Vládou stanovené stropy energií měly zaručit, že zdražování elektřiny a plynu nepovede k energetické chudobě tuzemské populace. Od té doby se ale situace na trhu uklidnila a teď už má většina dodavatelů cenu výrazně pod stropem. Limity díky tomu nejsou potřeba. U plynu činí 2500 korun za MWh bez DPH, u elektřiny 5000 korun bez DPH.
Plyn výrazně zlevňuje, jak si vybrat dodavatele? Velké srovnání ceníků |
ČEZ se k výraznému zlevňování rozhoupával o trochu déle, než jeho konkurenti. Od 15. května nabídne nové produkty s fixací na jeden, dva až tři roky. V případě jednoleté fixace je to jednoduché - cena za elektřinu je 4490 korun bez DPH, za plyn činí 1990 korun. Oproti dosavadním ceníkům společnosti jde o slevu 350, respektive 300 korun.
V případě dvou až tříleté smlouvy ČEZ nabízí produkty, kterým říká „schody“. Cena se každým rokem snižuje. V druhém roce činí 4370 korun za MWh elektřiny bez DPH a v třetím roce 3970 korun. U plynu je to 1890, respektive 1500 korun.
Premiér Fiala porcuje peníze z ČEZ, chce je na energopomoc i dálnice |
Stále je to nicméně více, než za kolik elektřinu a plyn nabízí například konkurenční E.ON. Ten si za elektřinu účtuje 3725 korun bez DPH, a za dodávku plynu 1324 korun bez DPH.
Účet za rok
Všechny uvedené ceny se vztahují k silové složce energie, k tomu je potřeba připočíst poplatky za distribuci a další regulované ceny. Zákazník, který žije v bytovém domě, elektřinou svítí, vaří a používá jí pro běžné spotřebiče by při běžné spotřebě u ČEZu zaplatil zhruba 26 800 korun za rok, kdežto u společnosti E.ON 23 750 korun. Každopádně, roční úspora oproti vládnímu stropu se u obou dodavatelů pohybuje již v tisícikorunách.
Domácnost v rodinném domě, která elektřinu používá i na ohřev vody a vytápění, za celý rok zaplatí u firmy ČEZ 61 800 korun. Oproti vládnímu stropu jde o úsporu více než 4000 korun. U firmy E.ON by nicméně taková domácnost zaplatila za rok 52 320 korun.