ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žen ve vedení českých firem ubylo. Na devět mužů připadá jedna

  • 12
Zastoupení žen v představenstvech českých firem se opět snížilo. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti PwC, podle které ženy tvoří 10,4 procenta jejich členů. Ještě v roce 2019 ženy zaujímaly 13,3 procenta pozic v představenstvech. V žebříčku 33 zemí obsazuje ČR 28. pozici.

Nejvyšší zastoupení žen v představenstvech firem v zemích OECD má Island, kde tvoří více než 45 procent vedení firem, následovaný Francií, Norskem a Novým Zélandem.

Hledáte práci v managementu? Najděte si ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Češky přitom patří mezi nejvíce pracovité, alespoň do počtu plných úvazků. Z těch, které pracují, volí více než 90 procent plný úvazek. Častěji se kariéře naplno věnují už jen Slovenky a Maďarky. Není to přitom koronavirová krize, která by aktuální výsledky zhoršovala. V příštích letech by tomu tak ale podle expertky PwC Andrey Palánové mohlo být.

Žen bez práce přibývá rychleji, rozdíly mezi pohlavími se prohlubují

„U vrcholných pozic se covid zatím pravděpodobně příliš projevovat nebude, pečovat o děti a domácnost odcházejí nejčastěji ženy na nižších nebo středních úrovních kariérního žebříčku. Hrozí ale, že ty zaměstnankyně, které v důsledku pandemie kariéru na čas odstavily na druhou kolej a domácí výuku a péči o své blízké zajišťovat šly, se tím v mnoha firmách diskvalifikují z rozhodovacích procesů a svoji pozici budou budovat takřka od nuly,“ uvedla.

V zemích, kde se ženám ve vedení firem naopak daří, musely být zavedeny minimální kvóty pro účast žen v představenstvech. Vůbec první takovou zemí bylo Norsko, kde cíl 40procentní zastoupení žen v čele podniků vláda definovala pro konkrétní seznam téměř 500 firem.

Muži vládnou, ženy vaří. Česko v genderové rovnosti pokulhává za Evropou

„K přijímání kvót přispěl i návrh Evropské komise, která členským státům 40procentní zastoupení žen ve vedení firem doporučila už v roce 2012. Vše ale zůstalo na bázi dobrovolnosti. Z tehdejší evropské osmadvacítky se k rozhodnutí odhodlaly spíše jen výjimky,“ vysvětlila Markéta Jechová z PwC.

Poslední zemí, která otázku vyššího zastoupení žen legislativně upravila, bylo Německo. Svoji vlastní - byť ve srovnání s jinými evropskými státy velmi benevolentní - variantu kvót země schválila v lednu 2021. Povinnost, aby v představenstvu vždy byla alespoň jedna žena, ale bude platit pouze pro firmy kótované na burze a ty, jejichž představenstvo se skládá alespoň ze tří členů.

,