Wolfowitz ale nyní dělá, co může, aby ho evropské státy přijaly.
"Před tím, než budu mít svou vlastní vizi, musím hodně naslouchat," řekl Wolfowitz listu Financial Times a odmítl spekulace, že by chtěl změnit hlavní činnost banky, kterou je boj s chudobou.
Přestože Wolfowitz ujišťuje, jak se na spolupráci s Evropou těší, svět přijal jeho nominaci víc než chladně.
"Jsme hluboce znepokojeni a obáváme se, že jmenování Wolfowitze může signalizovat jedině ještě nebezpečnější hospodářskou politiku," říká Neil Watkins z organizace Jubilee USA Network, která se zasazuje o prominutí dluhů třetímu světu.
Mnozí se obávají radikálnější neoliberální politiky Světové banky, která bude sázet jen na trh a ještě méně na přímou pomoc v boji proti chudobě. "Nominace Wolfowitze je fackou mezinárodnímu společenství a urážkou OSN," soudí New York Times.
Bush má v tradiční rozvojovou pomoc hlubokou nedůvěru. Klíčem k hospodářskému rozvoji a míru jsou podle neokonzervativní ideologie podpora demokracie a právního státu.
OSN a Světová banka jsou podle Bushe neefektivní, přebujelé úřady, které utrácejí obrovské peníze za nesmyslné projekty a k tomu ještě pomáhají upevňovat po celém světě diktatury a despoty.