1. Produktivita práce
Analytici se v podstatě shodli na tom, že hlavní příčina zaostávající české mzdové úrovně souvisí s produktivitou práce. V České republice se totiž stále ještě příliš nevyrábí zboží a neposkytují se služby s vysokou přidanou hodnotou. Němečtí pracovníci tak oproti těm českým vykazují produktivitu práce dlouhodobě mnohem vyšší, což má následně dopad právě i na mzdy.
AnalýzaJednu z posledních analýz provedla loni poradenská společnost Mazars. Vyšlo z ní, že průměrný výdělek v Německu v první polovině roku 2022 vystoupal na 4 130 eur, v přepočtu zhruba na 97 tisíc korun. V Česku se průměrná mzda dostala jen na 1 533 euro, což je asi 36 tisíc korun. |
„Nižší produktivita práce je důležitým faktorem zaostávání české mzdové úrovně. Hrubý domácí produkt na zaměstnanou osobu v paritě kupní síly, což je v podstatě ukazatel reálné produktivity práce, u nás v roce 2021 dosahoval zhruba 80 % německé úrovně. Pro pokračování konvergence tuzemských mezd k těm německým je tedy klíčové, aby dál narůstala,“ řekl analytik Komerční banky Jaromír Gec.
Problémem tedy je, že česká ekonomika dlouhodobě produkuje hlavně subdodávky a nezaměřuje se na finalizaci prodávaných výrobků. Tam je ale podle ekonomů přidaná hodnota vůbec nejvyšší.
Hledáte práci v Německu? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz. |
„Úroveň mezd se odvíjí od úrovně produktivity. Ta je v Česku oproti Německu výrazně nižší, což není tím, že by Češi pracovali méně efektivně, zastávají ale v průměru méně kvalifikované pozice v důsledku odlišné struktury ekonomik. Změnit strukturu ekonomiky je přitom běh na extrémně dlouhou trať,“ dodává hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.