle smyslu možná ani nedohlédla, kam její kroky vedou. Jde o zneužití moci veřejného činitele proti soukromým vlastníkům ČEZ. Vláda může mít jakýkoliv záměr, ale v jeden okamžik danit, snižovat hodnotu, zestátňovat a měnit zákon, to je nepřípustné,“ dodává akcionář.

„Nejmenovaná“ společnost

Původní návrh zákona o přeměnách obchodních společností byl zveřejněn již v listopadu loňského roku. Jde vlastně o transpozici evropské směrnice, která řeší fúze, převod jmění na společníky, přeshraniční přemístění sídla a podobně. Navrch k tomu nicméně do návrhu přibylo několik odstavců týkající se rozdělení akciové společnosti „strategického zájmu“.

Jen čtyřicet miliard. Ministerstvo snížilo odhad výběru windfall tax

Legislativní rada vlády, která má za úkol dohlížet na to, že vláda neschválí nic protizákonného, tuto pasáž ke schválení nedoporučila. Právníci se obávali, že je znění zákona i důvodové zprávy příliš okatě nastavené na jednu konkrétní společnost, respektive jednu konkrétní situaci.

V dokumentech se totiž psalo, že se má změna týkat „společnosti strategického zájmu“, která má „většinovou majetkovou účast státu“ a je součástí kritické infrastruktury. Na žádnou jinou českou společnost, než je právě ČEZ, tento popis nesedí.

Příliš rozdrobené vlastnictví

Ministerstvo spravedlnosti teď říká, že došlo k zohlednění připomínek Legislativní rady vlády. „Navrhovanou úpravou dochází k jejímu zobecnění. Ke snížení potřebné většiny ke schválení zmíněných forem přeměn by tedy došlo u všech kótovaných společností a nikoli pouze u těch, jejichž většinovým akcionářem je stát,“ uvádí tiskový mluvčí resortu spravedlnosti Vladimír Řepka v tiskové zprávě.

ČEZ chystá za rok 2022 rekordní dividendu, letos budou zisky nižší

Důvodem snížení kvóra pro rozhodnutí o rozdělení společnosti je podle ministerstva fakt, že kótované společnosti mají rozdrobenou strukturu akcionářů a vysoký podíl pasivních investorů, kteří se valných hromad ani nezúčastňují.

„Novela má také umožnit akciovým společnostem, jejichž akcie jsou přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu, aby i ony mohly v praxi realizovat některé formy přeměn, které jsou předvídané a upravené stávajícím zněním zákona, avšak vyžadují souhlas všech akcionářů, respektive vysoké kvalifikované většiny (konkrétně 90 procent) hlasů všech akcionářů zúčastněných společností,“ uvedl po jednání vlády ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Francouzští pekaři upekli rekordní bagetu, snědli ji bezdomovci

  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

Prodejce Shein slíbil zaměstnancům lepší podmínky. Přesčasy jsou stále běžné

13. května 2024  9:50

Zaměstnanci dodavatelských firem čínského internetového prodejce textilu Shein pracují 75 hodin...

Inflace zrychlila, zdražovaly potraviny i pohonné hmoty, uvedli statistici

13. května 2024  9:14

Statistický úřad spočítal, že meziroční inflace v dubnu činila 2,9 procenta. V únoru a březnu...

Kamiony dopravců z ciziny unikají v Česku trestu. Zaplatí jen každý druhý

13. května 2024

Premium Řidiči zahraničních kamionů nemusí být v Česku příliš nervózní, pokud překročí povolenou rychlost...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...