Nějaké zkušenosti s půjčkami získá během svého života většina Čechů. Nejméně jednu má v současnosti 51 % dospělých do 30 let věku bez ohledu na zaměstnání – počet dlužníků je relativně rovnoměrně rozložený mezi zaměstnance, podnikatele i nezaměstnané.
Nejčastěji se zadlužují lidé mezi 27. a 30. rokem života s osobními příjmy nad dvacet tisíc korun měsíčně. „Vysoký podíl půjček mezi lidmi před 30. rokem věku, kteří žijí v manželském nebo partnerském vztahu a mají jedno či více dětí, jasně souvisí s půjčkami na vlastní bydlení,“ komentuje výsledky Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK. Časté jsou u této věkové skupiny také půjčky na nákup automobilu.
Studenti půjčkami splácí dluhy
Češi se učí splácet dluhy včas. Opozdilců a úvěrů po splatnosti je méně |
Nejmladší dlužníci, kterým je méně než dvacet dva let, však obvykle dluží z jiných důvodů. Například studenti si nejčastěji půjčují na splácení předchozích dluhů. Jako důvod zadlužení jich to v průzkumu uvedlo přes 46 procent. Pro srovnání – v celé skupině na kterou se průzkum soustředil si kvůli splácení dluhů půjčilo 11 procent lidí.
Navíc téměř každý pátý dlužník mladší 22 let má pět, nebo více půjček. Nejčastěji mezi ně patří nezaměstnaní, lidé v domácnosti a rodiče na rodičovské dovolené.
„Závěry průzkumu mezi mladými lidmi bohužel ukazují, že větší počet různých půjček mají nejčastěji lidé s nízkými příjmy, kteří se v případě nečekaných výdajů snadno dostanou do situace, kdy nebudou schopni všechny svoje závazky splácet,“ doplňuje Palendalová.
Půjčky získávají mladí lidé především od bank. Od poskytovatelů spotřebitelských úvěrů ji získalo jen 13 procent dotázaných, osmnáct procent si pak peníze půjčilo od rodičů.