PŘEHLEDNĚ: Rodiče, počítejte, jak vyčerpat celých 80 tisíc korun

  1:00aktualizováno  1:00
Vláda rozhodla o navýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Týkat se to bude všech, kteří budou mít k 1. lednu 2020 nárok na rodičovský příspěvek. Zároveň musejí mít nejmladší dítě v rodině mladší čtyř let. Návrh ještě musí projít přes poslance, senát a prezidenta, ale zvýšení jsou nakloněni politici napříč spektrem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čím kratší doba pobírání rodičům zbývá a čím více se dítě blíží čtyřem letům věku, tím aktivnější by rodiče měli být. Výše příspěvku se dá měnit každé tři měsíce a jeho pobírání se dá prodloužit maximálně do čtyř let věku. MF DNES přináší návod, jak rodiče mohou v různých fázích pobírání příspěvku dosáhnout na navýšení 80 tisíc korun.

INFOGRAFIKA: Dopady rodičovského příspěvku na státní rozpočet

INFOGRAFIKA: Dopady rodičovského příspěvku na státní rozpočet

1Kritická skupina

Rodiče, kteří příspěvek dočerpají ještě letos anebo v prvních měsících příštího roku, by měli co nejdřív zajít na úřad práce a zpomalit čerpání peněz – nejnižší možná rychlost čerpání je 50 korun měsíčně. Cílem je roztáhnout čerpání do příštího roku – až do měsíce, kdy se jim podaří vyčerpat co nejvíc z 300 tisíc korun.

Jeden příklad za všechny: ti, jejichž dítě oslaví v lednu 2020 čtvrtý rok života, si sáhnou alespoň na část peněz. Na jak velkou, to záleží na maximální možné výši čerpání v jejich případě a ta se odvíjí od výše jejich předchozích příjmů. Kolik to je, lze ověřit na některé z internetových kalkulaček.

Rodič, který měl vysoký příjem (nad 90 tisíc korun měsíčně), může v tomto posledním měsíci vyčerpat téměř 37 tisíc korun z oněch 80 tisíc. Horší možnost bude mít rodič s nízkými příjmy nebo ten, který místo mateřské pobíral rovnou rodičovský příspěvek. V posledně zmíněném případě si v lednu sáhne jen na maximálně 7 550 korun.

V obou případech je třeba si alespoň měsíc předtím příspěvek přenastavit tak, aby v lednu rodič dobral posledních 50 korun z původní výše příspěvku.

Zde je dobré připomenout, že si rodiče mohou zvolit, jestli se bude maximum počítat z výše příjmů otce, nebo matky – záleží, co bude v tu chvíli výhodnější.

2Rodiče v pohotovosti

Rodiče, kteří příspěvek už čerpají, a plánují ho čerpat i větší část příštího roku, většinou na úřad práce nemusejí utíkat hned. Pro jistotu by však měli rovněž udělat propočet: spočítat si maximální možnou výši čerpání příspěvku (k tomu slouží různé kalkulačky k rodičáku na internetu), a pak se podívat, kolik jim k dnešnímu dni z budoucích 300 tisíc zbývá vyčerpat. Prosté vydělení pak napoví, jestli je současné délka čerpání dostatečná, nebo zda by měli čerpání zpomalit či zrychlit, aby celou částku vyčerpali.

3Vysokopříjmoví, pozor!

Jde o rodiče, kteří teď pobírají mateřskou a rodičovský příspěvek na ně teprve čeká. Toto doporučení se týká zejména vysokopříjmových rodičů, kteří chtějí čerpat rodičák velmi rychle – rychlostí až 37 tisíc měsíčně (to jsou ti, kteří brali zhruba nad 90 tisíc korun měsíčně). V momentě, kdy o něj budou žádat, by si měli spočítat, na kolik měsíců a v jaké výši by si ho měli nastavit, aby stihli vyčerpat celých 300 tisíc korun.

Maximální rychlost čerpání se počítá podle předchozí výše platu, nebo u podnikatelů podle výše placeného nemocenského pojištění určitou dobu před porodem.

4Rodiče v pohodě

Ti, kdo příchod potomka čekají nebo plánují až po 1. lednu, se nemusejí ničeho obávat. Budou mít automaticky nárok na celých 300 tisíc korun. A na 450 tisíc korun rodiče dvojčat a vícerčat. Pro připomenutí – nárok na rodičák končí v okamžiku vyčerpání částky, nebo dovršení čtyř let věku dítěte, nebo v momentu, kdy rodina čeká další dítě a rodič začne pobírat mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

Součástí změn kolem rodičovského příspěvku je také rozšíření počtu hodin, kdy lze dítě mladší dvou let nechat v cizí péči (ve školce), pracovat a současně pobírat příspěvek. Z povolených 46 hodin měsíčně to bude až 92 hodin.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

CK Fischer mění majitele. Vznikne kolos s třetinovým podílem na trhu

ilustrační snímek

Německý majitel Exim Tours nebo supermarketů Billa chce v Česku vytvořit turistického obra. Od investiční skupiny KKCG...

Další z rubriky

Růst mezd nekončí, boj o lidi bude v Česku pokračovat

Češi se stále učí říci si o navýšení mzdy.

Firmy se začínají chystat na to, že ekonomika zpomaluje, a s obavami pozorují stále poměrně vysoký růst mezd. Příští...

Odvrácená strana prestižního seznamu. Centra měst UNESCO se vylidňují

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Historická centra českých měst zapsaná na seznamu UNESCO bojují s vylidňováním. Starousedlíky vyhání mračna turistů a...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Černým stavbám se v Česku daří. Část lidí raději riskuje, než aby měli povolení

Dva domy nelegálně vyrůstají také ve Sladovnické ulici ve Vratislavicích.

Bez platného stavebního povolení vzniká v Česku každá desátá stavba. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz