ČSÚ vytáhne z obchodníků údaje o cenách, řetězce testují scanner data

  17:38aktualizováno  17:38
Potravinářské řetězce budou od ledna posílat detailní informace o cenách zboží Českému statistickému úřadu (ČSÚ). Dosud se data sbírala na prodejnách „ručně". Státnímu orgánu má automatizace pomoci zpřesnit výpočet indexu spotřebitelských cen i míru inflace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Systém přesného sběru informací - tzv. scanner data - není druhou elektronickou evidencí tržeb. V západních zemích jde o běžně používaný způsob, jak od obchodníků dostat přesnější data pro výpočet inflace. Na stejném principu sbírají data statistici i v Belgii, Lucembursku, Dánsku, Švédsku, Švýcarsku či Slovinsku.

Podle ČSÚ nehrozí, že by data sloužila ke kontrole firem a dostala by se například k Finanční správě. Sloužit mají výhradně pro tvorbu statistik.  Přesnější údaje o inflaci jsou důležité pro ministerstvo financí a Českou národní banku. Data mohou využít při tvorbě měnové politiky nebo valorizaci důchodů.

Obchodníci budou úřadu informace odesílat jednou, maximálně dvakrát za měsíc. ČSÚ tím postupně získá detailní přehled o cenách, slevách i tržbách mnoha tisíců položek. Ty poté zpracovává do spotřebního koše, ve kterém sleduje ceny přibližně 190 potravin a nealkoholických nápojů. Jejich počet se prozatím ani díky novému projektu měnit nebude. 

„Do budoucna ale máme v plánu rozšířit spotřební koš o daleko větší množství produktů,“ uvádí místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

Sběr dat probíhá na základě EAN kódů, tedy čárových kódů na výrobcích, či jiných interních kódů. Dosud bylo běžnou praxí, že terénní pracovníci ČSÚ osobně navštěvovali obchody a zjišťovali ceny jednotlivých produktů. Do roku 2020 by však jejich práci měl nahradit právě systém scanner dat – v první fázi alespoň v nejvýznamnějších řetězcích, které se specializují na prodej potravin a nápojů. V další fázi chtějí statistici zaměřit pozornost i na lékárny, drogerie, oděvní značky či hobbymarkety.

Veškerá data mají řetězce již teď k dispozici v pokladních systémech. Jejich povinností bude exportovat informace prostřednictvím zabezpečeného serveru statistickému úřadu. 

V současné době se novinka testuje ve zkušebním provozu, do kterého se zapojila společnost Ahold, pod kterou spadají prodejny Albert. „Zapojení do projektu pro nás neznamenalo žádnou větší změnu ani z hlediska softwaru či technologie,“ řekla mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Dále odesílají data spotřební družstva Coop Havlíčkův Brod, Jednota České Budějovice a ZKD Sušice. Do roku 2020 by mělo scanner data využívat zhruba 20 největších obchodních řetězců. 

Autor:

Nejčtenější

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Špičkování e-shopů pokračuje. Alzák tentokrát v reklamě zaplácnul Mall

Alza.cz

Pošťuchování mezi e-shopy s elektronikou Alza.cz a CZC.cz už probíhá téměř rok. Donedávna však bylo v podstatě...

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

Ilustrační snímek

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Další z rubriky

Soukromé lesy žádají stát o pomoc. Situace je zoufalá, tvrdí vlastníci

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Lesníci se kvůli kůrovcové kalamitě dostávají do ekonomických potíží. Těží mnoho dřeva, jehož ceny se propadly. Situaci...

Popelnice na bioodpad bude na každém sídlišti, plánuje stát

Bioodpad se doposud třídil pouze v několika částech Jihlavy.

Popelnice na bioodpad na každém sídlišti – to je vize ministerstva životního prostředí, která má pomoci eliminovat...

Ikea se masových kuliček nevzdá. Hledá zdravější verzi

Masové kuličky v restauraci obchodního domu IKEA

Masové kuličky jsou nejznámější jídlo švédského řetězce s nábytkem Ikea, které nemůže minout snad žádný návštěvník. Do...

Najdete na iDNES.cz