Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Niedermayer: Existuje několik důvodů, aby klesly ceny

  16:52aktualizováno  24. září 11:35
Finanční krize v USA působí i na českou ekonomiku. Podle finančníka a ekonoma Luďka Niedermayera se neřítí do velké katastrofy, ale samozřejmě zpomalí růst. Na otázky ohledně finanční krize odpovídal v nové rozhovorové rubrice MF DNES Přímo k věci bývalý viceguvernér České národní banky.

Luděk Niedermayer, toho času v půlroční karanténě po odchodu z ČNB. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pane Niedermayere, přímo k věci: vydělal, nebo prodělal jste vy osobně na finanční krizi?
Z centrální banky jsem si odnesl vydělané peníze v tom nejjednodušším stavu. Žádné rizikové investice nemám, takže jsem nevydělal ani neprodělal. Zatím jsem se do toho nějak nepouštěl.

Co čekat od centrálního bankéře, ti bývají opatrní.
Příležitosti na trhu existují. Ale já jsem se spíš zabýval tím, abych si vyčistil hlavu a rozmyslel, čím se chci dál živit. Ne tím, jak investovat peníze. Navíc z centrální banky byl člověk zvyklý uvažovat v termínech stovek milionů nebo miliard, což samozřejmě není výše mých úspor. To pak vypadá méně atraktivně, řešit nějaké desetitisícové, eventuálně statisícové položky.

Už víte, co budete dál dělat?
Šestiměsíční karanténa po odchodu z ČNB mi končí teď v září. První rozhodnutí bylo zůstat tady v České republice, nepracovat venku. A nebude asi překvapení, že skončím blízko finančnictví. Teď zvažuji poslední nabídky, velmi rychle se rozhodnu.

Politika vás nelákala?
Za současného stavu je politika ta nejméně lákavá věc. Myslím, že do politiky by měli chodit lidé, kteří dokázali, že něco umějí, že se umějí poctivě živit. Po ČNB cítím potřebu pracovat v privátním sektoru.

A teď k finanční krizi. Co má dělat obyčejný člověk? Začít šetřit, omezit dovolené, kupovat levné akcie?
To musí vycházet z toho, co naši ekonomiku čeká. Samozřejmě se neřítí do nějaké katastrofy, ale výrazným způsobem zpomalí ekonomický růst. V poslední době se tu trochu rozjelo zadlužování, u některých lidí to bude vyžadovat uskromnění. Už proto, že zpomalení ekonomiky zasáhne určitou část lidí zpomalením růstu platu. Zároveň platí, že krize vždy otevírá možnosti investovat, akcie jsou levné. Ale to si řada lidí myslela před pár měsíci a nyní zažili nemalé ztráty.

Platy tedy tolik neporostou. A co ceny, klesnou alespoň?
Máme tady několik důvodů, aby ceny klesly. Jednak je to posílení kurzu koruny, které zlevňuje dovážené zboží. Jednak je to pokles cen energetických surovin a potravin, které v minulých měsících tlačily inflaci nahoru. A zároveň zpomalení ekonomiky přinese snížení poptávky.

Mluví se o ohromné krizi. Ale jaká je to krize, když české ekonomice předvídáme "jen" zpomalení na tři procenta? Čili pořád poroste, jen ne tak rychle, jak jsme snili.
Jistě, v našem kontextu je hovořit o krizi velká nadsázka. Zatím dokonce i v evropském kontextu. Poslední čtyři roky jsme rostli více než pětiprocentním tempem. Už před finanční krizí ekonomové věděli, že po tom velmi rychlém a dlouhém růstu si česká ekonomika oddechne, růst se zpomalí. Bohužel, teď se k tomu nabalí zpomalení světového růstu, takže to vydechnutí bude trochu větší. Řada firem zpomalení pocítí, mohou se dostat do potíží. Jednou z takových firem je státní rozpočet, ten to pocítí znatelně.

Jak přesně?
Problém rozpočtu je nadhodnocení jeho příjmů kvůli příliš optimistickému očekávání hospodářského růstu. Politikům neustále hrozí nějaké volby, takže nechtějí umožnit žádné zpomalení ekonomiky. České hospodářství se v posledních letech evidentně pohybovalo nad svým potenciálem, neboli rostlo rychleji, než by zvládlo. Je třeba, aby si vydechlo. A je to v pořádku, změní se tím některé poměry. Třeba se sníží příliš vysoké ceny nemovitostí. To umožní přeskupit síly, lidé půjdou podnikat do jiných oborů. 

Jsou po krizi důvody spíše euro přijmout co nejrychleji, nebo naopak přijetí ještě oddalovat?
Teď je to tak, že ODS z důvodů výrazně ideových euro nechce. Podnikatelé euro chtějí. A dnes opoziční ČSSD měla možnost euro zavést, ale trestuhodně ji prohospodařila. Silná koruna může být pro lidi příjemná, ale jeden kamarád říká, aby to nedopadlo tak, že se lidé vrátí opálení od moře a zjistí, že to jejich pracovní místo už neexistuje.

Neskončila krize nějak rychle? Americká vláda slíbila pomoc, kurzy akcií rázem vyrazily vzhůru...
Krize zdaleka neskončila. Akciové trhy čekají na symbolické zprávy, tou byla pomoc americké vlády. Oni čekají na takovéto symboly, ale symboly nemohou řešit reálný stav. A ten je opravdu vážný. To zdaleka není konec.

Je korektní pomáhat z veřejných zdrojů bankám, které dosud ohromně vydělávaly?
Politicky je velmi nepopulární pomáhat finančnímu sektoru. Důležité je vytvořit ten balíček tak, aby něco řešil. Zároveň je strašně složité, aby také obsahoval oprávněnou morální dimenzi, že se těm bohatým arogantním bankám nebude jen tak pomáhat. Ty wallstreetské firmy byly symbolem úspěchu v poslední dekádě. Samozřejmě z hlediska morálního hazardu je záchrana jakýchkoliv akcionářů prostě špatná. Když věci jdou dobře, těší se akcionáři z obrovských zisků, a když věci jdou špatně, tak jim někdo pomůže. To je naprosto špatný systém.

Nehrozí podobná krize v malém i Česku? Hodně lidí si napůjčovalo spotřebitelské úvěry...
O tom se už spekuluje delší dobu. Naše ekonomika ještě není v americkém stadiu, kdy lidé nemohou nebo nechtějí splácet. Jde o to, že někdo má dluhů příliš mnoho. V Anglii nebo v Americe mladí lidé investují do bydlení, ale jdou po schodech postupně. Začínají od nejmenšího bytu. U nás si lidé berou relativně velké hypotéky, kupují relativně velké nemovitosti. Druhá věc je, že si lidé brali úvěry na špatné věci od špatných institucí, jež někdy operují na hranici lichvy.

Levicoví extremisté to označují za konec kapitalismu, krach neviditelné ruky trhu. Nevracíme se spíš ke starému dobrému kapitalismu?
Nikde není volný kapitalismus, volný trh. Může se stát, že hřiště nejsou nalinkována úplně prozřetelně. V tom pak může vyrůst systém, který už od začátku nevypadá životaschopně. Třeba naše kampeličky. Vznikly politickým rozhodnutím. Za několik let zkolabovaly. A daňoví poplatníci zaplatili nemalé náklady. To přece není kolaps kapitalismu. To je kolaps těch, kteří linkují to hřiště.

. Otázky čtenářů iDNES.cz

Honza V.: Chtěl bych se zeptat, kolik hodin denně v průměru pracujete? A jaký názor máte na pracovní dobu manažerů, kteří pracují i více než dvanáct hodin denně?
Jsem skeptický, že člověk je dlouhodobě schopný dosahovat špičkových výkonů po dvanáct hodin denně, pět až sedm dnů v týdnu. To prostě nejde. Protože intelektuální kapacita lidí je omezená. Samozřejmě když se děje něco vážného, tak se hodinky nezastavují, než se člověk dostane k výsledku.

Petr Král: Myslíte, že rozhodnutí ministra financí přidat letos i příští rok státním zaměstnancům pouze 1,5 procenta k platu lze ospravedlnit stavem naší ekonomiky? Ne stavem ekonomiky, ale stavem rozpočtu. A jeho stav není radostný. Peníze prakticky nejsou na nic. Jedna z variant je zvyšování efektivity. To, že do státní správy jde na mzdy o 1,5 procenta více, neznamená, že mzdy porostou o 1,5 procenta. Ve státní sféře existuje nemalý prostor na zvýšení efektivity, tedy provádění činnosti s menším počtem lidí. Fascinuje mě, že k takovému vývoji nedochází. Rizikem malého růst mezd je, že se bude snižovat kvalita těch lidí.

Pavel Niedoba: Když někdo něco ukradne nebo zpronevěří, jde před soud. Když někdo nezodpovědnými chamtivými finančními operacemi na konto jiných vylepšuje hospodaření, říká se tomu krize. Pojmenuje a potrestá někdo viníky?
Oddělil bych dvě věci. Když někdo vylepšuje hospodaření, tak podvádí. Tohle je v civilizovaných zemích postihováno naprosto nemilosrdně. Jiná věc je, když někdo podniká a to podnikání se prostě nevyvede. Ono samozřejmě není dobré říct, že Lehman Brothers se to nevyvedlo, ale oni prováděli obchody jako všichni ostatní. Nedělali kriminální činy.

Karel Brokeš: Nebylo by lepší wallstreetské firmy nechat prostě krachnout se všemi řetězovými důsledky? Než aby daňoví poplatníci museli platit špatné investování těchto soukromých firem?
V první fázi by měli krachnout akcionáři, majitelé. A to je v Americe vidět, oni o všechno přicházejí. U finančních institucí jsou dodavatelé a odběratelé všichni, takže skutečně hrozil řetězový krach. Z něj by měli bolehlav všichni. Naprosto nepředstavitelný. Proto se americká vláda rozhodla, že tohle politicky nepopulární řešení je jediné možné. Samozřejmě není v situaci, kdy by mohla vyhazovat peníze daňových poplatníků na sanování lidí, o kterých se v novinách píše, jaké mají milionové příjmy.

Karel Dohnal: Kdo za krizi vlastně může? Ředitelé investičních bank?
Je jich celá řada. Model investičního bankovnictví stál na více pilířích. Těch lidí, kteří něco špatně vyhodnotili, je víc. Třeba ratingové agentury, které posuzují rizika. Důsledkem je, že v Americe vznikla obrovská nedůvěra ve finančním sektoru, která přesahuje rozsah reálného problému.

Petr Novák: Je to srovnatelné s ropným šokem v 70. letech?
Zdražení ropy je něco jiného, nemá jen negativní důsledky. Ekonomická hodnota energií, jež by měla zahrnovat neobnovitelnost zdrojů a důsledky na životní prostředí, byla dramaticky podhodnocena.


. Nová rubrika rozhovorů

Čtenáři iDNES.cz mají jedinečnou možnost se zapojit do pravidelných rozhovorů na aktuální témata. Ze zaslaných otázek vybereme několik, které během rozhovoru osobnosti položíme a odpovědi poté zveřejníme ve středeční MF DNES a na iDNES.cz.

Autor:

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Muž využil mezery v systému aerolinek. Získal zdarma 58 letenek

15. května 2024

Právník Tyrone Barugh poukázal na mezeru v akční nabídce australské letecké společnosti Jetstar....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smrt v oblacích. Let do Singapuru má po silných turbulencích jednu oběť

21. května 2024  14:37,  aktualizováno  15:23

Třiasedmdesátiletý Brit zemřel a dalších třicet lidí se zranilo při silných turbulencích, které...

Trable balkonových solárů v Česku. U zapojení na černo se energie navíc zaúčtuje

16. května 2024

Premium V Česku narůstá popularita balkonových fotovoltaik. V případě, že mají domácnosti staré hodiny,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za peníze si štěstí koupíš. Kolik utratí swifties během turné své bohyně

15. května 2024  12:29

Zpěvačka Taylor Swiftová je celosvětový fenomén a současná nezpochybnitelná královna popu. Blížící...

Telefon nebo výsledky voleb. Jak firmy testují žadatele o odloženou platbu

22. května 2024

Premium Výsledky voleb, průměrná mzda nebo míra nezaměstnanosti v lokalitě, kam má objednávka dorazit. I to...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

22. května 2024

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo...

V Aucklandu vydražili pírko vyhynulého ptáka. Zájemce zaplatil přes půl milionu

21. května 2024

Vzácné a velmi ceněné pírko pocházející z vyhynulého novozélandského ptáka huia vydražili v...

EU schválila reformu trhu s elektřinou, nové předpisy více chrání spotřebitele

21. května 2024

Členské státy definitivně schválily reformu trhu s elektřinou v Evropské unii. Cílem nových norem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...