Wolfowitz bude šéfem Světové banky

  15:35aktualizováno  15:35
Šéfem světové banky bude Paul Wolfowitz, dosavadní náměstek amerického ministra obrany. Rada banky podle očekávání potvrdila jeho nominaci. Boj s chudobou ve světě tak povede "jestřáb" z Pentagonu, který se velkou měrou zasadil o svržení diktatury Saddáma Husajna v Iráku.
Paul Wolfowitz

Paul Wolfowitz se ve středu sešel v Bruselu se zástupci EU, kterým vysvětloval svůj pohled na vedení Světové banky (30. března 2005) | foto: Yves HermanReuters

Paula Wolfowitze (61) nominoval do funkce prezident USA George Bush v polovině března. Vzbudil tím značnou nevoli zejména v Evropě, protože Wolfowitz je znám jako jeden z hlavních tvůrců irácké války. - více zde

Wolfowitz vystřídá Jamese Wolfensohna, který funkci opustí na konci května.

Formálně volí šéfa banky i sesterského Mezinárodního měnového fondu akcionářské státy. Těch je celkem 184 a financují jak Světovou banku, tak Mezinárodní měnový fond.

Podle neformální úmluvy mezi členy však bývá šéfem Světové banky vždy Američan, zatímco v čele MMF stojí Evropan. Ihned po nominaci se spekulovalo i o tom, že by Evropa mohla nominaci vetovat. Wolfowitz ale Evropu ujišťoval jak mohl, že bude dobrým šéfem. - více zde

Zdá se, že Evropu přesvědčil. Už ve středu Evropská komise uvedla, že je s jeho představami o dalším fungování instituce spokojena. Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, jehož země nyní EU předsedá, ho označil za "budoucího prezidenta" Světové banky. Podporu mu přímo či nepřímo vyjádřili i další představitelé evropských států.

Světová banka

Světová banka je instituce, jejímž hlavním cílem je boj s chudobou. Snaží se pozvednout životní úroveň v zemích rozvojového světa. Mezi prostředky podpory patří jak finanční výpomoc, tak i další formy jako technická asistence či odborná pomoc. V roce 2004 banka finančně pomohla částkou 20,1 miliardy dolarů v celkem 245 projektech v rozvojových zemích na celém světě. Mezi její hlavní oblasti zájmu patří vzdělávání, boj proti AIDS, boj proti korupci a další. Podle údajů světové banky musí 2,8 miliardy lidí (více než polovina populace rozvojových zemí) vystačit z méně než dvěma dolary denně. Z nich 1,2 miliardy žije z pouhého jediného dolaru denně.

Organizace vznikla roce 1944, formálně zahájila činnost o dva roky později.

Zdroj: Světová banka

"Chápu, že mohu být kontroverzní postavou," citoval Wolfowitze portál BBC. "Doufám ale, že kdo mě pozná, porozumí, že hluboce věřím v poslaní banky," dodal.

Přesto má ale Wolfowitz řadu kritiků. Ti se obávají zejména radikálnější neoliberální politiky, kterou by současný náměstek ministra obrany mohl do banky přinést.

"Nominace Wolfowitze je fackou mezinárodními společenství a urážkou OSN," napsal v polovině března New York Times.

Wolfowitz je uznávaný expert na mezinárodní otázky. Než se stal členem Bushova kabinetu, byl profesorem mezinárodních vztahů na Univerzitě Johna Hopkinse i na Yale.

K politice měl ale blízko i dříve. V druhé polovině osmdesátých let, za éry prezidenta Reagana, působil jako velvyslanec v Indonésii. Už před tím se ale více nebo méně angažoval na nižších pozicích ministerstva zahraničí a ministerstva obrany. Jméno si získal  zejména v letech 1989 až 1993, kdy působil v kabinetu George Bushe staršího jako spolupracovník tehdejšího ministra obrany Dicka Cheneyho. Už v té době se prokázal jako velký zastánce "jestřábí politiky" Bílého domu.

Znovu se setkali v kabinetu současného amerického prezidenta, kdy trio Dick Cheney, Donald Rumsfeld a Paul Wolfowitz, získalo pověst "válečných štváčů," připomněla ČTK.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

ČEZ bude muset zveřejňovat smlouvy. Končí české Palermo, jásá Michálek

ČEZ aktuálně nabízí pět modelů elektromobilů od tří značek: Volkswagen (na...

Energetická společnost ČEZ a další firmy s většinovou účastí státu, které se obchodují na burze, přijdou o dosavadní...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Česko podle Evropské komise nedělá dost pro životní prostředí, tuzemské plány na zvyšování podílu čisté energie a...

Najdete na iDNES.cz