Podle fondu je rozhodnutí protiprávní, protože rozhodčí senát se původně sešel, aby rozhodl v jiné věci. Tím měl být pouze spor o tom, zda odstoupení od smlouvy bylo platné. Arbitři ale už fondu neměli jednat o náhradě škody.
"Arbitři nebyli personálně příslušní ve věci rozhodnout," řekla iDNES tisková mluvčí FNM Petra Krainová.
Kromě samotné platby stát ztrácí každý den statisíce i na penále. Jeho výši by neměl ovlivnit ani případný odklad platby, pokud ho soud povolí.
"Peníze už jsou uloženy na zvláštním účtu, kde nabíhají úroky. Ty by měly pokrýt penále, takže stát by nakonec tratit neměl," upřesnila Krainová.
Fond v roce 1996 prodal firmě jedno procento akcií Nové Huti. Na dalších patnáct procent měla mít firma podle smlouvy předkupní právo.
Stát ale firmě v roce 2000 smlouvu vypověděl na základě auditu společnosti BDO CS, který měl dokládat špatné hospodaření ve firmě. Petrcíle ale tvrdí, že v krizi nebyla a stát tedy neměl důvod od smlouvy odstoupit.
FNM ale pochybení nepřipouští, protože firma Petrcíle podle něj nesplnila kriteria sjednaná ve smlouvě z roku 1996 a naopak Novou Huť dovedla do úpadkové situace.