Stát znovu zachraňuje zbrojovku Aero

  0:01aktualizováno  0:01
Největší česká zbrojovka se dostala do finanční krize, a tak ji musel vzít znovu pod ochranná křídla stát. Aero Vodochody nemá na to, aby splatilo několikamiliardový úvěr z roku 1998, kdy vláda třetinu firmy prodávala americkému obru Boeing.

V letech 1997 a 1998 si Aero půjčilo téměř tři čtvrtě miliardy dolarů, za které se zaručil stát. Příslib byl součástí dohody s Boeingem, kterou uzavřela Tošovského vláda.

Tři sta milionů amerických dolarů měla zbrojovka bankám splatit letos v září. Kdyby to neudělala, musel by namísto ní splatit v přepočtu 11,3 miliardy korun stát. Firma na to nemá a ministři se v pondělí rozhodli, že Aeru záruku prodlouží o dalších pět let, do roku 2008. Dávají tím podniku šanci nahradit chybějících 300 milionů dolarů novým úvěrem a žít dál.

Firma značnou část vypůjčených peněz investovala do výroby bitevníků L-159. Jejich výroba se však donedávna opožďovala a navíc se nedaří pro ně najít zahraničního kupce.

"Do konce roku mají ministři připravit jasný plán, co s firmou dál. Jisté je, že by stát měl posílit svou pozici ve vedení Aera. Plánované záměry totiž nevycházejí," říká mluvčí ministra financí Jaroslav Dědič.

Stát si bude Aero hlídat
Sobotkův mluvčí tak naráží na to, že Aero neplní svůj podnikatelský plán, a tím pádem nedokáže vydělávat na vlastní dluhy. Už za dva roky přitom firma musí splnit další závazek: splatit dluhopisy za 200 milionů amerických dolarů. Jenže se jí nedaří prodat letadla jiným zákazníkům, než je česká armáda, a vyhlídky do budoucna nejsou dobré.

Stát proto možná vyšle do čela Aera bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. "Díky vládě prodloužíme úvěr, to je pro nás dobrá zpráva. Věřím, že získáme dostatečný čas začít vydělávat," tvrdí generální ředitel Aera Antonín Jakubše.

Aero má pro vojenská letadla jen potenciální kupce. Od roku 1998 nepřivezlo vedení firmy ani jeden kontrakt ze zahraničí. O moc lepší situace není ani s civilním modelem Ae 270 Ibis.

Podle plánů už mělo být prodáno třicet těchto letadel. Jenže se o tři roky zpozdil vývoj a letadlo dodnes vlastně nesmí do vzduchu. I když Aero hlásí, že o něj zájem je, kupci musí ještě do konce roku čekat, než získá certifikaci. Zbrojovka tvrdí, že má odbyt na 67 strojů.

O tom, kolik by mohla udat bitevníků L-159, však nemluví. "Jednáme s Polskem, Indií, Egyptem, Filipínami a dalšími. Věřím, že ještě letos podepíšeme první smlouvu," tvrdí ředitel. Podle Jakubšeho mají zisk brzy přinášet i dodávky pro amerického výrobce vrtulníků Sikorsky, které byly pro Aero v prvních dvou letech ztrátové.

Aero je v zisku od roku 2001, do té doby ovšem stihlo nahromadit tolik ztrát, že jeho vlastní kapitál byl ještě koncem roku 2002 stále minus 5,5 miliardy. Bez státních záruk tak banky zbrojovce nepůjčí.

Ministři dávají přesto firmě poslední šanci. Má rok a půl na to, aby prokázala životaschopnost. Pokud do té doby Aero jasně neukáže, že má uzavřené kontrakty, vláda už firmu nebude držet nad vodou.

Autoři:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

ČNB ukáže největší evropskou zlatou minci naživo i ve virtuální realitě

Druhá největší mince na světě

Česká národní banka se 21. září otevře veřejnosti. Kromě střežených míst ukáže i zlatou minci v hodnotě 100 milionů...

Maláčová chce garanci minimální penze. Peníze by šly ze státního rozpočtu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Důchodový systém v Česku, kdy ekonomicky aktivní lidé financují penze obyvatel v důchodovém věku, naráží na stárnutí...

České domácnosti mají více peněz, jsou dvakrát bohatší než Poláci a Slováci

ilustrační snímek

Celkové bohatství domácností loni celosvětově nepatrně kleslo, a to ve vyspělých i v rozvojových zemích. Zmenšilo se o...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz