ČSÚ vytáhne z obchodníků údaje o cenách, řetězce testují scanner data

  17:38aktualizováno  17:38
Potravinářské řetězce budou od ledna posílat detailní informace o cenách zboží Českému statistickému úřadu (ČSÚ). Dosud se data sbírala na prodejnách „ručně". Státnímu orgánu má automatizace pomoci zpřesnit výpočet indexu spotřebitelských cen i míru inflace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Systém přesného sběru informací - tzv. scanner data - není druhou elektronickou evidencí tržeb. V západních zemích jde o běžně používaný způsob, jak od obchodníků dostat přesnější data pro výpočet inflace. Na stejném principu sbírají data statistici i v Belgii, Lucembursku, Dánsku, Švédsku, Švýcarsku či Slovinsku.

Podle ČSÚ nehrozí, že by data sloužila ke kontrole firem a dostala by se například k Finanční správě. Sloužit mají výhradně pro tvorbu statistik.  Přesnější údaje o inflaci jsou důležité pro ministerstvo financí a Českou národní banku. Data mohou využít při tvorbě měnové politiky nebo valorizaci důchodů.

Obchodníci budou úřadu informace odesílat jednou, maximálně dvakrát za měsíc. ČSÚ tím postupně získá detailní přehled o cenách, slevách i tržbách mnoha tisíců položek. Ty poté zpracovává do spotřebního koše, ve kterém sleduje ceny přibližně 190 potravin a nealkoholických nápojů. Jejich počet se prozatím ani díky novému projektu měnit nebude. 

„Do budoucna ale máme v plánu rozšířit spotřební koš o daleko větší množství produktů,“ uvádí místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

Sběr dat probíhá na základě EAN kódů, tedy čárových kódů na výrobcích, či jiných interních kódů. Dosud bylo běžnou praxí, že terénní pracovníci ČSÚ osobně navštěvovali obchody a zjišťovali ceny jednotlivých produktů. Do roku 2020 by však jejich práci měl nahradit právě systém scanner dat – v první fázi alespoň v nejvýznamnějších řetězcích, které se specializují na prodej potravin a nápojů. V další fázi chtějí statistici zaměřit pozornost i na lékárny, drogerie, oděvní značky či hobbymarkety.

Veškerá data mají řetězce již teď k dispozici v pokladních systémech. Jejich povinností bude exportovat informace prostřednictvím zabezpečeného serveru statistickému úřadu. 

V současné době se novinka testuje ve zkušebním provozu, do kterého se zapojila společnost Ahold, pod kterou spadají prodejny Albert. „Zapojení do projektu pro nás neznamenalo žádnou větší změnu ani z hlediska softwaru či technologie,“ řekla mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Dále odesílají data spotřební družstva Coop Havlíčkův Brod, Jednota České Budějovice a ZKD Sušice. Do roku 2020 by mělo scanner data využívat zhruba 20 největších obchodních řetězců. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Najdete na iDNES.cz