Byl to puč, tvrdí odborový předák.

Byl to puč, tvrdí odborový předák. | foto: Nguyen P. Thao, MF DNES

Železniční odboráři odvolali svého šéfa Duška

  • 98
Předák železničních odborářů Jaromír Dušek po dvanácti letech ve funkci končí. Vedení Odborového sdružení železničářů ho odvolalo kvůli zprávě revizní komise a ztrátě důvěry. Dušek s tím nesouhlasí a hodlá se bránit u soudu.

Podle nejmenovaného člena ústředí OSŽ Dušek opakovaně překračoval své pravomoci. "Rozhodoval o daleko vyšších částkách, než mu příslušelo. Netvrdím, že nějak nehospodárně nebo se špatným úmyslem, ale zapomínal na to, že ústředí OSŽ je kolektivní orgán, a nekomunikoval s námi," prozradil.

Jeden z nejznámějších odborářů v Česku ale považuje rozhodnutí za neplatné, protože je podle něj v rozporu se stanovami OSŽ. "Podle předem připraveného scénáře jsem byl popraven pučisty na základě vykonstruovaných argumentů," řekl. "Budu se domáhat očištění svého jména před veřejností."

Odvolání předcházelo minulý týden rozhodnutí vedení OSŽ zbavit Duška výkonných pravomocí v souvislosti s hospodařením největší odborové organizace na železnici. V té souvislosti se hovořilo o investicích do odborářských hotelů v loňském roce.

Českému rozhlasu v předtočeném rozhovoru z úterý Dušek řekl, že v minulosti přišel na řadu nesrovnalostí u podřízených zaměstnanců.

Dušek: Zaměstnanci se obohacovali
Funkcionáři OSŽ jim podle jeho tvrzení v rozporu se zákonem například podepisovali cestovní výlohy, kterými se řada lidí obohacovala. "Chtěl jsem to řešit uvnitř a vyprat toto špinavé prádlo uvnitř," řekl.

Vedení Českých drah považuje Duškovo odvolání za interní věc odborů, která nebude mít vliv na cestující ani zákazníky v nákladní dopravě. "My jednáme s celými odbory. Předpokládáme, že vedení OSŽ nyní navrhne nějaký postup ohledně členství pana Duška v dozorčí radě Českých drah," uvedl.

Pověst tvrdého vyjednavače

Pětapadesátiletý Jaromír Dušek se stal šéfem OSŽ v květnu 1995. Od té doby je jedním z nejvýraznějších odborových předáků. Při jednáních s vedením drah a ministerstva dopravy si získal pověst tvrdého a razantního vyjednavače. I kvůli tlaku jeho organizace se ve vedení ČD udála řada změn.
Jako místopředseda Asociace samostatných odborů (ASO), která je druhou největší odborovou centrálou v ČR v souvislosti s vládní reformou veřejných financí prosazoval mnohem tvrdší postup proti vládě, a to výzvami ke generální stávce.
Dušek v poslední době kritizoval také nákup náhradních dílů na rychlovlaky Pendolino. "Je to nesmírný podvod vzhledem k tomu, že jde o náhradní díly, které zřejmě nebudou nikdy použity, protože jejich záruční lhůta mezitím už uplyne. Obávám se, že jsme si koupili drahý železný šrot," řekl.
Dušek na sebe upozornil brzy po nástupu do čela OSŽ, když přiměl hrozbou stávkové pohotovosti vládu tehdejšího premiéra Václava Klause nejen ke zvýšení platů a jmenování nového ministra dopravy, ale také ke slibu pozastavit transformaci železnice.
V roce 1998 byl Dušek zvolen do správní rady Českých drah, odkud ho vláda po dvou letech odvolala kvůli stávce, kterou organizoval a podle vlády poškodila dobré jméno podniku.
Nyní je v dozorčí radě ČD jako jeden ze tří zástupců zaměstnanců. Razance v jednání však Duškovi přinesla i problémy. V roce 2000 mu nařídil soud, aby se omluvil redaktorovi ČT a bývalému mluvčímu drah Ondřeji Vaňkovi, o kterém prohlásil, že se nechal uplácet. V březnu 2004 policie Duška zadržela za poškození závory na parkovišti u ministerstva dopravy. Případ byl nakonec řešen jako přestupek.
Kritiku některých odborářských kolegů sklidil za nákup malé vodní elektrárny. Negativní pozornost na sebe upoutal také, když vyšlo najevo, že ještě jako člen dozorčí rady koupil od drah desetihektarový pozemek.
Jaromír Dušek se narodil 4. srpna 1952. Po maturitě na železniční škole v České Třebové pracoval na železnici v různých profesích - vlakvedoucí, průvodčí, výpravčí. V roce 1989 spolupracoval s Občanským fórem v České Třebové na formulaci požadavků na změnu struktury železnic.

,