Formálně volí šéfa banky i sesterského Mezinárodního měnového fondu akcionářské státy. Podle neformální úmluvy mezi členy však bývá šéfem Světové banky vždy Američan, zatímco v čele MMF stojí Evropan. Problémem ale může být postoj Wolfowitze k irácké válce.
Evropské země jako Německo a Francie, které byly proti válce v Iráku, zřejmě nebudou nominací Wolfowitze nijak nadšeny.
Náměstek ministra Donalda Rumsfelda byl totiž hlavním hromosvodem kritiky za válku v Iráku. Zdroje z Evropy agentuře Reuters řekly, že Wolfowitzova nominace vyvolá ve vedení banky tvrdý odpor. Evropané by se dokonce mohli pokusit americký výběr vetovat, tak jako to udělali v roce 2000 Američané.
Tehdy USA fakticky vetovali kandidaturu nevýrazného Němce Caia Kocha-Wesera a donutili Evropu předložit pro nejvyšší funkci v MMF lepšího kandidáta v osobě Horsta Köhlera.
Wolfowitz bude "silným prezidentem" Světové banky, řekl Bush.
Označil jej za "soucítícího a slušného člověka" se zkušenostmi v řízení velkých organizací a za zkušeného diplomata, kterému otázka rozvoje leží na srdci. Bush dodal, že svou volbu telefonicky vysvětloval šéfům významných světových zemí.
Bushova administrativa prosazuje v činnosti Světové banky významné reformy. Především požaduje, aby banka rozdělovala pomoc formou nevratných grantů namísto půjček. To dosud banka odmítala, protože by byla závislejší na přísunu peněz od členských vlád.
Wolfowitz dostal přednost před dalšími kandidáty, jimiž byli například bývalá šéfka počítačové firmy Hewlett-Packard Carly Fiorina nebo koordinátor administrativy v kampani proti AIDS Randall Tobias. Původně byl favoritem na místo šéfa banky bývalý nejvyšší obchodní zmocněnec USA Robert Zoellick, ten však již byl jmenován náměstkem ministra zahraničí. - více zde
Wolfowitz nahradí ve funkci prezidenta Světové banky Jamese Wolfensohna. Ten na počátku roku oznámil, že z funkce odejde k 31. květnu. Wolfensohn byl prezidentem Světové banky od roku 1995, s Bushovou administrativou však tento dlouholetý investiční bankéř nevycházel.