Musíme v Evropě získat další spojence, řekl Babiš na konferenci o vlivu EU

  8:55aktualizováno  8:55
Často se hovoří o vlivu Evropské unie na naši politiku. Podle premiéra Andreje Babiše by to však mělo být i naopak - Češi by měli ovlivňovat politiku evropskou. Pro to ale ČR potřebuje v Evropě více spojenců. V tom se s ním na konferenci Český národní zájem shodl i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Na konferenci hovoří členové vlády a zástupci velkých firem především o vlivu EU na ekonomiku České republiky. Podle premiéra Andreje Babiše je zbytečné diskutovat o tom, jak moc má Česko vůli Bruselu poslouchat. „My jsme součástí toho Bruselu. Rozhodně neztrácíme národní suverenitu. Náš hlas je úplně stejný, jako hlas Francie nebo Německa,“ řekl.

Některé nápady Evropské komise však označil za šílené. „Škoda, že všichni čeští europoslanci nejsou na jedné lodi,“ řekl na téma dvojí kvality potravin. Měli by podle něj zapomenout na politické neshody a jednotně rozhodovat v zájmu ČR. „To jsou věci, ve kterých musíme bojovat za národní zájem,“ dodal.

ČR by měla v Evropě také hledat další spojence, tvrdil dál premiér. V4 podle něj funguje dokonale, Česko však potřebuje i další, větší spojenectví. Díky nim bude Česko mít větší šanci zastavit v demokratickém hlasování špatné návrhy. „To není nic proti Evropě. My (jen) jasně říkáme, co chceme změnit,“ uvedl.

Kritika z jeho strany přitom podle něj neznamená, že je EU špatným projektem. Myslí si však, že se unie bude muset změnit od základů. „Protože pokud se nezmění, tak vůči Číně a dalším globálním hráčům budeme mít velký problém,“ uvedl. „(V EU) nejsme jen do počtu. Získáváme stále více spojenců, a to je dobře,“ zakončil.

Migrace by se měla řešit v Sýrii

Premiér připomněl i problematiku migrace. Pokud ji chceme řešit, musíme podle něj začít u Schengenského prostoru. „Každý, kdo přichází do Evropy, musí přijít na pracovní povolení,“ řekl. Rád by Schengen rozšířil o další státy, které podle něj dobře bojují s nelegální migrací.

Upozornil také na to, že mezi členy Schengenu nepanuje shoda ohledně jeho redefinace. Někteří členové by se totiž podle premiéra rádi vrátili ke kvótnímu přerozdělování uprchlíků, a ty, kteří s tímto postupem nesouhlasí, z Schengenu vyloučit. To je podle premiéra nepřijatelné.

Evropa by se podle něj naopak měla více soustředit na řešení situace v Sýrii. Upozornil na to, že se tam EU skoro vůbec neangažuje. Mnoho uprchlíků přitom podle něj čeká, až se situace v zemi uklidní, a pak by se rádi vrátili domů.

Začátek konce automobilového průmyslu

Vyjádřil se i k problematice klimatických změn. „Evropa je jediná, která bojuje za budoucnost planety,“ uvedl s tím, že EU vytváří jen několik procent světových emisí. „Co ostatní? Co Čína, Indie…?“ dodal.

Někteří politici si podle jeho slov neuvědomují dopad rapidního snižování emisí na průmysl, především automobilový. Ten v budoucnu silně ovlivní snižování povolených emisí a přechod k elektroautům. „Musíme se zamyslet, jestli to není začátek konce automobilového průmyslu,“ řekl.

O výhodách pro členy EU mluvila ministryně financí Alena Schillerová. „Členství v Evropské unii se nám prostě vyplácí,“ řekla. „Čistá pozice (České republiky, pozn. redakce) vůči evropskému rozpočtu je 741 miliard korun,“ uvedla. Česká republika sice každým rokem odvádí více peněz, to je však způsobeno především bohatnutím země. Česko je stále čistým příjemcem peněz z EU.

Český národní zájem

Konferenci zašťituje mediální skupina Mafra ve spolupráci s českým ministerstvem zahraničí. Řečníci se zaměří na témata bezpečnosti či ekonomické prosperity.

V poměru k HDP patří Česká republika k nejméně zadluženým státům EU a mezi státy s nejvyšším přebytkem veřejných financí, upozornila dále ministryně. „Nepatříme ke gigantům v Evropské unii, ale rozhodně jsme hrdou zemí,“ dodala.

Podle ní je tomu tak především proto, že česká ekonomika roste třikrát rychleji, než ta německá, a dvakrát rychleji, než je průměr EU. Kromě finančních výhod připomenula Schengen, volný pohyb zboží a především mír, který evropskému kontinentu EU podle ní přinesla.

O nutnosti získání spojenců v rámci EU mluvil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. ČR se podle něj v rámci kampaně „Czech Republic Country For The Future“ chce stát lídrem skupiny států, které budou na půdě EU podporovat jádro. Eurokomisaři proti jaderné energii totiž v posledních dnech ostře vystoupili a označili ho za špinavý zdroj.

Dále zmínil také potřebu vytvářet v zahraničí dobrý obraz ČR. Rád by, aby se Česko dostalo do povědomí zahraničních investorů jako země, která už neláká všechny jen na levnou výrobu „Přesvědčujeme všechny, že jsme zemí, kde se dá obchodovat, kde se dá podnikat,“ řekl.

Promluvili i zástupci firem

Josef Kotrba z české pobočky Deloitte mluvil o tom, jak se Češi vypořádávají s evropskými směrnicemi. „Jsme jako fotbalisté, kteří přijmou přihrávku, a pak to strašlivě dokopají,“ přirovnal neschopné sportovce k tomu, jak se česká legislativa vypořádává s tou evropskou. „Říká se tomu goldplating. Všechno pokryjeme ještě vrstvou zlata,“ dodal. Za zneužití dotací na zelené zdroje energie tak podle něj nemůže jen EU, část viny nesou i čeští politici.

O obchodních zájmech podniků na konferenci, kterou iDNES.cz vysílá živě, mluvili či později pohovoří mimo jiné také jednatel společnosti Gordic Jaromír Řezáč, prezident mezinárodního Holdingu CZ Group, do kterého spadá Česká zbrojovka, Lubomír Kovařík nebo předseda představenstva distilérky Rudolf Jelínek.

Česká republika nedávno oslavila 15 let od vstupu do EU. Národní pokladna od té doby zbohatla o 740 miliard korun. Ne všechny projekty financované z evropských fondů byly ale smysluplné. Mezi ty nejkritizovanější patří například výstavba golfových resortů.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Pražskou Fantovu budovu v létě zahalí lešení. Opravy potrvají 2,5 roku

Na secesní budově Fantova domu pražského Hlavního nádraží začala rekonstrukce...

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady...

PES pro podnikatele. Hospodářská komora spustila právní elektronický systém

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý (uprostřed) a předseda Senátu...

Hospodářská komora (HK ČR) na celostátním sněmu spustila ostrý provoz Právního elektronického systému (PES). Ten...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Najdete na iDNES.cz