Dodnes mohli vykonavatelé nezávislých povolání prohlašovat příjmy za „nesoustavný příjem“.

Dodnes mohli vykonavatelé nezávislých povolání prohlašovat příjmy za „nesoustavný příjem“. | foto: Profimedia.cz

Umělci začnou platit státu povinně sociální pojištění

  • 211
Na spisovatele, zpěváky, herce, ale i sportovce, kteří si dosud neplatili důchodové pojištění, čeká od příštího roku nepříjemná změna. Nově si totiž většina z nich bude muset povinně platit důchodové pojištění. Vyplývá to z již schváleného zákona o nemocenské, který začne platit od ledna příštího roku.

Nejde přitom o málo peněz – na důchodovém pojištění si stát strhává 29,6 procenta. Například pokud získáte na autorských honorářích 333 tisíc korun, odečtete si paušální výdaje ve výši čtyřiceti procent a zbude vám dvě stě tisíc. Pojistné se vám vypočte z poloviny tohoto rozdílu, což bude 29 600 korun. Proti letošku tak vyděláte o zhruba patnáct procent méně.

"Není důvod pro zachování současného nerovného postavení podnikatelů, kdy pro některé je důchodové pojištění povinné a pro některé dobrovolné," odůvodňuje Petr Sulek z ministerstva práce a sociálních věcí, které nenápadnou změnu do zákona už před časem dalo.

Platí všechna nezávislá povolání
Změna k horšímu se přitom netýká jen umělců, ale všech takzvaných nezávislých povolání. Kdo to je, není v zákoně jasně vyjmenováno, takže se k nim dochází spíše vylučovací metodou.

Jde ale například o profesionální sportovce či programátory a grafiky na volné noze.

Dnes je to tak, že umělci a další "nezávislí" platí sociální pojištění pouze v případě, že se sami "udají". Pokud na sociální správě nahlásí, že jsou autorské honoráře jejich "soustavným příjmem", musí platit. Pokud si jimi jen přivydělávají a nenahlásí se, platit nemusí.

Kolik umělců a dalších už dnes sociální pojištění platí, nejde podle úředníků zjistit. Podle některých daňových poradců a lidí z byznysu zřejmě většina z nich dnes sociální neplatí. Mohou si to dovolit, protože je těžké "soustavnost" jejich činnosti, rozhodující pro placení pojistného, prokázat. Není totiž definována, a proto ji v praxi úředníci ani příliš nekontrolují.

"Zhruba 80 procent umělců, kteří mají příjmy podle autorského zákona, prohlašuje a považuje tyto příjmy za nesoustavné. Nemusí tak sociální pojištění platit," říká Martin Chramosil, finanční ředitel společnosti Aura – Pont, umělecké agentury zastupující více než čtyři sta umělců.

Vyhnout se placení bude těžší
Nově to budou mít těžší a nákladnější. Vyvázat se budou moci hlavně ti, jejichž roční příjmy nedosáhnou zhruba padesáti tisíc korun. Ti platit sociální pojištění nebudou muset, stejně tak jako lidé, kteří budou pracovat na dohodu o provedení práce.

Další možností pro umělce bude nehlásit své příjmy do daňového přiznání jako autorské, ale zařadit je do kolonky "ostatní". Z nich se neplatí sociální pojištění, ale jsou méně výhodné v tom, že si proti nim nelze uplatnit náklady a vše se daní patnáctiprocentní daní.