První velká zakázka na elektrobusy. Po Třinci bude jezdit deset perunů

  13:28aktualizováno  13:28
První dopravce v zemi přechází v městské hromadné dopravě ve velkém na provoz elektrobusů. Arriva Morava zařadí do flotily pro provoz v Třinci celkem deset elektrobusů Škoda Perun HE, dodá je do března 2017.

Škoda Electric představila v úterž na veletrhu Czech Bus první z celkem deseti vozů, které Arriva u výrobce objednala. Na pořízení autobusů žádá dopravce o dotaci z Integrovaného operačního programu.

Škoda Electric byla ve veřejné soutěži jediným zájemcem, celkem 10 autobusů vyjde na 135 milionů korun. Na páteřních linkách v Třinci nahradí dosud používané autobusy jezdící na naftu.

Fotogalerie

Škoda ukázala své bateriové autobusy už před více než rokem, nyní je to první velká zakázka. Stroje mají karoserii z autobusu Solaris Urbino. „Elektrobusy, které budeme dodávat, jsou moderní bezemisní vozidla šetrná k životnímu prostředí s velmi tichým chodem. Jedná se o velmi důležitý referenční projekt z hlediska rozvoje využití elektrobusů i v dalších městech,“ říká člen představenstva Škoda Electric Karel Majer.

Elektrobusy jsou schopné najezdit na jedno nabití po městě 110 až 150 kilometrů. Nabíjení baterií bude probíhat v depu v noci, každý z elektrobusů bude mít zpočátku vlastní malé dobíjecí zařízení.

„V budoucnosti se projekt rozroste o automatickou dobíjecí infrastrukturu přímo na vybraných zastávkách a dojezd, a využití vozidel se tak ještě zvýší. Město Třinec se tak stane bez nadsázky pilotním projektem a ukázkou možností budoucího směru městské hromadné dopravy nejen v ČR, ale v rámci celé Evropy,“ doplnil obchodní ředitel Radek Svoboda ze společnosti Škoda Electric.

Autobusy na baterie jezdí v Česku už ve více městech, zatím se ale jen testují. Třinec je první, který se rozhodl pro tak velký nákup autobusů najednou. „Doprava se významnou částí podílí na prašnosti a zhoršené kvalitě ovzduší v Třinci, proto je naší povinností dělat všechno pro to, abychom životnímu prostředí pomohli,“ říká starostka Třince Věra Palkovská.

Celý projekt vývoje elektrobusů včetně stavby nabíjecí stanice je v Plzni zastřešen evropským projektem ZeEUS (Zero Emision Urban Bus System), který se věnuje různým řešením elektromobility v oblasti veřejné dopravy. Zapojeny jsou do něj i Barcelona, Londýn, Stockholm, Münster, Bonn a Cagliari.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Česko v mýtných kleštích. Po Kapsch hrozí vymáháním škody i vítěz soutěže

Ilustrační snímek

Uspěchaným uzavřením smlouvy na další desetiletou správu mýtného systému si Česko loni v září zadělalo na pořádný...

Největší elektrické letadlo na světě má za sebou první testovací let

První testovací let elektřinou poháněného letadla Ampaire 337.

Americký výrobce letadel úspěšně otestoval největší hybridní elektrický letoun, který kdy vzlétl. Společnost plánuje,...

Narodila se ve vlaku. Do 25 let si nemusí při cestování kupovat jízdenku

Dopravní uzel zajišťuje spojení mezi Dublinem a přístavními městy. Vlak míří do...

Až do svých 25 let může na irských železnicích cestovat zdarma holčička, kterou její matka v úterý přivedla na svět ve...

Najdete na iDNES.cz