V Číně obchod stojí více na vzájemných vztazích než na suchých číslech.

V Číně obchod stojí více na vzájemných vztazích než na suchých číslech. | foto: Reinhard Krause, Reuters

Tuzemští byznysmeni odlétají na olympiádu. Miliardáři nejedou

  • 19
Ukázat se na olympijských hrách v Číně je pro byznys nezbytné. Pochopili to nejvyšší lídři světové ekonomiky i tuzemští byznysmeni. Kdo chce v říši středu v příštích letech uspět, se totiž určitě časem nevyhne otázce čínských partnerů: byl jste na olympiádě?

"Záporná odpověď může znamenat, že Číňan bude takového člověka považovat za nekulturního barbara. A v Číně obchod stojí více na vzájemných vztazích než na suchých číslech," říká sinolog Martin Kříž, zakladatel serveru cinsky.cz, jenž přednáší také na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Podle Kříže berou Číňané olympiádu jako historickou událost, která je vrací zpět mezi rozvinuté světové velmoci. A proto chtějí, aby ji jejich obchodní partneři viděli.

"Chtějí dokázat světu, jak jsou dobří. Že by někdo bojkotoval hry kvůli porušování lidských práv v zemi, to by vůbec nepochopili,“ říká Kříž.

Chceme byznys, jedeme
A šéfové velkých podniků takový přístup chápou. Jde jim totiž o hodně. Pro představu: Čína už má nejvíce uživatelů mobilních telefonů, po Spojených státech jde o druhý největší trh pro ropu, automobily nebo osobní počítače, a tento rok dokonce počet čínských "přípojek“ k internetu předstihl počet těch v USA.

"Účast bereme jako společenskou událost i součást byznysu," vzkazuje přes mluvčího Martin Roman, šéf energetického obra ČEZ, jenž je zároveň sponzorem českého olympijského týmu. Her se zřejmě zúčastní také muž číslo dvě ve firmě Daniel Beneš. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže firma v Číně investuje do větrných farem a elektráren spalujících biomasu.

Do Číny míří také zástupci Plzeňského Prazdroje, RWE Transgas, Unipetrolu nebo GE Money. Jedinou významnou firmou, která sponzoruje český olympijský tým a zůstane zřejmě stranou, je Škoda Auto. Určitě tam nezamíří její šéf Reinhard Jung. "Nakonec se rozhodl, že do Číny nepojede,“ říká mluvčí automobilky Jaroslav Černý.

Barvy skupiny Volkswagen, která vidí čínský trh jako svou prioritu a vlastní tam továrnu, bude na olympijské veselici hájit podle deníku TheWall Street Journal sám nejvyšší šéf skupiny Martin Winterkorn. Z Plzeňského Prazdroje, jenž zatím pivo v Číně přímo neprodává, se olympiády zúčastní marketingový ředitel Derek Jones.

Unipetrol bude pravděpodobně zastupovat jeho generální ředitel a předseda představenstva Francois Vleugels. "Uvažuji o účasti v druhé části olympiády,“ uvedl Vleugels pro MF DNES.

"Osobně mám velké výhrady k politické situaci v Číně. Ale v této chvíli reprezentuji firmu Unipetrol, která se dlouhodobě podílí na přípravě českých sportovců na velkou sportovní událost,“ dodal Vleugels. Podle něj bude taková událost pochopitelně spojena také s byznysem.

Do Pekingu se naopak neženou tuzemští miliardáři. Alespoň zatím tvrdí, že se her nezúčastní.

Miliardáři nejedou
"Nikdo z vedení PPF v tuto chvíli účast neplánuje,“ uvedl včera Evžen Hart na dotaz, zda se nejbohatší Čech a hlavní majitel skupiny PPF Petr Kellner zúčastní olympiády.

Body u čínských partnerů by se přitom PPF hodily, protože se tam skupina už několik let snaží ve velkém rozjet byznys se spotřebitelskými půjčkami. Zatím se to ale nedaří.

Kellnerovi by účast mohla pomoci i kvůli byznysu společnosti PPF Investments, která investuje především jeho peníze a v Číně obchoduje například s pohledávkami.

Do Číny se nechystají ani další oslovení kapitáni českého průmyslu a finančnictví.

"Nemám čas a radši se budu dívat v televizi. Na olympiádě jsem ještě nikdy nebyl, ačkoli jsem byl v minulosti sponzor našeho týmu,“ říká Andrej Babiš, jediný majitel zemědělského, potravinářského a chemického holdingu Agrofert, jenž předloni utržil 71 miliard korun.

Jeho firma přitom předloni koupila v Číně výrobnu na titanovou bělobu.

Podobně odpovídá také Karel Komárek, vládce finanční a investiční skupiny KKCG. "Mám jiný pracovní program a svou letošní letní dovolenou jsem si již vybral. Strávil jsem ji v soukromí se svými dětmi, bez zájmu médií a veškerého společenského dění, který ke konání olympiády neodmyslitelně patří,“ říká Komárek.

Do Pekingu se nechystá ani Marek Dospiva z investiční skupiny Penta nebo Marek Čmejla z plzeňské Škody Holding.

"Pojedu až na podzim. Do hor, do Tibetu,“ říká Dušan Kunovský, spolumajitel developerské firmy Central Group.

Kdo z byznysmenů jede na olympiádu 
Manažer Firma
Z Česka  
Martin Roman  ČEZ
Martin Herrmann RWE Transgas
Francois Vleugels Unipetrol
Derek Jones Plzeňský Prazdroj
Peter Herbert GE Money

Z ciziny

Rick Wagoner  General Motors
Tony Hayward  BP
Bill Gates Microsoft
H. Lee Scott Jr. Wal-Mart
Terry Leahy Tesco
Rupert Murdoch  News Corp.
Jim Skinner McDonald's

Pramen: MF DNES, The Wall Street Journal