Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Ve společnosti rovnost mezi pohlavími není, říká Genderman roku

  20:54aktualizováno  21:56
Gendermanem roku, tedy mužem, který podpořil rovnoprávnost mezi ženami a muži, je komentátor Deníku Referendum Petr Bittner. Porota ho ocenila mimo jiné za článek glosující tweet poslance STAN Petra Gazdíka. Ten se vyjadřoval k tomu, že z vložek Always má zmizet ženský symbol.

Genderman roku 2019 získal Petr Bittner (2. 12. 2019). | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Jsem rád, že iniciativa Genderman vznikla. Byla to poslední oblast, ve které si ještě muži nepředávali ceny,“ komentoval Bittner výhru. Díky ceně cítí obrovskou zodpovědnost.

Fotogalerie

Porota ho ocenila za „konstantní, aktivní a progresivní práce na změně stereotypů české společnosti vůči tématům genderové rovnosti.“ 

Bittner se genderovým tématům věnuje dlouhodobě. Píše o nich, protože měl podle svých slov štěstí na to, v jakých kruzích se mohl pohybovat.

„Měl jsem štěstí na lidi, kteří mi dávali zpětnou vazbu na to, co je důležité. Myslím tím studium, výchovu i profesní kruhy. Zabývat se vlastním genderem znamená přibližovat se k vlastnímu poznání,“ myslí si Bittner.

Podle komentátora muže i ženy společnost škatulkuje. „Jsou na ně kladeny nároky. Na muže třeba, aby byli silní živitelé. Spousta z nich se ve své necítí konformně. Zabývat se genderem znamená zpochybňovat škatulky. Žena může být ve vztahu ta silnější a muž může být empatičtější. Mým cílem je společnost, která tohle umožní,“ dodal.

Gazdík a vložky

Bittnera porota ocenila i za článek s názvem Svět se zbláznil, Češi by přitom poradili pro Deník Referendum, který je reakcí na Tweet Petra Gazdíka (STAN).

Ten v reakci na článek redakce iDNES.cz o vložkách Always napsal, že čeká, až se z pěny na holení zmizí označení „for men“. 

„Mužská pěna na holení je zřejmě úplně jiná než ženská, musí patrně obsahovat řadu mužských esencí, které vytvořila sama příroda pro muže, aby souzněla s jejich vnitřním mužstvím a poskytla mužské pokožce nekompromisní péči, kterou potřebuje: drsnou tvář Petra Gazdíka, ošlehanou léty na šachtě, prokládanými snad jen příležitostnými dřevorubeckými brigádami a několika sezónami v NHL, by ženská pěna prostě neoholila,“ glosoval Bittner Gazdíkův příspěvek. 

24.října 2019 v 11:01, příspěvek archivován: 02.prosince 2019 v 21:01

Tak přemýšlím, kdy z mé pěny na holení zmizí for men....ne všichni kdo se holí, jsou muži ...Svět se zbláznil.... https://t.co/uQnd0KOTde

„Situace rovnosti žen a mužů se za léta, kdy se tomu věnujeme, moc nelepší. Česká republika je na chvostu v mezinárodním srovnání na posledních příčkách. Máme velké platové rozdíly, kvůli kterým jsou ženy ohroženy chudobou, máme problémy zaměstnávání žen s dětmi,“ zahájila předávání cen Marta Smolíková, ředitelka organizace Otevřená společnost.

Podle ní potřebujeme muže, kteří situaci budou pomáhat řešit. „Proto jsme se rozhodli je oceňovat. Vyhledáváme ty, kteří veřejně vystoupili a upozorňují na důležitost rovnosti žen a mužů,“ vysvětlila Smolíková.

„Asistentky dostávají pokyny k zalévání květin“

Druhé místo získal Matěj Michalk Žaloudek (Zelení) za prosazování rovnosti žen a mužů na komunální úrovni, který také na radnici pro Prahu 3 zřídil dětský koutek.

Genderman

  • Cílem soutěže Genderman, kterou pořádá organizace Otevřená společnost, je zviditelnit a propojit muže, kteří veřejně odmítají sexismus a podporují rovnost žen a mužů. 
  • Smyslem Gendermana je snaha reflektovat přetrvávající patriarchální předsudky a díky tomu žít svobodněji a přitom férověji ve vztahu k ženám. 
  • Cílem je zjistit, co muži mohou/mají/musí dělat, aby se úroveň genderové rovnosti v České republice zvýšila.

Zdroj: Otevřená společnost

„O něm nám řekli, že je nelegální a nesmí se používat. Cenu bych chtěl věnovat všem, kteří s námi na radnici pracují. Prostředí je šílené, jsme tam samí muži, asistentkami jsou ženy. Úřad k tomu tak přistupuje. Je běžné, že asistentky dostávají pokyny k zalévání květin, protože jsou ženy a muži tomu nerozumí. Je před námi ještě spousta práce,“ uvedl zastupitel.

Třetí skončil šéfredaktor skupiny reportérů a reportérek Voxpot Vojtěch Boháč za to, že se při debatách, při kterých diskutují samí muži, převlékal demonstrativně do ženského oblečení.

„V Česku není obvyklé vystupovat převlečený za ženu v diskuzích, kde jsou samí muži. Například na Ukrajině je to běžné,“ vysvětlil Boháč. 

Upřesnil, že byl pozvaný do debaty, ve které vystupovali samí muži a ani jedna žena. Od sestry si proto půjčil šaty a na debatu přišel demonstrativně převlečený za ženu. „Být gender je kolektivní záležitost. Upozorňujme na tyto věci,“ vyzval Boháč.

V roce 2018 Fila, rok před tím Houdek

Porota na základě nominací od veřejnosti vybrala tři muže, kteří konkrétním způsobem ve veřejném prostoru přispěli k rovnosti žen a mužů. Mezi nominacemi se sešlo 26 jmen. Například diplomat Petr Janyška, psychoterapeut Jiří Procházka nebo novinář Filip Titlbach. 

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Porota byla složená z ředitelky Otevřené společnosti Marty Smolíkové, Jana Ryby ze Sociologického nakladatelství SLON, Adriany Dergam, ředitelky korporátní komunikace a udržitelného podnikání Vodafonu, koordinátora genderového programu Otevřené společnosti a novinářky Lidových novin Lucie Zídkové. 

Genderman se letos uskutečnil už potřetí. V roce 2018 porota ocenila filmového kritika a novináře Kamila Filu, který se podle poroty dlouhodobě snaží o demýtizaci feminismu a píše o něm srozumitelně ve skutečné podobě. Mezi oceněnými byli také občanský aktivista Jakub Čech a katolický kněz Petr Hruška z farnosti v Chebu. 

V roce 2017 získal cenu právník a instruktor sebeobrany Pavel Houdek za video, které natočil v souvislosti s kampaní MeToo, která měla upozornit na sexuální obtěžování. 


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Měla místenku v první třídě, diví se dráhy vzkazu Grety o přeplněném vlaku

Švédská aktivistka Greta Thunbergerová napsala, že při cestě domů přes Německo cestovala přeplněnými vlaky. Svá...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drtivé vítězství Johnsonových konzervativců, mají absolutní většinu

Britské předčasné volby vyhrála drtivě Konzervativní strana premiéra Borise Johnsona. V parlamentu bude mít absolutní...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Zeman urgoval u šéfa Ústavního soudu. Chtěl, aby rozhodl ve věci lex Babiš

Prezident Miloš Zeman osobně naléhal na předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, aby soud rozhodl ve věci jeho...

Koněvova vnučka položí k soše květiny. Dorazí i ruský vyslanec a člen KSČM

K soše maršála Ivana Koněva v Praze dorazí v pondělí jeho vnučka Jelena, která tam položí květiny. Učiní tak v...

Babiš chce 20 tisíc projektů za 8 bilionů. Je to jen seznam, řekla Maláčová

Jednu z věcí, na nich premiérovi Andreji Babišovi záleží, Národní investiční plán, projednává vláda. Jde o plán...

Maláčová chce rodičovskou 300 tisíc pro všechny, i kdyby ANO bylo proti

Rodinám s malými dětmi svitla naděje, že by vyšší rodičovský příspěvek 300 tisíc korun mohly nakonec přece jen dostat...

Najdete na iDNES.cz