Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Muži vládnou, ženy vaří. Česko v genderové rovnosti pokulhává za Evropou

Zatímco ostatní evropské země genderovou rovnost podporují, Česko stagnuje. Ukazuje to v pořadí desátý výsledek Indexu genderové rovnosti. Během desetiletí se ČR propadla o devět příček na současnou 23. pozici z 28 členských států. Rovnost pohlaví u nás dosahuje 56,2 bodů ze 100. Hůře jsou na tom jen Polsko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko a Řecko.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Propadáme se na poslední místa mimo jiné proto, že mnoho zemí prostě na vyrovnávání genderových nerovností aktivně pracuje a přijímá opatření. Spravedlnost v životních podmínkách žen a mužů se pro ně stala součástí demokratických hodnot,“ okomentovala výsledky socioložka Alena Křížková z Akademie věd České republiky (AV ČR).

Index genderové rovnosti, který už deset let vypracovává Evropský institut pro genderovou rovnost, přihlíží k šesti kategoriím: práci, penězům, vzdělání, času, rozhodování a zdraví. Každá z kategorií má různý počet indikátorů.

Letos se Česko propadlo o dvě pozice, vloni bylo ještě na 21. místě. Situaci u nás podle Křížkové lze hodnotit jako zaostávající podprůměr.

Politika i vedení firem jsou pánský klub

Nejhůře Česko dopadlo v oblasti rozhodování, kde získalo skóre 27,1 bodů ze 100. Zde se hodnotilo obsazení vysokých pozic v politické, ekonomické i sociální sféře. Česko například má 80 procent ministrů, zatímco ministryň je pouhá pětina. Stejně jsou na tom poměry žen a mužů v parlamentu i krajských zastupitelstvech. Evropský průměr je přitom o 10 procentních bodů více ve prospěch žen.

Ve společnosti rovnost mezi pohlavími není, říká Genderman roku

Ještě méně žen se pak nachází ve vedoucích pozicích největších firem, tam je jich jen 16,2 procent. Evropský průměr je proti tomu na 26 procentech. V představenstvu České národní banky pak není mezi sedmi muži ani jediná žena.

Podle AV se nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích výrazně projevuje na opatřeních, která mají zamezit šíření pandemie koronaviru. „Ženy sice převládají v pozicích, které pandemii čelí v první linii, tedy ve zdravotnických a pečovatelských profesích, ale zcela chybí tam, kde je možné o způsobu boje s pandemií rozhodnout,“ zdůrazňuje.

Žena uvaří a uklidí, muž odpočívá

Hned po vedoucích pozicích pokulhává oblast volného času. Podle údajů Indexu se mimo placenou práci každý den současně věnuje péči o děti, vnoučata nebo staré či postižené osoby 33 procent žen a 19,8 procent mužů.

Není pravda, že muži nevidí nepořádek. Oni za něj jen nenesou odpovědnost

Denně pak vaří nebo uklízí 67,4 procenta žen a jen 15,8 procent mužů, přičemž procenta žen stoupají, pokud páry vychovávají děti. Tehdy se úklidu a vaření věnuje 86 procent žen a 12 procent mužů.

V souvislosti s tím má 27,8 procent mužů čas jít se alespoň jednou týdně věnovat svým koníčkům mimo domácnost, což dělá jen 26,6 procent žen. 

Nejlépe Česko dopadlo v oblasti zdraví s 86,3 získanými body ze sta. V Evropě dosahujeme páté nejvyšší příčky z hlediska dostupnosti zdravotní péče, která se dostává 97,6 procentům mužů i žen. Podobně je na tom péče zubařská.

I přes kvalitní zdravotnictví je však v Česku podprůměrný podíl těch, kteří se těší dobrému zdraví, i jejich délka života. Zatímco Češky se dožívají v průměru 82 let a Češi 76,2, evropský průměr je zhruba o dva roky vyšší u obou pohlaví. V konzumaci ovoce a zeleniny a pravidelném sportování jsme také pod evropským standardem - o své zdraví pravidelně dbá jen 30,1 procent žen a 37,5 procent mužů. 

Jedna z nejvyšších platových nerovností v EU

Nadprůměrně si stojíme také v oblasti práce, zejména míře zaměstnanosti. Evropský průměr 42 procent žen a 57 procent mužů zaměstnaných na plný úvazek převyšují čeští muži o 10 procentních bodů a ženy o sedm. „Nemusí to ale nutně znamenat větší rovnost v zaměstnávání, částečně je to také způsobeno nízkou dostupností flexibilních forem práce,“ upozorňujíe socioložka Křížková. Pokud ženy pracují, je to na plný úvazek - jiné totiž nejsou.

Rozdíl mezi mzdami žen a mužů za stejnou práci na stejné pozici je však v Česku dlouhodobě jeden z nejvyšších v EU.  „Přispívá k tomu několik faktorů: nerovnoměrné zastoupení v jednotlivých sektorech ekonomiky, kdy ženy pracují častěji v hůře hodnocených profesích, netransparentní způsob odměňování v soukromé i státní sféře a dlouhodobá diskriminace žen na trhu práce,“ upozorňuje AV.

Rovnost z nebe nespadne

Rovnost nepadá z nebe. Autorkou této poznámky je předsedkyně Komise pro ženská práva a genderovou rovnost Evelyn Regner. Zdůrazňuje tím, že pokud na rovnosti státy nezačnou pracovat, samo od sebe se nic nezmění. 

Index genderové rovnosti států EU (zisk bodů ze 100):

 1. Švédsko: 83,8
 2. Dánsko: 77,4
 3. Francie: 75,1
 4. Finsko: 74,7
 5. Nizozemsko: 74,1
 6. Velká Británie: 72,7
 7. Irsko: 72,2
 8. Španělsko: 72
 9. Belgie: 71,4
 10. Lucembursko: 70,3
 11. Slovinsko: 67,7
 12. Německo: 67,5
 13. Rakousko: 66,5
 14. Itálie: 63,5
 15. Malta: 63,4
 16. Portugalsko: 61,3
 17. Lotyšsko: 60,8
 18. Estonsko: 60,7
 19. Bulharsko: 59,6
 20. Chorvatsko: 57,9
 21. Kypr: 56,6
 22. Litva: 56,3
 23. Česká republika: 56,2
 24. Polsko: 55,8
 25. Slovensko: 55,5
 26. Rumunsko: 54,4
 27. Maďarsko: 53
 28. Řecko: 52,2

Zdroj: Evropský institut pro genderovou rovnost

V politice by podle odborníků mohly pomoci kvóty, které by vytvořily nové vzory pro další ženy. Podle Křížkové by pomohlo pravidlo zipu v umisťování žen a mužů na kandidátní listiny, které je v jiných zemích již běžné. 

V ekonomice pak radí nastavení určitého cíle v podílu zastoupení žen na řídicích pozicích a v představenstvech firem a organizací. Taková praxe je běžná například ve Francii a Finsku, kde firmy běžně mají40procentní zastoupení žen, nebo v Belgii a Itálii s 33procentním zastoupením.

Pandemie koronaviru nerovnosti zhorší

Jak Křížková podotýká, na ženských bedrech je stále naložena většina péče o rodinu a domácnost a právě do oblasti péče a výchovy je směřované i jejich vzdělání.

„Konkrétním příkladem rozhodnutí, které nezohledňuje ženskou zkušenost, je dlouhodobé uzavření škol, které způsobuje doslova nucený návrat žen k plotně. Jisté je, že dlouhodobé negativní dopady této situace pocítí všichni – ženy, muži i děti,“ uzavírá socioložka.

Pandemie podle ní ukazuje, jak je ekonomická, sociální a genderová rovina propojená. Příkladem může být dlouhá distanční výuka, která ženy vrací do pozice pečovatelek i učitelek na plný úvazek. 

Zároveň může následná ekonomická krize negativně dopadnout na nejvíce postižené skupiny, mezi kterými opět převažují ženy. Matky samoživitelky, důchodkyně, migrantky, ale také lidé v exekucích, včetně zadlužených dětí a dospívajících. 

„Pokud se na rozhodování o opatřeních a komentování současné krize nepodílí ženy, vypadávají z diskuse zásadní témata a neřeší se pozice těch nejslabších a nejzranitelnějších,“ uzavírá zpráva.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

 • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

 • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Strašní lesů páni nemají rádi velocipéd

Premium Někteří lesníci musí být dost mrzutí lidé. Pořád jim v tom lese něco vadí. Od dávného dávna jim vadili trampové, kteří...

Zeman přijal jako prvního kandidáta do vlády Piráta Bartoše. Opět v „akváriu“

Prezident Miloš Zeman zahájil jednání s kandidáty do nové vlády Petra Fialy. Přijal předsedu Pirátů Ivana Bartoše,...

Očkovaní lidé budou muset po významném rizikovém kontaktu na test

Lidé očkovaní proti covidu-19 po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den...

Spor o vánoční prázdniny. Kandidát na školství Gazdík chce jednat s Plagou

Kandidát Starostů a nezávislých na ministra školství Petr Gazdík se chce sejít s dosluhující hlavou resortu Robertem...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...