Sociálnědemokratický balíček nyní putuje k projednání do výborů. Poslanci schválili zkrácení lhůty na jeho projednání na 20 dní. O tom, která opatření budou nakonec přijata, rozhodne Sněmovna v dubnu.
Přestože úternímu jednání předcházela dohoda, ve Sněmovně jeho projednávání zabralo téměř tři hodiny, během nichž se zástupci obou táborů obviňovali z nedostatečnosti či škodlivosti svých návrhů.
Protikrizový plán ČSSD je tak nyní ve hře, stejně jako opatření z dílny Národní ekonomické rady vlády.
Přestože obě strany svá opatření vzájemně kritizují, jednání zřejmě povedou ke vzniku jediného protikirzového balíčku, který bude obsahovat jak návrhy vlády, tak ČSSD. O jeho obsahu budou vyjednávat. "Co bude průnikem toho balíku a kolik by to stálo, bude předmětem intenzivní debaty," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. O balíčku ČSSD právě jedná Poslanecká sněmovna.
Analytik: To radši předčasné volby
Vznik sociálnědemokratického a vládního protikrizového hybridu kritizuje ekonom David Marek ze společnosti Patria. Podle něj takový krok povede k nesmyslnému zatížení státní kasy.
"Při takhle předestřených úvahách je nejlepší všechno škrtnout, okamžitě vyhlásit volby a nenechat prosadit žádný návrh zprava ani zleva. Je to devastace hospodářské politiky, nebude to mít žádnou jednotící notu a myšlenku," řekl iDNES.cz Marek.
"Opravdu bych váhal, jestli ty dobré návrhy, které byly vymyšleny Národní ekonomickou radou, stojí za to prosadit za takto vysokou cenu," doplnil. Mezi nejlepší opatření NERV podle něj patří návrh na snížení sociálního pojištění.
Protikrizový balík ČSSD obsahuje 15 bodů. Vedle šrotovného se socialisté pokusí prosadit i další body, které jsou pro ně prioritou. Největší šanci má návrh na zvýšení podpory v nezaměstnanosti a slevy na dani na dítě, které by koalice byla ochotna podpořit.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek šrotovné obhajuje srovnáním s ostatními státy, kde je tento program úspěšný. - čtěte Socialisté se pokusí prosadit svůj plán
Ministr financí Miroslav Kalousek se však stále snaží prosadit, že by se šrotovné zavádět nemělo. Argumentuje tím, že se domácnosti kvůli tomuto návrhu zadluží.
"Chci vás úpěnlivě upozornit na dramaticky asociální důsledky opatření známého jako šrotovné. Kdo je cílovou skupinou? (...) Tou zásadní cílovou skupinou jsou domácnosti, jejichž finanční rezervy se pohybují maximálně v desetitisících. A my v krizi chceme motivovat tyto domácnosti, aby se vyčerpaly ze všech finančních rezerv a zadlužily se," řekl Kalousek.
Doktor: Návrhy ČSSD jsou krok zpátky
Sociální demokraté dále navrhli snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent v případě potravin a nákladů spojených s bydlením nebo na daňových odpočtech na děti. ČSSD chce také zvýšení příspěvku v nezaměstnanosti a prodloužení lhůty k jejímu vyplácení zvláště pro ty, kteří jsou ochotni se rekvalifikovat.
"Jsme o prioritách ČSSD ochotni jednat. Musí ale slíbit, že nám pomůže schválit slevy na sociálním pojištění," řekl HN ministr průmyslu Martin Říman.
Michal Doktor (ODS) však upozorňuje na nedostatky a možné důsledky daňové progrese, kterou ČSSD navrhuje. Domnívá se, že by způsobila odliv plátců daní do zahraničních zemí, kde bude vlídnější daňová politika. "Krize má být příležitostí prosadit věci správné, věci, které se stanou naší budoucí výhodou. Bohužel, návrhy ČSSD znamenají kroky zpátky," řekl Doktor.
ČSSD se s vládou shoduje na zrychlení odpisů a novele insolvenčního zákona. Ten podnikům umožní, aby vyplatily zpětně zaměstnancům tři měsíční platy.