VIDEO: Boeing vyslal do vzduchu létající auto. Uber chystá vzdušné taxi

  12:55aktualizováno  12:55
Americký výrobce letadel Boeing vynesl poprvé do vzduchu svůj prototyp létajícího auta, jak se někdy přezdívá stroji, který je klonem letadla, dronu a automobilu. V budoucnu by měl usnadnit cestování po městě i přepravu balíků.

Boeing spolupracuje s firmou Uber, která hodlá realizovat svou vizi létajícího taxi, kterou pracovně nazval Uber Air. Uber chce svou službu rozjet v roce 2023. Na druhou stranu se objevují pochybnosti nad tím, zda to bude možné tak rychle, a to i kvůli bezpečnostním rizikům a nutným úředním povolením.

Fotogalerie

Technologie, která to umožňuje, je přitom blízko. Na letišti v Manassasu ve státě Virginia se  vznesl do vzduchu autonomní devítimetrový stroj společnosti Boeing.  

Představení netrvalo ani minutu. Přesto je to podle firmy úspěch. „Za jeden rok jsme se od konceptuálního návrhu přenesli až k létajícímu prototypu,“ shrnul ředitel technologické divize Boeingu Greg Hyslop.

Výrobce obřích dopravních letadel tím učinil další drobný, nicméně podstatný krok na cestě ke své verzi „létajícího auta“. Další vyvíjí řada světových firem včetně největšího evropského rivala Airbus. Drobnějšími rivaly jsou výrobce helikoptér Textron, firma Volocopter či slovenská společnost AeroMobil.

Agentura Reuters uvedla, že vývoj podobných projektů, které mohou v příštích deseti letech změnit letecký průmysl, urychlují technologie autonomního řízení, ale i zhoršující se dopravní situace.

Stroj Boeingu se vznesl jen vertikálně vzhůru, aby opět přistál na stejném místě, ale příští testování by se už mělo zaměřit na pohyb dopředu.

„Takhle vypadá revoluce, a je to díky autonomii,“ nešetřil však slova chvály John Langford, prezident a výkonný ředitel dceřiné firmy Boeingu Aurora Flight Sciences, která má vývoj na starosti.

Boeing spolupracuje se startupem SparkCognition a Americkým úřadem pro letectví na vývoji systému, který by řídil dopravu jakýchsi prostorových vzdušných dálnic, a také na pravidlech, kterými se budou lety řídit tak, aby se autonomně řízená „létající auta“ byla schopna bezpečně vyhýbat budovám a překážkám ve městech.

Létající auto od Boeingu by mělo doletět až 50 mil, tedy až 80 kilometrů. Napájeno je baterií. Firma chystá několik verzí, pro dva nebo maximálně čtyři pasažéry. V plánu jsou letos rovněž testy nákladního letadla, které unese až 227 kilogramů nákladu. Sloužit by mohlo k přepravě zásilek.

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Kamiony možná budou stát celou neděli, ministerstvo vnitra navrhlo změny

kamion, odpočívadlo (ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra navrhlo změnu časů, ve kterých nemohou na českých dálnicích a rychlostních silnicích jezdit...

Do vlaku po anglicku. Strojvůdci v Evropě mají mluvit jednou řečí

Ilustrační snímek

Národní jazyky dopravu prodražují. Většina českých strojvedoucích odveze vlak do nejbližší zahraniční stanice, kde jej...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Najdete na iDNES.cz