Po stávajícím provozovateli mýtného systému, společnosti Kapsch, začal vymáháním škody hrozit i majitel vítěze mýtné soutěže, firma CzechToll. Naděje, že stát z miliardového tendru vyjde bez sporu o kompenzace za nezvládnutí ochrany investic, se tak výrazně snížila.
Riziko arbitráží proti Česku otevřelo nedávné rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zpochybnil postup ministerstva dopravy a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dle soudu totiž nebyl řádně ukončen spor s Kapschem. Zároveň tak hrozí, že soud smlouvu s konsorciem tvořeným společnostmi CzechToll a SkyToll zneplatní.
Jenže přípravy na spuštění systému nového poskytovatele jsou těsně před dokončením. Před pár dny navíc ministerstvo zaslalo Kapschi oficiální výpověď, čímž dalo najevo, že počítá se spuštěním nového systému od začátku prosince.
„V srpnu musíme mít podle smlouvy hotový systém, který začne procházet zkouškami. Všichni dodavatelé jsou zasmluvněni, všechny komponenty jsou zakoupené nebo ve výrobě. U palubních jednotek jsou součástky zakoupené na všech 450 tisíc kusů, 200 tisíc je už vyrobených,“ řekl MF DNES generální ředitel CzechTollu Matej Okáli.
Z předpokládaných 1,9 miliardy korun, které musí společnost do spuštění vlastního satelitního systému investovat, tak už bylo podle Okáliho 90procent vyplaceno. A právě tyto peníze bude firma po státu požadovat, pokud soudy podepsanou smlouvu zneplatní.
„Pokud ze strany státu dojde ke zrušení již uzavřené smlouvy, bude to znamenat, že vláda znovu bez soutěže prodlouží kontrakt za výrazně vyšší cenu firmě Kapsch. V takovém případě budeme vymáhat způsobenou škodu,“ uvedla Jitka Tkadlecová, mluvčí skupiny PPF, která je vlastníkem CzechTollu.
Milníky provozování mýta pro kamiony v Česku
Výkonové mýtné začíná platit rovněž pro vozidla těžší než 3,5 tuny.
Ministr dopravy Zdeněk Žák zahajuje přípravy na vypsání tendru na správu mýta po roce 2016.
Ministerstvo dopravy prodloužilo společnosti Kapsch smlouvu bez jakékoli soutěže o další tři roky.
Vyhlášeno výběrové řízení na nového provozovatele. Přihlásili se rakouský Kapsch, konsorcium české společnosti CzechToll vlastněné skupinou PPF a slovenské SkyToll, německá T-Systems a maďarská National Toll Payment Services.
Vyhrálo sdružení firem CzechToll a SkyToll s cenou 10,75 miliardy korun.
ÚOHS nepravomocně zrušil soutěž na základě stížnosti Kapsche.
Ministerstvo dopravy podalo proti zrušení soutěže rozklad.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Rafaj rozhodnutí o zrušení soutěže přehodnotil a spor vrátil k novému projednání.
ÚOHS stížnost Kapsche zamítl, ministerstvo dopravy obratem uzavřelo smlouvu s konsorciem CzechToll a SkyToll.
Krajský soud v Brně vrátil spor k opětovnému projednání ÚOHS. |
Kapsch na rozdíl od nového správce systému požadovanou výši kompenzace neuvedl. „Pokud jde o náhradu škody, jsou to všechno předčasné úvahy. Primárně nám jde o ochranu našich práv jako poškozeného účastníka řízení,“ uvedl mluvčí společnosti David Šimoník.
Jedenáct nových bran
Přípravy na spuštění satelitního mýta přitom nemohou počkat do doby, až soud rozhodne ve sporu o legitimitu uzavření smlouvy s CzechTollem. Podle Okáliho je harmonogram plnění postupných úkolů přesně stanoven a za každé zpoždění hrozí firmě pokuty.
CzechToll proto před dvěma týdny začal s výstavbou jedenácti kontrolních mýtných bran, jejichž prostřednictvím se bude kontrolovat placení mýta na nových 870 kilometrech silnic první třídy. Současně s tím prezentovala připravenost call centra, které by mělo řešit potíže uživatelů systému.
První ostrou zkouškou bude spuštění distribuce satelitních palubních jednotek, které jsou potřebné pro komunikaci s novým mýtným systémem. Ty se začnou dostávat k uživatelům od 22. září.
„Je důležité, aby si řidiči a provozovatelé našli čas a během zbývajících dvou měsíců si nové jednotky pořídili,“ uvedl Okáli. Kauce za jejich pořízení bude proti nynějším mikrovlnným jednotkám vyšší zhruba o tisícovku, byla stanovena na 2500 korun.
Hlavním bodem sporu, který se přes rok řešil u antimonopolního úřadu, byl způsob, jakým ministerstvo dopravy rozdávalo dokumenty uchazečům o miliardovou zakázku na správu mýta. ÚOHS nakonec soutěž pořádanou ministerstvem nepravomocně zrušil. Po vypořádání rozkladu předsedou Petrem Rafajem ale otočil.
Ministerstvo dopravy tehdy řízené Danem Ťokem poté využilo toho, že v prvním ze sloučených sporů bylo jediným účastníkem, vzdalo se práva na odvolání a narychlo uzavřelo smlouvu s konsorciem firem SkyToll a CzechToll. Námitky Kapsche nebralo v potaz.