Karel Havlíček

Karel Havlíček | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Podpora autobusům se rozdělí podle emisí, na nájem stát přispěje polovinou

  • 25
Podnikatelé, kteří mají kvůli opatřením zavřené nebo omezené provozy, budou moci žádat za 3. čtvrtletí o příspěvek na komerční nájemné, schválila vláda. Zároveň přiklepla zájezdovým autobusovým dopravcům dotace na pokrytí ztrát z krize ve výši až miliardy korun.

Kompenzace se budou vyplácet za sedačku a den. Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady asi 9000 autobusů. Podle sdružení Česmad Bohemia až polovině z nich hrozí krach.

Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od březnového začátku nouzového stavu až do konce letošního června. Stát totiž zohlední zamrznutí trhu až do konce školního roku.

Stát bude peníze rozdělovat podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity. Nejvíce, až 135 korun za den, dostanou dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI. Naopak úplně mimo podporu se ocitnou firmy s vozidly vyrobenými před rokem 2000.

„Takto nastavená pravidla pomohou právě nejpostiženější skupině autobusových dopravců, kterou jsou provozovatelé nepravidelné dopravy,“ uvedl generální tajemník Česmadu Vojtěch Hromíř.  Právě dopravci odvážející žáky na školní exkurze a výlety, nebo zájezdová autobusová doprava podle něj trpěla zavřením škol a nebo propadem zájmu o cestování nejsilněji. 

Příspěvek na nájemné i úhrada mezd

V rámci programu Antivirus A bude stát přispívat na mzdy zaměstnancům uzavřených provozů, nově až do výše 100 procent. „Během trvání omezení bude hrazeno sto procent mezd včetně odvodů pro zaměstnance v gastronomii, i přesto, že je umožněn prodej z okének. Toto považuji za zásadní rozhodnutí,“ komentoval rozhodnutí Luboš Kastner, manažer skupiny Hospodska, která provozuje šest restaurací – pět v Plzni a jednu v hlavním městě.

Podnikatelům, kteří z nařízení vlády museli zavřít nebo omezit provoz, stát přispěje 50 procent z celkového nájemného za třetí čtvrtletí. Maximální výše podpory bude deset milionů korun.

Na rozdíl od jara nebude podpora podmíněná slevou ze strany pronajímatele. Na program je vyčleněna částka 1,2 miliardy korun.

Přečtěte si:

„Cílem je co nejrychlejší převod úhrady celkové částky restauratérům. Ještě se bude řešit, zda se tak stane zpětným proplacením za třetí čtvrtletí, nebo jako záloha na čtvrtý kvartál s pozdějším vyúčtováním v roce 2021. Obě formy slibují relativně rychlý převod peněz na účet restauratérů,“ dodal Kastner.

O příspěvek na nájem budou moci žádat stravovací zařízení, hudební a taneční kluby a podobné podniky, kina, kongresy, veletrhy, výstavy, herny a kasina. Týká se i komerčně provozovaných sportovišť jako jsou kurty, kluziště, či tělocvičny. Program bude otevřený také bazénům a umělým koupalištím, saunám a wellness.

Nárok na podporu budou mít také zoologické zahrady, komerčně provozovaná muzea, galerie, památkové objekty či planetária. Pomoc se vztahuje také na zařízení zaměřené na zájmovou, výchovnou a vzdělávací činnost pro děti a mládež od šesti do 18 let.

Daňový odklad

Ministerstvo financí také oznámilo, že prodlužuje vybrané daňové úlevy a zavádí nové. Týkají se všech podnikatelů, kteří kvůli vládním omezením museli zavřít nebo omezit provoz.

„Podnikatelé, jejichž převažující činnost spadá do některého z oborů, na které explicitně míří vládní zákazy, mají nově automaticky odloženy všechny úhrady DPH, daní z příjmů a silniční daně, k jejichž splatnosti došlo v období nouzového stavu. Stačí, aby Finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ministryně financí, a to i emailem,“ uvedl resort ve zprávě.

Pokud podnikatel za rok 2020 očekává daňovou ztrátu, může si do výše této ztráty požádat o vratku daně z příjmů, kterou zaplatil ve dvou předchozích letech, připomíná ministryně financí Alena Schillerová.

Obory, které mají odložené úhrady daní

•       provozování restauračních zařízení a barů,
•       provozování hudebních, tanečních, herních a podobných společenských klubů a diskoték
•       pořádání koncertů a jiných hudebních, divadelních, filmových představení,
•       pořádání svatebních oslav, oslav vstupu do registrovaného partnerství a smutečních hostin,
•       provozování cirkusů a varieté,
•       pořádání poutí a podobných tradičních akcí,
•       pořádání kongresů a jiných vzdělávacích akcí,
•       pořádání veletrhů,
•       provozování vnitřních sportovišť, posiloven a fitness center, umělých koupališť, wellness zařízení,
•       provozování zoologických zahrad,
•       provozování muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů, hvězdáren a planetárií,

, ,