Vin de Table: dno vinné pyramidy

  7:18aktualizováno  7:18
Egyptské pyramidy mají hodně co říci k historii výroby vína. Na vrcholu je minimální množství těch nejvzácnějších vín. U samého dna pyramidy a současně i na nejnižší příčce vinařského společenského žebříčku se nachází Vin de Table, stolní víno.

Úzká špička  pyramidy se směrem dolů rozšiřuje a s ubývající kvalitou postupně přibývá na vyráběném množství.

Přestože u stolního vína jde o to nejobyčejnější ze všech obyčejných vín, není nutno na něj hledět s pohrdáním. Ještě před několika desetiletími tvořilo stolní víno ve Francii přes 80 % nabídky na trhu.

I dnes představuje produkce stolních vín poměrně významný segment vinařské výroby, ale její objem a význam trvale klesají. Souvisí to především s dlouhodobým přesunem zájmu spotřebitelů směrem ke kvalitnějším vínům i s poměrně úspěšným pronikáním piva coby běžného nápoje i do tradičních vinařských oblastí.

Snad jen v roli vína na vaření si Vin de Table uchovalo svoje postavení, ačkoli i zde má vymezen prostor jen pro běžnou gastronomii - u vznešenějších jídel platí, že se k vaření používá právě to víno, které bude následně podáváno. Stolní víno je vínem bez rodokmenu.

Jestliže celý francouzský (a možná je lepší říci románský) vinařský systém je založen na důsledném provázání charakteru vína s místem jeho vzniku, kategorii Vin de Table byla vlastní identita vědomě a zcela záměrně upřena - na etiketě nesmí být uveden ročník ani použité odrůdy, ale především ani místo původu, aby nebylo devalvováno jméno konkrétní oblasti.

Celý systém jde tak daleko, že i v adrese výrobce je místo názvu města uvedeno pouze poštovní směrovací číslo. Zákazník tak dostává do rukou lahev, u níž má jen dvě jistoty - že pochází z Francie a že bylo opravdu levné. Přesto je pro řadu velkovýrobců produkce stolního vína zajímavá.

Lze využívat vinice s obrovskými, nelimitovanými výnosy a zároveň do stolního vína "schovat" veškerou sklizenou révu, která z jakýchkoli důvodů nemohla být zařazena do vyšší třídy. Tato standardní výroba stolních vín přísluší téměř bez výjimky jen velkovýrobcům, ale u malých vinařů se někdy lze setkat i s Vin de Table, které je kvalitní, nebo dokonce i vynikající.

Tyto řídké, byť existující případy nastávají obvykle tehdy, jestliže výrobce s révou experimentuje mimo rámec definovaných pravidel.

Použije-li například odrůdu, která není v dané oblasti povolena, nezbývá mu než svoje víno "deklasifikovat" mezi stolní vína.

Francouzské stolní víno však zažilo i své roky slávy, a to v časech následujících po skončení druhé světové války, kdy přetrvávaly potíže se zásobováním. Vína byl dostatek, a tak úřady zahájily oficiální kampaň, zdůrazňující jeho nutriční hodnotu (1 litr vína = 300 g chleba).

Plakáty vyzývající ke zvýšené konzumaci vína byly ve francouzských školách vyvěšovány ještě na počátku padesátých let. Dnes plakáty vybízejí spíše k větší střídmosti a k záměně kvantity kvalitou. Pro Vin de Table špatné časy.

Autoři:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Boj se skleníkovými plyny. Česko čeká výrazné osekávání emisí

Ilustrační snímek

O ekologii teď uslyšíme víc než dosud, Česko čeká další vlna snižování emisí skleníkových plynů. Od příštího roku se...

Konec kalamity v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz