Sezona svatomartinské husy začíná, chovatelům konkuruje drůbež z dovozu

  • 13
Svatomartinské slavnosti jsou pro chovatele hus vrcholem sezony. Přitom je to trend teprve posledního desetiletí, za který mohou hlavně vinaři a jejich mladá vína, neboť v restauracích se k mladým vínům podává právě svatomartinská husa. Podle ministerstva zemědělství však potřebuje drůbežářský sektor posílit. Chlazené huse z českého chovu konkuruje mražené maso ze zahraničí.

Husí farma Zbyňka Opatrného v Tovačově na Přerovsku vykrmí ročně až tisíc kusů hus, které prodává v rozmezí mezi zářím a listopadem. Už od poloviny října jsou ale podle jejího spolumajitele stavy vyprodané. Podobně jsou na tom i ostatní farmáři. „Ideální doba pro objednání husy je začátek září,“ říká Opatrný.

Z celoroční spotřeby hus zabírá sedmdesát procent právě svatomartinské období. Pro chovatele hus je listopadová tradice jedním z hlavních zdrojů příjmu. „Svatý Martin a Svatý Štěpán jsou dny, kdy český zákazník projevuje o husu největší zájem a nejvíc jí poptává,“ souhlasí šéfkuchař Petr Ježek.

Tradice, při které si Češi pochutnávají na huse a zapíjejí ji mladými víny, je přitom polozapomenutý zvyk, který vinaři obnovili teprve před deseti lety. Reklamní kampaň Vinařského fondu České republiky tehdy tradici zpopularizovala a svatomartinské hody se staly oblíbeným svátkem. Za obrovský zájem o husy v průběhu listopadu tedy chovatelé vděčí právě vinařům.

Zájmem Českomoravské drůbežářské unie i ministerstva zemědělství ale je, aby byla poptávka po tomto masu celoroční. Podle náměstka pro řízení sekce zemědělství a potravinářství ministerstva zemědělství Jindřicha Fialky by to mohlo vést k větší soběstačnosti České republiky v drůbežářském sektoru. Od roku 2010 totiž klesla z 85 procent na pouhých 65.

Podle Fialky může za pokles zájmu spotřebitel, který stále preferuje mraženou husu dovezenou z Polska nebo z Maďarska. Pokud by byl český konzument ochotný připlatit si, tuzemští farmáři by mohli svou nabídku rozšířit. 

„Nikdo nebude dělat nabídku, která nebude oceněna v průběhu celého roku,“ říká Fialka a dodává, že dovozy ze zahraničí narostly v průběhu let o padesát procent.

Na jednoho Čecha ročně připadá okolo 200 gramů husího masa. Přitom drůbeží maso obecně je ve spotřebě druhé hned za masem vepřovým. Průměrný Čech zkonzumuje za rok 28,4 kilogramů drůbeže.

Stavy hus se v České republice dlouhodobě nemění. V roce 2010 to bylo 19 tisíc kusů a v roce 2019 o tisíc kusů více. Znatelnější propad zaznamenali farmáři pouze v roce 2015, tehdy bylo hus jen kolem 15 tisíc.

Na druhé straně stav hus, které jsou rok co rok vedeny na porážku, je mnohonásobně vyšší. Letos se v Česku v rozmnožovacích chovech vylíhlo, bylo vykrmeno a následně poraženo 175 tisíc kusů housat. V roce 2018 to bylo 184 tisíc kusů.