Paul Wolfowitz

Paul Wolfowitz se ve středu sešel v Bruselu se zástupci EU, kterým vysvětloval svůj pohled na vedení Světové banky (30. března 2005) | foto: Yves Herman, Reuters

Wolfowitz bude šéfem Světové banky

Šéfem světové banky bude Paul Wolfowitz, dosavadní náměstek amerického ministra obrany. Rada banky podle očekávání potvrdila jeho nominaci. Boj s chudobou ve světě tak povede "jestřáb" z Pentagonu, který se velkou měrou zasadil o svržení diktatury Saddáma Husajna v Iráku.

Paula Wolfowitze (61) nominoval do funkce prezident USA George Bush v polovině března. Vzbudil tím značnou nevoli zejména v Evropě, protože Wolfowitz je znám jako jeden z hlavních tvůrců irácké války. - více zde

Wolfowitz vystřídá Jamese Wolfensohna, který funkci opustí na konci května.

Formálně volí šéfa banky i sesterského Mezinárodního měnového fondu akcionářské státy. Těch je celkem 184 a financují jak Světovou banku, tak Mezinárodní měnový fond.

Podle neformální úmluvy mezi členy však bývá šéfem Světové banky vždy Američan, zatímco v čele MMF stojí Evropan. Ihned po nominaci se spekulovalo i o tom, že by Evropa mohla nominaci vetovat. Wolfowitz ale Evropu ujišťoval jak mohl, že bude dobrým šéfem. - více zde

Zdá se, že Evropu přesvědčil. Už ve středu Evropská komise uvedla, že je s jeho představami o dalším fungování instituce spokojena. Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, jehož země nyní EU předsedá, ho označil za "budoucího prezidenta" Světové banky. Podporu mu přímo či nepřímo vyjádřili i další představitelé evropských států.

Světová banka

Světová banka je instituce, jejímž hlavním cílem je boj s chudobou. Snaží se pozvednout životní úroveň v zemích rozvojového světa. Mezi prostředky podpory patří jak finanční výpomoc, tak i další formy jako technická asistence či odborná pomoc. V roce 2004 banka finančně pomohla částkou 20,1 miliardy dolarů v celkem 245 projektech v rozvojových zemích na celém světě. Mezi její hlavní oblasti zájmu patří vzdělávání, boj proti AIDS, boj proti korupci a další. Podle údajů světové banky musí 2,8 miliardy lidí (více než polovina populace rozvojových zemí) vystačit z méně než dvěma dolary denně. Z nich 1,2 miliardy žije z pouhého jediného dolaru denně.

Organizace vznikla roce 1944, formálně zahájila činnost o dva roky později.

Zdroj: Světová banka

"Chápu, že mohu být kontroverzní postavou," citoval Wolfowitze portál BBC. "Doufám ale, že kdo mě pozná, porozumí, že hluboce věřím v poslaní banky," dodal.

Přesto má ale Wolfowitz řadu kritiků. Ti se obávají zejména radikálnější neoliberální politiky, kterou by současný náměstek ministra obrany mohl do banky přinést.

"Nominace Wolfowitze je fackou mezinárodními společenství a urážkou OSN," napsal v polovině března New York Times.

Wolfowitz je uznávaný expert na mezinárodní otázky. Než se stal členem Bushova kabinetu, byl profesorem mezinárodních vztahů na Univerzitě Johna Hopkinse i na Yale.

K politice měl ale blízko i dříve. V druhé polovině osmdesátých let, za éry prezidenta Reagana, působil jako velvyslanec v Indonésii. Už před tím se ale více nebo méně angažoval na nižších pozicích ministerstva zahraničí a ministerstva obrany. Jméno si získal  zejména v letech 1989 až 1993, kdy působil v kabinetu George Bushe staršího jako spolupracovník tehdejšího ministra obrany Dicka Cheneyho. Už v té době se prokázal jako velký zastánce "jestřábí politiky" Bílého domu.

Znovu se setkali v kabinetu současného amerického prezidenta, kdy trio Dick Cheney, Donald Rumsfeld a Paul Wolfowitz, získalo pověst "válečných štváčů," připomněla ČTK.

,