Ošizení akcionáři Trendu nedostanou zřejmě nic

  1:00aktualizováno  1:00
Sto tisíc akcionářů vytunelovaného investičního fondu Trend, vesměs drobných investorů z kuponové privatizace, zřejmě definitivně ztratilo šanci, že se dostane k penězům ze svých investic. I když policie našla už v zahraničí stamiliony z vytunelovaného Trendu, na akcionáře z nich mnoho nezbude.

Miroslav Hálek přichází k soudu, který začal 9. ledna 2006 projednávat tunel fondů Trend.

Zato se ke části peněz dostali lidé napojení na viníky vykradení fondu. A k těm teď míří i další peníze z posledních 120 milionů, jež v Trendu zbývají.

Nedávno rozhodla královéhradecká soudkyně Jolana Maršíková, která řídí konkurz Trendu, že z majetku, který ve fondu zbyl, se zaplatí při takzvaném částečném rozvrhu dluhy vůči jedenácti věřitelům fondu. Jsou mezi nimi i společnost Kotva Nemovitosti či podnikatel Martin Benda, který se angažuje právě v propletenci firem kolem Kotvy.

Celá finanční skupina kolem Kotvy je zřejmě napojena na bývalého správce Trendu Miroslava Hálka a kyperskou firmu Forminster, přes niž majetek z Trendu utíkal. Hálek nyní čelí kvůli tunelování trendu soudnímu procesu a hrozí mu až 12 let vězení.
Další firma z tohoto okruhu po Trendu žádá přes půl milionu. O oprávněnosti nároku soud dosud nerozhodl, konkurzní správce ale pro případnou výplatu peníze raději rezervuje.

Firma Kotva a Martin Benda společně dostanou jen něco přes 1,3 milionu korun z celkových 93 milionů, jež se v částečném rozvrhu vyplácejí. I když jde o relativně malou sumu, akcionáři jsou znechuceni. 

"Je to šokující informace," říká jeden z podílníků, který nechce být jmenován. "Konkurz je zmanipulovaný a má sloužit jen k dotunelování majetku, který v Trendu zbyl,“ tvrdí.

To, že peníze mohou při konkurzu směřovat k lidem, kteří k pádu Trendu přispěli, nevylučuje ani soudkyně Maršíková. "Takové souvislosti nemohu zkoumat. Všichni, kdo se do konkurzu přihlásili a jejichž pohledávka nebyla popřena, mají nárok na vyplacení," říká.

Konkurz na Trend vyhlásil královéhradecký soud před šesti lety na základě pohledávek, jež původně uplatňovali lidé kolem správce Miroslava Hálka. Objevuje se tu například někdejší nárok na zaplacení poplatku za správu Trendu právě z doby, kdy z něj nelegálně odcházel majetek.

Policie před časem našla na účtech kyperské firmy Forminster, napojené na Hálka, nejcennější majetek Trendu - akcie společnosti Kotva, vlastnící stejnojmenný pražský obchodní dům. Cenné papíry, tehdy v hodnotě téměř 900 milionů korun, soud zablokoval.

Dodnes se o ně vedou spory, jenomže cenné papíry mezitím ztrácejí hodnotu. Vlastníci Kotvy totiž mezitím obchodní dům dávno prodali. Do Trendu se sice z ciziny vrátila i část ukradených peněz, po výplatě věřitelů z konkurzu ale pro ošizené akcionáře už žádný majetek nezbude.

Akcionáři si na vyhlášení konkurzu kvůli podivnému původu pohledávek i kvůli dřívějším prodejům majetku z konkurzní podstaty stěžují už několik let, ale bez výsledku. Jejich stížnosti předalo ministerstvo spravedlnosti k vyřízení královéhradeckému soudu - tedy právě té instituci, na kterou si akcionáři stěžují. Ten o ní zatím nerozhodl.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Špína i mrtví ptáci. Inspekce loni zavřela 178 restaurací a obchodů

Restaurace Quán Tú Truong v pražské tržnici Sapa. Jeden z několika místních...

Pokud něco jíte, dejte si pauzu. Pohled do loni uzavřených restaurací a podniků, které pracují s potravinami, je...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Najdete na iDNES.cz