Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neslané, nemastné, hodnotí návrhy Merkelové a Sarkozyho ekonomové

  16:00
Ekonomové jsou ze závěru pondělní schůzky prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové rozpačití. Schvalují například snahu o zakotvení pravidla hospodářské disciplíny do zákonů jednotlivých zemí, nic dobrého podle nich ale nepřinese návrh na zdanění finančních transakcí.

Podle ekonomů závěry schůzky řeší spíš dlouhodobější vize eurozóny, ne ale dluhovou krizi. Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Státníci v úterý navrhli jako řešení současných problémů eurozóny například vytvoření nové kolektivní vlády, zdanění finančních transakcí či zavedení principu vyrovnaného rozpočtu (článek čtěte zde). Podle ekonomů oslovených iDNES.cz však závěry schůzky řeší spíš dlouhodobější vize eurozóny, ne ale dluhovou krizi.

"Trhy by nyní uvítaly společné evropské dluhopisy. To by totiž na rozdíl od všeho, na čem se dohodli představitelé Německa a Francie, řešilo dluh, i když také ne zcela," míní například ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

David Marek

David Marek, Patria Finance
Stručně: neslané, nemastné. Eurozóna stojí na rozcestí, zda se vydá cestou prohloubení integrace, nebo couvne o krok zpět.

Kladné hodnocení si zaslouží úsilí o zakotvení fiskální disciplíny do ústav jednotlivých států eurozóny. Pakt stability a růstu selhal a dnes představuje téměř bezcenný dokument. Zároveň se ukazuje, že rozpočtovou politiku nelze v plné míře svěřit politikům, neboť dříve či později se najde někdo, kdo veřejné finance zneužije ke sledování vlastních politických cílů, nebo jim jednoduše nerozumí. Nezbývá než zakotvit základní principy rozpočtové disciplíny do ústavy, případně vytvořit další pojistky (např. nezávislé národní rozpočtové rady).

Naopak nic dobrého nepřinese daň z finančních transakcí. Eurozóna nikdy nebyla klíčovým finančním centrem podobného významu jako Londýn nebo New York a po zavedení daně z finančních transakcí její význam ještě klesne. Peníze investorů a obchodování se jednoduše přesunou jinam, eurozóna přijde o pozitivní vliv finančních trhů na vývoj ekonomiky, firmy budou ještě více závislé na úvěrech od bank a celkový rozpočtový dopad může být neutrální či záporný. Dosavadní zkušenosti s touto daní nejsou pozitivní.

Jan Bureš, ekonom ČSOB

Jan Bureš, ČSOB
Francie a Německo se znovu snaží trhům ukázat, že dokážou táhnout za jeden provaz. I když z dlouhodobého pohledu je řada úvah kancléřky Merkelové a prezidenta Sarkozyho správná (např. ústavní rozpočtové pojistky), trhům chybí především shoda na krátkodobém managementu krize.Trhy v tuto chvíli potřebují vidět jasnější záruky za financování Španělska a Itálie, které mohou mít v zásadě tři podoby:

Trvalý závazek Evropské centrální banky k intervencím na sekundárním trhu nebo navýšení prostředků v záchranném fondu EFSF, který by měl mít podle dohody z posledního summitu možnost intervenovat na sekundárních trzích, ale nemá na to dostatek prostředků nebo vydávání společných eurobondů.

Kancléřka Merkelová i prezident Sarkozy ale dali jasně najevo, že jak o eurobondech, tak o navyšování prostředků v EFSF se zatím odmítají bavit. Navíc představily problematický projekt na jednotnou podnikovou daň a především na zdanění finančních transakcí. To nervóznímu finančnímu sektoru na klidu nepřidá.

Vladimír Pikora, analytik Next Finance

Vladimír Pikora, Next Finance
Pravděpodobnost rozpadu eurozóny po úterním setkání politiků neklesla. Naopak trh je znepokojený. Evropa stále nemá žádné řešení, ale tváří se, že jej má. Trhy by nyní uvítaly společné evropské dluhopisy. To by totiž na rozdíl od všeho, na čem se dohodli představitelé Německa a Francie, řešilo dluh, i když také ne zcela. Nicméně bojím se, že to je pro Německo politicky těžko akceptovatelné.

Jedním z důležitých závěrů setkání je podle Německa a Francie zdanění finančních transakcí. Tato daň by údajně měla zvýšit konkurenceschopnost eurozóny. Musím se přiznat, že jaksi nechápu jak. Naopak pokud by došlo ke zdanění finančních transakcí jen v eurozóně, byl by z toho úžasný byznys pro Londýn. Tam by se transakce přenesly a profitovaly by z toho tamější banky.

Luděk Niedermayer

Luděk Niedermayer, Deloitte
Předpokládám, že svolaná schůzka byla částečnou reflexí na hrozbu krize vyvolanou propadem trhů začátkem srpna. Problém je, že mezitím se stupňuje riziko, že ekonomický růst zemí se zbrzdí a může dojít k propadu do recese. Nemyslím, že toto téma schůzka akcentovala.

To, co bylo prezentováno pod pojmem ekonomická vláda, má spíše politickou než ekonomickou váhu, a navíc jde o projet tak pomalý, že bude mít na krátkodobý vývoj ekonomiky i vnímání rizik EU a eurozóny minimální vliv.

Myšlenka na daň z transakcí má určité racio, ale není dobře proveditelná na úrovni jednotlivých zemí, dokonce ani EU. A globální podpora doposud chybí. Nezdá se mi, že by jednání Merkel - Sarkozy přinesla nějaký průlom.

Autor:

Okamura se zacyklil, proto neuspěl. Teď jsou tu „noví sekáči“, říká politolog

  • Nejčtenější

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

12. června 2024  11:51,  aktualizováno  12:33

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

11. června 2024

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z dvojích cen v Unii se zase stává téma. Nyní se proti nim bouří Nizozemci

9. června 2024

Dvojí ceny na společném evropském trhu začínají vadit už i Nizozemcům. Mnoho z nich jeho existenci...

Egypt sužují úmorná vedra. Pouštní země ukazuje, co čeká brzy i ostatní

12. června 2024

Ještě před několika desítkami let bylo v Egyptě v dubnu příjemné klima, lehce přes dvacet stupňů....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Airbus rakouských aerolinek prolétl krupobitím. Bezpečně přistál i bez čumáku

10. června 2024  10:29

Nedělní let společnosti Austrian Airlines těsně před přistáním těžce poškodilo krupobití. Asi po...

Pandemie přiškrtila kongresovou turistiku, je slabší než než před deseti lety

17. června 2024

Plavky a nafukovací lehátko je stále mnohem častější obsah zavazadel než kravata a náhradní sako....

Z Helsinek až k polárnímu kruhu. Finnair posiluje lety za půlnočním sluncem

16. června 2024

Letecká společnost Finnair i v letošní sezoně bude létat z Helsinek do města Bodø na severu...

Tchaj-wan trápí nízká porodnost. Školy a univerzity zavírají, chybějí žáci

16. června 2024

Tchajwanské úřady se pro další léta obávají obrovského propadu hospodářské výkonnosti, který by...

Když ho nemůžeš porazit, sněz ho. Italové si zpestřili menu invazním krabem

16. června 2024

Ve Středomoří se kvůli oteplujícím se vodám přemnožil invazní druh kraba. Nemá přirozené predátory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...