Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

V regálech musí být 65 procent českých potravin, zkoušejí to opět poslanci

Návrh na povinný podíl českých potravin v obchodech ve Sněmovně už jednou narazil. Teď se vrací v mírnější podobě. Cílem pozměňovacího návrhu několika poslanců hnutí ANO včetně Jaroslava Faltýnka je, aby bylo v regálech velkých obchodů minimálně 65 procent českých potravin.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Pozměňovací návrhy k zákonu o potravinách a tabákových výrobcích podali poslanci hnutí ANO David Pražák, Jaroslav Faltýnek a Josef Kott. Povinnost se má týkat obchodů s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních. Sněmovna bude zákon ve druhém čtení projednávat v úterý.

Návrh je obdobou tvrdší verze, kterou prosazovali poslanci několika stran včetně Margity Balaštíkové z ANO. Nově je strop stanoven na 65 procent namísto původních 85 procent, a to v roce 2028. Zákon je míří hlavně na velké obchodní řetězce. Ty by musely zajistit, aby bylo v regálech 55 procent lokálních potravin v letech 2022 až 2024, 60 procent v letech 2025 až 2027 a 65 procent od roku 2028.

Stejně jako obdobný návrh předkládaný na jaře, je i tento tendenční, účelový, populistický a svými důsledky výrazně poškodí všechny zákazníky. Ve své podstatě jde o omezení práva svobodné volby každého občana.

Tomáš Prouza šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu

Svaz obchodu a cestovního ruchu v čele s Tomášem Prouzou na poslední chvíli lobboval u poslanců, aby návrh odmítli.

Populismus povede k vyšším cenám a nahraje agrobaronům, varuje Tomáš Prouza

„Stejně jako obdobný návrh předkládaný na jaře, je i tento tendenční, účelový, populistický a svými důsledky výrazně poškodí všechny zákazníky. Ve své podstatě jde o omezení práva svobodné volby každého občana České republiky,“ říká Prouza s tím, že premiér Andrej Babiš na jaře sám s povinnými kvótami nesouhlasil. Svaz také upozornil, že důsledkem regulace by bylo zvýšení cen potravin a omezení nabídky.

Jedním z hlavních beneficientů v případě přijetí zákona podle Prouzy bude bývalý zaměstnanec Agrofertu Jaroslav Faltýnek.

Předkladatelé návrh zdůvodňují zvýšením soběstačnosti České republiky v produkci potravin a také zkrácením dodavatelského řetězce, což je v souladu s cílí unijní strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“ (Farm To Fork).

S prosciuttem se počítá

„Povinný podíl se týká pouze potravin stanovených v prováděcím právním předpise tj. potravin v České republice získatelných (pěstovaných rostlin, masa chovaných zvířat, vyráběných potravin apod.),“ stojí v návrhu. To znamená, že zákon by neměl omezovat zahraniční speciality jako je italská šunka prosciutto, francouzská vína apod., což bylo jednou z hlavních výtek kritiků vůči poslaneckému návrhu z jara.

Podíl se má počítat ze seznamu potravin, které je možné lokálně vyprodukovat. Patří k nim zelenina a brambory, hovězí, vepřové, drůbeží maso a masné výrobky, oleje, mléko a mléčné výrobky, mouka a pečivo, med, řepný cukr a slepičí vejce. Z ovoce seznam zahrnuje jen jablka a hrušky.

Česko je závislé zejména na zahraničních dovozech zeleniny, kde je soběstačnost cca 30 procent a na vepřovém mase, které je z téměř z poloviny ze zahraniční produkce. Hlavně tuzemští zelináři by měli problém navýšit výrobu do roku 2022 tak, aby mohli zásobovat obchody českou zeleninou. Produkci by totiž museli během dvou let navýšit o 25 procentních bodů.

Řetězec Globus v odpovědi pro iDNES.cz uvedl, že cílového podílu 65 procent není možné dosáhnout. Ve výsledku by to pak odnesl i zákazník. „Je důležité upozornit, že by se také musel omezit sortiment podle určité definice. Zbrzdily by se rovněž inovace, protože by nebyla žádná potřeba vyvíjet něco nového. A samozřejmě by hrozil růst cen,“ sdělila mluvčí Luftia Volfová.

Návrh odmítá i Potravinářská komora ČR. Podle ní se objevil ve Sněmovně zároveň pozměňovací návrh od SPD. „Ten je zcela nepřijatelný a nekoncepční. Zavádí něco co jde i proti zájmům většiny českých výrobců,“ řekl ředitel pro strategii Miroslav Koberna. Návrh ANO označil za smysluplnější, ale ani s ním nesouhlasí. „Potravinářská komora setrvale odmítá zákonem stanovené limity, původy nebo kvóty a kloní se spíše k výchově a informování spotřebitele a ovlivňování jeho preferencí,“ dodal.

Návrh z dílny hnutí ANO pracuje s pojmem krátký dodavatelský řetězec, což je produkce vyrobená na území České republiky. Jenže Evropská komise si to tak nevykládá a přesně stejné znění odstranilo ze své legislativy v únoru Rumunsko pod hrozbou soudního sporu ze strany Evropské komise.

Z cizího prasete už nebude česká šunka

U masa navíc návrh zpřísňuje definici toho, co se považuje za české. Nestačilo by už, aby zvíře bylo v ČR poraženo a zpracováno, ale muselo by se zde také narodit a chovat. Podle Tomáš Prouzy by to poškodilo lokální producenty, kteří si nechávají dovážet selata z Dánska nebo prodávají živá zvířata na jatka do Německa kvůli výhodnější ceně a nazpět vozí zpracované maso.

„Poškodí to možnost těch menších a schopnějších lépe obchodovat a bere jim to šanci více si vydělat, naopak to zvedne zisky velkozpracovatelům. Je to skvělý nástroj na vypisování nových dotačních titulů, o což jde především,“ říká a připomíná, že už na jaře situace s koronavirem pomohla k vypsání dotací čtyři miliardy korun na navýšení soběstačnosti v Česku.

U jednosložkových potravin jako je maso, mléko nebo vinařské produkty by pro splnění definice české potraviny muselo pocházet ze 100 procent z Česka. U vícesložkových, jako jsou masné výrobky, stačí 75 procent.

Návrh kritizuje také Asociace soukromých zemědělců, ta přitom zastupuje malé farmáře, kterým by podle představ autorů zákona měla regulace pomoci.

„Je to celé nesmysl, divadlo pro lidi, které je jednak věcně nerealizovatelné a jednak to je neprůchodné z hlediska evropského práva.“

„Je to celé nesmysl, divadlo pro lidi, které je jednak věcně nerealizovatelné a jednak to je neprůchodné z hlediska evropského práva – což je mimochodem jen dobře. Taková opatření jsou Pandořinou skříňkou, která se mohou obrátit rychle proti ČR třeba v jiných oborech. Trh EU je společný a to je smysl a základ fungování EU,“ míní předseda Jaroslav Šebek.

Upozornil, že skutečné funkční řešení spočívá ve změně struktury českého zemědělství a potravinářství, v nastavení jiných priorit směrem k podpoře lokálních trhů nebo podpoře modelu rodinných farem.

Původní návrh byl skutečně v rozporu s evropským právem. Ministerstvo zemědělství v principu proti návrhu není, prioritně chce ale pomoci lokálním výrobcům tím, že změní zákon o zadávání veřejných zakázek tak, aby školy, nemocnice nebo domovy pro seniory mohly vedle ceny soutěžit i na původ. Více o tomto záměru čtěte zde.

„Jestliže někdo podá pozměňovací návrh – a je v uvozovkách jedno, jestli bude podíl určen na 65 procent, 75 procent nebo 85 procent – říkáme, že je nutné, aby byl v souladu s evropskými pravidly a prošel notifikací v Bruselu. Pokud to někdo navrhne, budeme s tím souhlasit s touto podmínkou,“ uvedl nedávno ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) v rozhovoru pro iDNES.cz.

  • Nejčtenější

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Tajemství výroby pneumatik Tomket: Každý kus podstupuje náročné testy

Advertorial Každý kus, který míří z továrny k zákazníkovi, má za sebou řadu zkoušek. Ty odhalí i nejmenší nedostatky. Právě díky...

Útraty během Black Friday přesáhnou miliardu, slevy v průměru 19 procent

Slevová akce Black Friday, která připadá na poslední listopadový pátek, letos zřejmě přiláká rekordní počet českých...

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

Čeští nábytkáři museli v letošním roce přijít s novými nápady, prodávat nábytek online a přizpůsobit se změně...

Chytrých domácností přibývá. Češi řídí přes internet spotřebiče i bezpečnost

Téměř desetina českých domácností už má kromě počítače k internetu připojené i spotřebiče, bezpečnostní systémy či...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....