Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Z firem přicházejí dobré zprávy, řada z nich zatím jede na plný plyn

  • 253
Z tuzemských firem přicházejí s ohledem na hrozící recesi překvapivě dobré zprávy. Zatímco politici naplno řeší evropskou dluhovou krizi a ekonomové se předhánějí v černých scénářích, jak dopadne na české hospodářství, zůstává stále dost podniků, které nestačí vyrábět.

Vyplývá to alespoň z velké ankety MF DNES mezi šéfy českých firem.

Jednačtyřicet lídrů z více než sedmdesátky oslovených firem odpovědělo, že zatím žádné náznaky návratu recese ve svém byznysu či na objednávkách nepozoruje. "Recesi na našich výkonech nevnímáme, naopak jsme v červnu letošního roku investovali 110 milionů korun do zvýšení kapacity výroby," říká Jan Brázda, šéf výrobního závodu na izolace Knauf Insulation.

Odpovědi šéfů firem čtěte zde

Nejlépe se vede firmám ze strojírenské branže a těm, které exportují. To odpovídá závěrům ekonomů, podle nichž Česko táhne dopředu hlavně automobilový průmysl. Naopak stavebnictví a maloobchod, které odrážejí "domácí" náladu Čechů k utrácení, jsou na tom hůře. A zhruba sedm procent z respondentů dokonce od krizových let 2008 a 2009 ještě nezaznamenalo ani oživení.

Složitý rok čeká například Plzeňský Prazdroj. Spotřeba piva v Česku letos klesla o osm procent kvůli zvýšení spotřební daně a podle pivovaru může v případě ekonomických problémů dále slábnout. "Dá se předpokládat, že disponibilní zdroje občanů budou i nadále klesat, což může ovlivnit i jejich spotřebitelské chování. V této chvíli je ale těžké odhadnout konkrétní vliv," sdělil manažer firemní značky Vladimír Jurina.

Příští rok je nejistý, firmy jsou přesto optimistické

Nižší zájem zákazníků už pociťuje například společnost Siemens, která má v Česku celkem osm závodů. Podle mluvčího firmy Pavla Kaidla se počet objednávek zmenšil ve většině z nich. "Oživení na světových i českých trzích pomalu končí, v některých segmentech cítíme náznaky přicházející stagnace," sdělil iDNES.cz Kaidl s tím, že firma ve svých scénářích počítá i s možností propadu výroby.

Přesto jsou celkově představitelé českého byznysu spíše optimističtí. A to i přesto, že příští rok vidí jako hodně nejistý. "Čekáme ještě větší opatrnost lidí při nákupech, k čemuž přispěje vyšší sazba DPH," říká majitel sítě prodejen čaje a kávy Oxalis Petr Zelík. Zároveň ale věří, že dobrou firemní strategií udrží růst i v příštím roce.

To, jak bude česká ekonomika v příštím roce vypadat, mají v rukách evropští politici. Minulý pátek představili další recept na zastavení dluhové krize, která hrozí přerůst v rozpad eurozóny, což by tvrdě zasáhlo i ČR. Dohodli se, že budou přísně dodržovat rozpočtovou kázeň a poskytnou 200 miliard eur do Mezinárodního měnového fondu na pomoc postiženým zemím. Česko má týden na rozmyšlenou, zda do fondu také přispěje. Jde zhruba o 3,5 miliardy eur, ČSSD již pomoc podpořila.