Prudký nárůst minimální mzdy neuškodil, další zvýšení už může být problém

  1:11aktualizováno  1:11
Skokový růst minimální mzdy zaměstnance na úřady práce neposlal. To je závěr studie ekonomů z akademického pracoviště IDEA CERGE-EI, která zkoumala její prudký nárůst během nedávné doby. Zvedly se také další mzdy a odbory tlačí na další navyšování minima. To by však už mohlo ekonomiku, která začala zpomalovat, ohrozit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

„Naše odhady ukazují, že nárůsty v letech 2013, 2015, 2016 a 2017 neměly výraznější dopad na zaměstnanost. Zároveň měly pozitivní efekt na růst mezd nízkopříjmových,“ uvádí studie. Má na mysli mzdy lehce nad minimem.

„Díky nárůstu minimální mzdy rostly nízkopříjmové mzdy aspoň o jeden procentní bod navíc, tedy tři místo dvou procent,“ dodává expert na ekonomii práce a spoluautor studie Štěpán Jurajda. 

Češi si polepšili. Nezaměstnanost klesá, průměrná mzda roste

Minimální mzda tak přispěla k růstu odměn zejména u pomocných a nekvalifikovaných pracovníků nejčastěji v ubytování, pohostinství a v realitních službách. Pod studií jsou podepsaní také ekonomové Jakub Grossmann a Vladimír Smolka.

Jedinou výjimkou, kdy měl podle ekonomů růst pozorovatelný dopad do zaměstnanosti, bylo hned první navýšení o pětistovku v roce 2013.

Poradíme vám, jak výhodně investovat.

„Jedním z možných vysvětlení je, že zaměstnavatelé předem reagovali i na další očekávaná navýšení minimální mzdy,“ uvádí studie. Jurajda připouští i další vysvětlení – doznívání recese, ekonomika v daném roce klesla o 0,9 procenta.

Kolik Češi berou

Mělo podle něj rychlé navyšování minimální mzdy nějaký efekt na vyplácení mezd načerno? „Na to měla jistě silný vliv exekuční katastrofa, kterou stát nechal dopadnout na velkou část populace a vytlačuje ji tak z trhu práce,“ říká Jurajda. Lidé v exekuci v řadě případů dostávají minimum a zbytek jde nezdaněný bokem – to aby příjem ochránili před exekutorem.

Na druhou stranu se pozitivní efekt pro příjmy státu projevit mohl. „Je možné, že navyšování minimální mzdy vede v některých odvětvích k ­převodu obálkových výplat na výplatní pásky,“ soudí Jurajda.

Přetahovaná o příští rok

Rekordně rychlý nárůst mzdového dna v loňském a letošním roce dohromady  o 2 350 korun už ekonomové nestihli do studie zahrnout. Za posledních sedm let se zvýšila minimální mzda o dvě třetiny. A tlak odborů na další navyšování zákonného minima pokračuje.

Minimální mzda má odpovídat polovině průměrné mzdy, míní ministerstvo

Pro příští rok požadují skok o rekordních 1 650 korun na 15 tisíc. Jenže aktuálně dochází k poklesu ekonomického růstu. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý varoval, že takové přidání by ohrozilo zpomalující ekonomiku. Podle zaměstnavatelů ze Svazu průmyslu a ­dopravy by navýšení nemělo přesáhnout pět procent, tedy 700 korun. Odbory argumentují tím, že česká minimální mzda patří k nejnižším v­ EU.

Co by další skok minimálních mezd se zaměstnaností udělal? „Na základě našich odhadů nelze vyvozovat, že další navyšování také nebude mít (zanedbatelné) dopady na zaměstnanost,“ uvádí studie.

Podle Jurajdy samotné zvyšování minimální mzdy nevadí tolik jako nejistota, na čem se dohodne tripartita na svém jednání. „Předpověditelnost vývoje minimální mzdy je pro podnikatelské prostředí důležitější než její přesná úroveň,“ soudí výzkumník. 

Průměrná mzda stoupla na 31,5 tisíce, většina zaměstnanců na ni nedosáhne

Studie podle něj říká, že vliv na zaměstnanost je malý, pokud se navyšování drží hladiny 40 procent průměrné mzdy. Průměrná mzda v Česku za celý rok 2018 stoupla na 31 885 korun. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců nicméně na tuto částku nedosáhnou. Aktuální minimální mzda činí 41 procent poslední známé průměrné mzdy.

Minimální mzdu v Česku bere asi 150 tisíc lidí a spolu s ní pokaždé roste také takzvaná zaručená minimální mzda. To je zákonem předepsaná odměna pro různý stupeň kvalifikace pracovníků v různých povoláních – sahá od spodních 13 350 do 26 700 korun. Jaký vliv měl růst zaručené mzdy na zaměstnanost, studie nezkoumala, neexistují k tomu potřebná data.

Autor:

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Přehlížení kůrovce se prodraží. Vlastníci lesů zaplatili pokuty za 7 milionů

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

K šíření škůdců přispívají i vlastníci lesů. Stát jim loni udělil pokuty za téměř sedm milionů korun. Největší více než...

Vláda kývla na schodek 40 miliard. Ministři za ČSSD se zdrželi

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš přicházejí na...

Se schodkem rozpočtu 40 miliard korun počítá vláda nejen pro příští rok. V pondělí schválila návrh rámce státního...

Česká pošta zruší 7 000 pracovních míst, zhubne o čtvrtinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Plán restrukturalizace České pošty počítá se zrušením sedmi tisíc pracovních míst za šest let ze stávajících zhruba 30...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz