„Byli jsme vždy přesvědčeni, že právo stojí na naší straně,“ komentoval výrok soudu předseda výkonného výboru FNM Jan Juchelka.
Soud dal Fondu národnímu majetku za pravdu v tom, že arbitráž neměla rozhodovat o náhradě škody. Proti rozsudku chce společnost Petrcíle podat dovolání k Nejvyššímu soudu, uvedla ČTK.
Vláda prodala v roce 1996 firmě Petrcíle jedno procento akcií Nové huti s tím, že další 15procentní podíl získá firma později. K tomu ale nikdy nedošlo.
Fond národního majetku totiž smlouvu v roce 2000 vypověděl. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že společnost nehospodařila dobře. Vláda z obchodu vycouvala a Petrcíle přišla i o procento, které vlastnila.
Petrcíle se ale proti takovému tvrzení ohradila a trvá na tom, že její hospodářské výsledky byly v pořádku, a má tedy právo na za odkup zbývajících procent.
Za pravdu dala firmě Petrcíle i arbitráž z dubna minulého roku a přiřkla jí přes dvě miliardy korun. Fond národního majetku se sice pokusil verdikt změnit žalobou k soudu, ale prohrál. Verdikt v úterý zvrátil Vrchní soud v Praze, který dal za pravdu Fondu národního majetku.
Advokát Petrcíle Tomáš Sokol zatím nechtěl další postup komentovat s tím, že se nejprve poradí se svým klientem.
Stát měl peníze na případnou platbu uložené na zvláštním účtě. Kromě samotné platby totiž hrozilo, že by stát musel platit i penále. Úroky z uložených peněz měly penále pokrýt.
Právní zástupce FNM k verdiktu doplnil, že už není nutné dál držet peníze blokované na účtě a pomíjí tak i hrozba exekuce na fond. Exekuci nařídil koncem října Obvodní soud pro Prahu 2.
Petrcíle ovládá bývalý sponzor sociálních demokratů Radim Masný.
Z minulosti je známý tím, že kdysi poskytl ČSSD půjčku, když měla obstaveny účty a octla se v platební neschopnosti. Koncem 90. let koupil podíl v tehdy krachujícím Chemapolu. Je společníkem několika firem, jeho podnikání ale nikdy nebylo zcela průhledné.