Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sledování, placení a mýto v jednom. Pražské lesy zrušily podezřelý tendr

  8:00
Organizace Lesy Praha, která spravuje metropolitní lesy a parky jako je Stromovka či Petřín, zrušila spornou soutěž na sledování vozidel a nástroj pro placení na benzinkách. Všichni tři zájemci byli vyřazeni. Způsob vypsání zakázky naznačuje, že mohla být neodborně vypsaná, nebo zmanipulovaná.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Zakázka sloučila tři různá zadání - satelitní sledování vozidel pomocí GPS včetně e-knihy jízd, pořízení nástroje pro bezhotovostní platbu na benzinkách pomocí platební karty a systém k úhradě poplatků z mýta. Jedním z požadavků na platební systém bylo, aby dodavatel uměl zprostředkovat platby alespoň na 80 procentech čerpacích stanic v Česku včetně Prahy. Předpokládaná cena čtyřleté smlouvy byla 4,5 milionu korun.

Zejména sloučení rozdílných věcí do jedné zakázky se nelíbí právníkům osloveným redakcí iDNES.cz, ale i některým vyřazeným firmám. „Naprosto nesmyslně se sloučily dva předměty dodávky dohromady (...) Navíc požadavky na pokrytí území ČR službou platebních karet v takovém rozsahu nemůže splnit žádný distributor nebo prodejce pohonných hmot samostatně,“ namítá Vladimír Vejvoda, výkonný ředitel společnosti Princip, která byla vyřazena.

„Výběrové řízení ‚Obchodní a platební nástroj a sledování vozidel‘ pro Lesy hl.m. Praha bylo dle našeho názoru postaveno tak, že předmět plnění mohla splnit pouze jedna společnost v ČR. Mám na mysli CCS," uvedl Vejvoda. Zda šlo o záměr, nebo neodbornost, nemá tušení.

CCS nesouhlasí s tím, že byla v zakázce sloučena diametrálně rozdílná zadání. Podle marketingového ředitele Marka Paneše spolu monitorování aut a tankovací karty úzce souvisí. "Obě služby jsou z pohledu firem významnými nástroji pro optimalizaci nákladů na tankování a dalších nákladů na autopark a synergický efekt současného používání obou nástrojů, pokud jsou vzájemně kompatibilní, přináší firmám úspory v řádech desítek procent," uvedl.

„Naším cílem bylo nedělit zakázku,“ odpověděl pouze šéf Lesů Praha Vladimír Krchov na otázku, proč se služby poptávaly v jednom balíku. Požadavek na 80procentní pokrytí čerpacích stanic označil za přiměřený. Krchov pražské lesy vede od dubna, dříve působil ve státní firmě Lesy ČR na pozici technického ředitele. (zadávací podmínky zde)

Důvodem zrušení zakázky je, že byli všichni tři uchazeči vyloučeni pro nesplnění podmínek. Společnost DFC System mimo jiné proto, že neuvedla procentní pokrytí čerpacích stanic a uvedla špatně ceny. Společnost Princip nabídla jen satelitní sledování v ceně 1,3 milionu. CCS Česká společnost pro platební karty, která zakázku ocenila na 2 miliony korun, vypadla, protože nedodala seznam statutárních orgánů nebo členů statutárních orgánů, kteří v posledních třech letech pracovali pro Lesy Praha.

Zadání omezovalo počet zájemců

Vyloučení CCS je však diskutabilní. Podle právničky společnosti OTIDEA Lucie Žilkové mohl zadavatel podle striktního výkladu zákona CCS vyloučit, ale podle judikatury a obecně doporučované praxe by měla firma dostat šanci na doplnění nabídky. „Kdyby zadavateli zbyla jediná nabídka, musel by soutěž zrušit a buď přepracovat zadávací podmínky, anebo zahájit navazující otevřené řízení. Jestliže vyloučil všechny uchazeče, má ještě možnost po zrušení soutěže zahájit některé z typů jednacího řízení s omezeným počtem zájemců,“ uvedla Žilková.

Právníci také tvrdí, že spojení tří předmětů do jedné zakázky není ideální. "Zadavatel měl rozdělit zakázku na tři samostatné části," míní Žilková. Zadání totiž mohlo omezit možnost účasti firem, které jsou schopny dodat alespoň některou z poptávaných služeb. "Ze strany zadavatele tedy pravděpodobně došlo k omezování hospodářské soutěže," dodala právnička. Rozdělením zakázky by se navíc zvýšila šance na dosažení lepší ceny.

Správně podle ní není formulován ani požadavek na pokrytí 80 procent benzinek. To by mohlo znamenat, že v některých místech nebude vůbec možné platit kartou. Lepší by podle ní byl požadavek na rovnoměrné pokrytí po celé ČR.

Pokrytí mohla splnit jen CCS

CCS je podle další z vyloučených firem DFC System jedinou společností, která mohla splnit podmínku 80 procentního pokrytí. „V současnosti máme asi 200 čerpacích stanic, tj. pokrytí asi pětinu,“ uvedl Zbyněk Dostál z obchodního oddělení. „Všechno ostatní kromě požadavku pokrytí sítě jsme schopni splnit,“ podivil se nad zadáním soutěže.

Také CCS však nepovažuje požadavek na pokrytí za ideální. „Požadavek na pokrytí alespoň 80 procent ČR a zároveň alespoň 80 procent Prahy akceptační sítí pro tankovací karty považujeme za ne příliš šťastný, ale chápeme ho tak, že zadavatel má zcela přesnou představu o kvalitě služeb a požaduje ji. Jsme si vědomi toho, že takto výhodné pokrytí v ČR má zejména CCS, ale je také potřeba vzít v úvahu možné vzájemné akceptace karet různých řetězců,“ uvedl šéf marketingu Paneš.

Současný šéf Lesů Praha Vladimír Krchov je v čele podniku stoprocentně vlastněného Prahou krátce. Od dubna nahradil Martina Kroutila, zakázku však už stihl vypsat Krchov. 

Už minulé vedení přitom čelilo za vypisování veřejných zakázek kritice. Podle analýzy společnosti Deloitte Advisory se koncem roku 2013 objevilo podezření z porušování zákona při zadávání veřejných zakázek opakovaně. Lesy Praha mimo jiné dodavatelům proplácely faktury na vyšší částky, než jaké byly vysoutěženy, proplácely duplicitní faktury a netransparentně vybíraly vítěze soutěží.

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Manželé požádali o pomoc s cestou do Španělska. Vítejte v Litvě, slyšeli v cíli

14. června 2024  7:11

Britští manželé vyrazili na rodinnou oslavu na španělské pobřeží Costa Brava. Kvůli zdravotnímu...

Jaderné finále. Co Francouzi s Korejci slibují a co může rozhodnout

14. června 2024

Premium Společnost ČEZ odevzdá v pátek vládě dopis, v němž její odborníci doporučí vítěze tendru na...

Nákupy, zábava i odpočinek. Součástí Máje je supermarket i vyhlídka

14. června 2024

Již za pár dní, v pondělí 24. června, se pro veřejnost otevře jedna z nejočekávanějších...

Číňané naletěli ruským podvodníkům. Zaplacené tisíce tun mědi nikdy neviděli

13. června 2024

Obří čínský státní obchodník s komoditami vyšetřuje ztrátu, kterou mu způsobili ruští podvodníci....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...