Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Student vyhrál proti Eurofinancialu, nemusí platit za „výhodnou brigádu“

  14:17aktualizováno  17:46
Dvacetiletý Jan Struska, který před dvěma lety podepsal smlouvu na "výhodnou brigádu" s firmou Eurofinancial (nyní EF CZ), si může oddechnout. Soud rozhodl, že nemusí platit přes 20 tisíc korun, k jejichž úhradě se ve smlouvě zavázal. Společnost EF CZ se může proti rozhodnutí odvolat.

Soud zrušil rozhodnutí rozhodčího nálezu, které Struskovi nařizovalo zaplatit peníze společnosti EF CZ navýšené o další poplatky. "Postavení spotřebitele bylo v tomto případě zhoršeno. Rozhodčí nález se zrušuje," řekl Petr Veleman, soudce Obvodního soudu pro Prahu 2.

"Spravedlnost ještě existuje," reagoval dojatě otec Zdeněk Struska, který k soudu dorazil namísto svého syna. "Můj syn nesl celou věc velmi těžce. Myslel si, že získal dobrou práci, ale vyklubal se z toho podvod. Byli jsme všichni ve velkém stresu, můj syn peníze na zaplacení neměl a já jsem se chvílemi bál, že si něco udělá," dodal.

Zdeněk Struska, otec studenta Jana Strusky, u soudu

Zdeněk Struska, otec studenta Jana Strusky, u soudu

Rozhodnutím soudu přijalo radostně i více než desítka dalších studentů a jejich rodičů, kteří se na dnešní jednání soudu dostavili. "Jsem velmi potěšen, jak to dopadlo. Taktiky společnosti se příčí dobrým mravům," uvedl Miloslav Vondráček, otec jednadvacetileté Barbory, která smlouvu podepsala před dvěma lety proto, aby si sama vydělávala na studium.

Další lidi však do systému lákat nechtěla, a tak jí namísto dobrého výdělku zbyla povinnost zaplatit 20 tisíc Kč plus DPH, na což peníze neměla.

EF CZ zváží odvolání

Společnost EF CZ, kterou vlastní z 51 procent pojišťovna AXA, má po doručení verdiktu 15 dnů na to, aby se proto němu odvolala. "Odvolání pochopitelně zvážíme," řekl Artur Ostrý z advokátní kanceláře Ostrý, Purkyt, Hruška & Partners, který obhajoval správnost rozhodčího nálezu za EF CZ.

Pojišťovna AXA nechtěla případ více komentovat. "Není k tomu co říci," uvedl mluvčí pojišťovny Marek Zeman.

Proč vlastně Jan Struska smlouvu, kterou považuje za podvodnou, podepsal? Oslovil ho kamarád, který mu nabídl "výnosnou brigádu". O tom, že si hodně vydělá, ho přesvědčoval on i spolupracovníci EF CZ.

Nakonec však držel v ruce smlouvu, která ho zavazovala zaplatit 20 tisíc Kč + DPH či si zřídit drahé životní pojištění. Peníze si měl vydělat dalším lákání důvěřivých duší. Struska se cítil takovým jednáním podveden.

Lidé si stěžují na klamavé jednání firmy

A nebyl sám. Redakci iDNES.cz si na jednání EF CZ stěžovalo přes sto lidí, vetšinou mladých studentů či jejich zoufalých rodičů, kteří peníze nakonec platili místo svých dětí, které ještě neměly žádný příjem.

Všichni mluvili o tom, že je spolupracovníci EF CZ zmanipulovali a podávali jim zavádějící informace, například to, že když si budou platit tři roky životní pojištění, mohou si všechny peníze hned za tři roky vybrat.

To však není pravda. Životní pojištění je totiž dlouhodobý produkt a vložené peníze se v průměru mohou vrátit zhruba za deset let.

"Na výhodnou brigádu mě nalákal bratr mé kamarádky. Nerozuměl jsem tomu, co mi říkali. Když jsem to chtěl vysvětlit, dělali ze mě blbce a utahovali si ze mě, že se nedokážu rozhodnout. Byl to tvrdý psychický nátlak. Nakonec jsem to podepsal, protože jsem se nechtěl shodit před kamarády," říká Ondřej Blahovec, který smlouvu podepsal v roce 2008 a loni se z ní v rámci rozhodčího řízení vykoupil částkou 10 tisíc korun.

Žalob proti EF CZ bude víc

Jeho maminka však vzpomíná na celou záležitost hořce. "Dohodli jsem se na zaplacení zhruba poloviční částky, protože jsme se dozvěděli, že by celková suma při delším protahování mohla vzrůst až na statisíce. Celou věc ale považujeme za nespravedlivou a rádi bychom se těchto peněz domohli zpět," říká Regina Blahovcová.

Česká národní banka loni v srpnu EF CZ kvůli jejím obchodním praktikám pokutovala částkou půl milionu korun a nařídila jí změnit obchodní model tak, aby klienty nezavazoval k placení vstupního poplatku.

Společnost se ale odvolala, a tak studenti musí za spolupráci s firmou zatím dál platit přes 20 tisíc Kč.

Řada z nich si to však nechce nechat líbit a hodlá se z povinnosti platby vymanit také. U soudu je nyní už pět dalších žalob na zrušení rozhodčího nálezu a po vynesení dnešního rozsudku se očekává, že jejich počet ještě vzroste.

Kdo chce odvrátit exekuci, musí jít k soudu, říká advokát

Advokát Jana Strusky přitom lidem radí, že kdo chce ve stejných případech odvrátit exekuci, musí se obrátit na soud. "Každý, kdo je stižen rozhodčím nálezem, musí zažalovat jeho neplatnost, jinak se ho nezbaví. Nález je jinak vykonatelný a lidem hrozí exekuce," uvedl Tomáš Pezl. Žalobu jako soudní obranu vůči rozhodčímu řízení je ale podle něj nutné podat ve lhůtě tří měsíců od jeho doručení.

V dnešní při vyslala advokáta do boje proti EF CZ společnost Fabio Agency. Ta se snaží lidi vyvázat z nevýhodných smluv. Od svých klientů však požaduje zaplatit přes šest tisíc korun.

"Peníze potřebujeme na boj s právníky. Po vyhrané při lidem vrátíme polovinu peněz, zbytek použijeme na další boj proti nekalým praktikám firmy," říká jednatel firmy Fabio Jungman Fiory.

Profil Ruce pryč od EF CZ na Facebooku. Ilustrační foto

Profil Ruce pryč od EF CZ na Facebooku. Ilustrační foto

Na soud se však už obracejí lidé také samostatně. "Žalobu na zrušení rozhodčí doložky jsem podal v únoru. Jednání očekávám zhruba za tři měsíce," říká František Trenda, otec devatenáctiletého Tomáše, který smlouvu podepsal více než před rokem.

Iniciativa proti praktikám Eurofinancial se šíří také po internetu. Na Facebooku vznikla skupina lidí, kteří radí dát ruce pryč od EF CZ.

Fakta u Eurofinancial (EF CZ)

V roce 2003 zakládají Lukáš Hinterbuchner a Vlastimil Bezděk poradenskou firmu Eurofinancial CZ. Předloni si na její způsoby podnikání začínají stěžovat lidé u ČNB a centrální banka začíná prošetřovat, zda firma neporušuje zákon.

Na ČNB, MF DNES, Asociaci finančních poradců a Sdružení obrany spotřebitelů se obrátilo přes 200 lidí se stížnostmi na klamavé jednání firmy.

Společnost má zhruba deset tisíc klientů a svůj obrat odhaduje na 50 milionů Kč. V listopadu 2008 změnila jméno na EF CZ. Loni v únoru se podle obchodního rejstříku stává jejím většinovým vlastníkem AXA, když koupila 51 % firmy, zakladatelé si nechali zbytek.

Loni v srpnu ČNB pokutuje společnost EF CZ částkou 500 000 Kč a nakazuje jí změnit obchodní model mimo jiné tak, aby neobsahoval vstupní poplatek. Společnost se odvolala.

Koronavirus

Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 se z Čínského města Wu-Chan rozšířil do více než 40 dalších zemí.

  • Nejčtenější

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Zákaz dvojí kvality potravin narazí u zákazníků, obávají se řetězce

Čeští zákazníci vyžadují dle obchodníků potraviny, na které jsou zvyklí bez ohledu na kvalitu. Paragraf o dvojí kvalitě...

Opatření proti koronaviru odrazují turisty, letní zájezdy jsou v ohrožení

Statisíce neprodaných zájezdů a čeští turisté trávící dovolenou doma. To může být obrázek letošního léta, pokud se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nečekané dopady koronaviru: málo hraček na Velikonoce i dražší česnek

Dražší česnek v Rusku, nedostatek materiálů pro výrobu hraček, pokles poptávky po inzerci. Zatímco se spekuluje o...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

  • Další z rubriky

Bankéřům je v Česku hej. Čtyři největší finanční domy vydělaly 62 miliard

Tuzemské banky za sebou mají další úspěšný rok. Celkový zisk čtveřice největších bank působících na českém trhu za...

Vítek se mě chce zbavit, jsem nepohodlný svědek, tvrdí bývalý mluvčí CPI

Bývalý mluvčí realitní skupiny CPI Jan Burian začal svědčit proti jejímu majiteli Radovanu Vítkovi. Minulý týden u...

Národní sportovní agentura chce víc peněz. Má ohlídat rozdělení dotací

Stát lije do sportu skrze dotace přes 7 miliard ročně. Uchází se o ně asi 120 sportovních svazů a organizací, ale také...

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Část regálů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi je poloprázdná. Lidé vykoupili konzervy s gulášem, ale také některé...

Rakousko pobavil „křečkující“ muž v plynové masce, nákup ani neodvezl

Nákaza wuchanským koronavirem se v posledních dnech rozšířila do mnohých evropských zemí. Někteří lidé proto začínají...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Manžel toleroval v domě milence své ženy. Po Výměně se pár rozvádí

V televizní reality show Výměna manželek šokovala ve středu večer rodina z domku v Doksech. Operátorka Helena tam žije...