Pěstitelské pálenice v posledních týdnech doslova praskají ve švech.

Pěstitelské pálenice v posledních týdnech doslova praskají ve švech. | foto: Profimedia.cz

Palírny jedou nonstop, lidé chtějí na Vánoce svoji kořalku

  • 6
Pálenice na Moravě by mohly pracovat nonstop, některé dokonce na nepřetržitý provoz najely, a pořád by bylo co pálit. Právě teď zažívají největší nápor. Milovníci tradičních domácích pálenek si totiž vánoční svátky bez vlastních destilátů neumějí předstvit.

Ve dne v noci je v práci Milan Kaluža z pálenice ve Studené Loučce u Mohelnice. "Je to šílený nápor, ale máme to tak každý rok. Před Vánocemi lidi dělají zabijačky a k tomu chtějí slivovici. Jedeme nepřetržitě ve dne v noci," popsal Milan Kaluža z pálenice ve Studené Loučce u Mohelnice. A už se nemůže dočkat Vánoc. "To se konečně vyspím," podotkl.

"V prosinci bychom nemuseli z budovy vycházet," říká také spolumajitel palírny U Zelené lípy ve Stonavě na Karvinsku Vojtěch Feber.

"Všichni si chtějí připít o vánočních svátcích kvalitní pálenkou, navíc z vlastní úrody. Je to takové završení zahradnického roku," dodává. Jaké pálenky je letos nejvíce? Kalvádosu. "Jablek bylo letos velmi mnoho a kvalitních, pokud jde o obsah cukru," hodnotí sezonu Vojtěch Feber.

Lidé proto chtějí úrodu jablek co nejlépe zužitkovat. "Už tolik jablka nezavařujeme ani neuskladňujeme. Byla s tím hrozná práce a každé jaro jsme museli vyhazovat ze sklepa, co jsme nesnědli. Tak je to méně pracnější a i příjemnější," pochvaluje si Jaromír Tříska z Českého Těšína, který si právě teď v prosinci nechal z jablečného kvasu vypálit kalvádos.

Svou pálenku si pěstitel doma ještě dodatečně ochucuje. "Do každé lahve kalvádosu dávám dvě kostky cukru a pár snítek trávy zubrovky. Pálenka je pak ještě jemnější a má skvělé aroma," prozrazuje recept Tříska.

V některých moravských lokalitách je sezona příznivá i pro milovníky slivovice.  "Švestky se urodily jen na některých místech. My jsme jich na zahradě měli spoustu, máme tři sta litrů kvasu. Někdo však neměl úrodu švestek žádnou," popisuje Marcela Kyselová z Vítkovska.

Naopak třešňovice se někde nepálila vůbec. "Třešně jsme letos vůbec nepálili. Na jaře přišel mráz a třešně se vůbec neurodily. Pálit jsme proto začínali až v září, třešňovice se obvykle pálí v létě," vysvětlil Marcel Černík.

Výroba pálenky pěstitele vyjde poměrně levně. "Levná kořalka z obchodu se s pálenkou vůbec nedá srovnávat. A za láhev stejné kvality musíte dát pár stovek. V pálenicích přijde litr padesátiprocentrního lihu na sto dvacet až sto třicet korun," říká zaměstnanec stonavské palírny Josef Ciasnocha.

České pěstitelské pálenice jsou evropským unikátem. Mají výjimku k provozu, která není v žádném z okolních států. Pálení je omezeno na třicet litrů na domácnost. Ve srovnání s výrobou lihu v lihovarech se za pálení platí poloviční daň.

Každá oficiální pálenice musí mít ke svému provozu právě kvůli výjimce Evropské unie povolení ministerstva zemědělství.