Student vyhrál proti Eurofinancialu, nemusí platit za „výhodnou brigádu“

  14:17aktualizováno  17:46
Dvacetiletý Jan Struska, který před dvěma lety podepsal smlouvu na "výhodnou brigádu" s firmou Eurofinancial (nyní EF CZ), si může oddechnout. Soud rozhodl, že nemusí platit přes 20 tisíc korun, k jejichž úhradě se ve smlouvě zavázal. Společnost EF CZ se může proti rozhodnutí odvolat.

Soud zrušil rozhodnutí rozhodčího nálezu, které Struskovi nařizovalo zaplatit peníze společnosti EF CZ navýšené o další poplatky. "Postavení spotřebitele bylo v tomto případě zhoršeno. Rozhodčí nález se zrušuje," řekl Petr Veleman, soudce Obvodního soudu pro Prahu 2.

"Spravedlnost ještě existuje," reagoval dojatě otec Zdeněk Struska, který k soudu dorazil namísto svého syna. "Můj syn nesl celou věc velmi těžce. Myslel si, že získal dobrou práci, ale vyklubal se z toho podvod. Byli jsme všichni ve velkém stresu, můj syn peníze na zaplacení neměl a já jsem se chvílemi bál, že si něco udělá," dodal.

Zdeněk Struska, otec studenta Jana Strusky, u soudu

Zdeněk Struska, otec studenta Jana Strusky, u soudu

Rozhodnutím soudu přijalo radostně i více než desítka dalších studentů a jejich rodičů, kteří se na dnešní jednání soudu dostavili. "Jsem velmi potěšen, jak to dopadlo. Taktiky společnosti se příčí dobrým mravům," uvedl Miloslav Vondráček, otec jednadvacetileté Barbory, která smlouvu podepsala před dvěma lety proto, aby si sama vydělávala na studium.

Další lidi však do systému lákat nechtěla, a tak jí namísto dobrého výdělku zbyla povinnost zaplatit 20 tisíc Kč plus DPH, na což peníze neměla.

EF CZ zváží odvolání

Společnost EF CZ, kterou vlastní z 51 procent pojišťovna AXA, má po doručení verdiktu 15 dnů na to, aby se proto němu odvolala. "Odvolání pochopitelně zvážíme," řekl Artur Ostrý z advokátní kanceláře Ostrý, Purkyt, Hruška & Partners, který obhajoval správnost rozhodčího nálezu za EF CZ.

Pojišťovna AXA nechtěla případ více komentovat. "Není k tomu co říci," uvedl mluvčí pojišťovny Marek Zeman.

Proč vlastně Jan Struska smlouvu, kterou považuje za podvodnou, podepsal? Oslovil ho kamarád, který mu nabídl "výnosnou brigádu". O tom, že si hodně vydělá, ho přesvědčoval on i spolupracovníci EF CZ.

Nakonec však držel v ruce smlouvu, která ho zavazovala zaplatit 20 tisíc Kč + DPH či si zřídit drahé životní pojištění. Peníze si měl vydělat dalším lákání důvěřivých duší. Struska se cítil takovým jednáním podveden.

Lidé si stěžují na klamavé jednání firmy

A nebyl sám. Redakci iDNES.cz si na jednání EF CZ stěžovalo přes sto lidí, vetšinou mladých studentů či jejich zoufalých rodičů, kteří peníze nakonec platili místo svých dětí, které ještě neměly žádný příjem.

Všichni mluvili o tom, že je spolupracovníci EF CZ zmanipulovali a podávali jim zavádějící informace, například to, že když si budou platit tři roky životní pojištění, mohou si všechny peníze hned za tři roky vybrat.

To však není pravda. Životní pojištění je totiž dlouhodobý produkt a vložené peníze se v průměru mohou vrátit zhruba za deset let.

"Na výhodnou brigádu mě nalákal bratr mé kamarádky. Nerozuměl jsem tomu, co mi říkali. Když jsem to chtěl vysvětlit, dělali ze mě blbce a utahovali si ze mě, že se nedokážu rozhodnout. Byl to tvrdý psychický nátlak. Nakonec jsem to podepsal, protože jsem se nechtěl shodit před kamarády," říká Ondřej Blahovec, který smlouvu podepsal v roce 2008 a loni se z ní v rámci rozhodčího řízení vykoupil částkou 10 tisíc korun.

Žalob proti EF CZ bude víc

Jeho maminka však vzpomíná na celou záležitost hořce. "Dohodli jsem se na zaplacení zhruba poloviční částky, protože jsme se dozvěděli, že by celková suma při delším protahování mohla vzrůst až na statisíce. Celou věc ale považujeme za nespravedlivou a rádi bychom se těchto peněz domohli zpět," říká Regina Blahovcová.

Česká národní banka loni v srpnu EF CZ kvůli jejím obchodním praktikám pokutovala částkou půl milionu korun a nařídila jí změnit obchodní model tak, aby klienty nezavazoval k placení vstupního poplatku.

Společnost se ale odvolala, a tak studenti musí za spolupráci s firmou zatím dál platit přes 20 tisíc Kč.

Řada z nich si to však nechce nechat líbit a hodlá se z povinnosti platby vymanit také. U soudu je nyní už pět dalších žalob na zrušení rozhodčího nálezu a po vynesení dnešního rozsudku se očekává, že jejich počet ještě vzroste.

Kdo chce odvrátit exekuci, musí jít k soudu, říká advokát

Advokát Jana Strusky přitom lidem radí, že kdo chce ve stejných případech odvrátit exekuci, musí se obrátit na soud. "Každý, kdo je stižen rozhodčím nálezem, musí zažalovat jeho neplatnost, jinak se ho nezbaví. Nález je jinak vykonatelný a lidem hrozí exekuce," uvedl Tomáš Pezl. Žalobu jako soudní obranu vůči rozhodčímu řízení je ale podle něj nutné podat ve lhůtě tří měsíců od jeho doručení.

V dnešní při vyslala advokáta do boje proti EF CZ společnost Fabio Agency. Ta se snaží lidi vyvázat z nevýhodných smluv. Od svých klientů však požaduje zaplatit přes šest tisíc korun.

"Peníze potřebujeme na boj s právníky. Po vyhrané při lidem vrátíme polovinu peněz, zbytek použijeme na další boj proti nekalým praktikám firmy," říká jednatel firmy Fabio Jungman Fiory.

Profil Ruce pryč od EF CZ na Facebooku. Ilustrační foto

Profil Ruce pryč od EF CZ na Facebooku. Ilustrační foto

Na soud se však už obracejí lidé také samostatně. "Žalobu na zrušení rozhodčí doložky jsem podal v únoru. Jednání očekávám zhruba za tři měsíce," říká František Trenda, otec devatenáctiletého Tomáše, který smlouvu podepsal více než před rokem.

Iniciativa proti praktikám Eurofinancial se šíří také po internetu. Na Facebooku vznikla skupina lidí, kteří radí dát ruce pryč od EF CZ.

Fakta u Eurofinancial (EF CZ)

V roce 2003 zakládají Lukáš Hinterbuchner a Vlastimil Bezděk poradenskou firmu Eurofinancial CZ. Předloni si na její způsoby podnikání začínají stěžovat lidé u ČNB a centrální banka začíná prošetřovat, zda firma neporušuje zákon.

Na ČNB, MF DNES, Asociaci finančních poradců a Sdružení obrany spotřebitelů se obrátilo přes 200 lidí se stížnostmi na klamavé jednání firmy.

Společnost má zhruba deset tisíc klientů a svůj obrat odhaduje na 50 milionů Kč. V listopadu 2008 změnila jméno na EF CZ. Loni v únoru se podle obchodního rejstříku stává jejím většinovým vlastníkem AXA, když koupila 51 % firmy, zakladatelé si nechali zbytek.

Loni v srpnu ČNB pokutuje společnost EF CZ částkou 500 000 Kč a nakazuje jí změnit obchodní model mimo jiné tak, aby neobsahoval vstupní poplatek. Společnost se odvolala.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz