Salvini zakázal lodi s migranty na palubě, aby se přiblížila k Itálii

  10:40aktualizováno  10:40
Loď Sea-Watch 3 plující pod nizozemskou vlajkou ve středu vzala u libyjských břehů na palubu 65 migrantů, z toho sedm dětí. Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který ve vládní koalici prosadil nesmlouvavou migrační politiku, posádce lodi ihned zakázal přiblížit se k italským výsostným vodám. „Naše přístavy zůstávají zavřené,“ dodal.

Humanitární lodě Salvini odmítá vpustit do italských přístavů už od nástupu nové vlády loni v červnu.

O události informovala agentura AFP s odvoláním na německou neziskovou organizaci Sea-Watch, která loď provozuje. Člun v nesnázích zaznamenalo letadlo francouzské neziskové organizace Pivotes volonataires v mezinárodních vodách zhruba 55 kilometrů od libyjského přístavu Zuára. Mezi migranty je údajně 11 žen, jedna postižená osoba, dvě nemluvňata, pět dalších dětí a osm nezletilých bez doprovodu. Mnozí z nich jsou dehydratovaní a vyčerpaní.

Fotogalerie

Agentura AFP připomněla, že námořní plavba a přístavy spadají do gesce ministerstva dopravy, které má v rukou protestní Hnutí pěti hvězd (M5S). Šéf protiimigrační Ligy Salvini může z pozice ministra vnitra rozhodnout pouze o tom, zda se lidé mohou v přístavu vylodit.

Lodě neziskových organizace zákazy ignorují

V lednu plavidlo Sea-Watch 3 z moře vyzdvihlo 47 lidí. Než se několik evropských zemí dohodlo, jak si je rozdělí, strávili před vyloděním v sicilském přístavu Katánie na moři 12 dní.

Salvini poté nařídil loď dočasně zabavit a vyšetřit, zda nezisková organizace nepomáhá nelegální migraci. Vyšetřovatelé žádný přečin nezjistili a loď, kterou tři týdny blokovala italská pobřežní stráž, mohla z Katánie odplout.

Další tři měsíce musela Sea-Watch 3 zůstat v Marseilli, kde zakotvila z technických důvodů. Tentokrát se její činnost snažilo omezit Nizozemsko, pod jejíž vlajkou pluje. Po rozhodnutí soudu mohlo plavidlo v sobotu přístav na jihu Francie opustit.

Většinu humanitárních lodí, které působily u libyjských břehů, nyní blokují opatření správních úřadů nebo soudů. Naposledy Itálie obstavila plavidlo Mare Jonio neziskové italské iniciativy Mediterranea, z níž se na ostrově Lampedusa minulý pátek vylodilo 30 migrantů.

Lodě u Libye vzaly na palubu přes 250 migrantů, 66 z nich míří do Itálie

V úterý prokuratura v Katánii požádala o ukončení vyšetřování dvou zástupců španělské neziskové organizace Proactiva Open Arms, kteří byli podezřelí ze zločinného spolčení s cílem napomáhat nelegální migraci.

V březnu 2018 španělští záchranáři odmítli předat libyjské pobřežní stráži běžence, které zachraňovali. Prokuratura došla k závěru, že na pašeráky lidí nijak napojení nejsou.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Indičtí nacionalisté míří k vítězství ve volbách, premiér bude opět Módí

Před sídlem Indické lidové strany se  sešly stovky jásajících příznivců BJP s...

Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módíhose se ve čtvrtek prohlásila vítězem...

S nezávislostí si kvůli brexitu pohrává i Wales. Podpora mírně stoupá

Do ulic Londýna vyšly desítky tisíc lidí. Někteří z nich nesouhlasí s tím, že...

Nezávislý stát Wales? Donedávna nemyslitelné úvahy způsobil dnes už klasický motiv: brexit. „Pokud neproběhne druhé...

Mayová přežila další pokus o sesazení z čela konzervativců

Britská premiérka Theresa Mayová (22. května 2019)

V Londýně se ve středu v podvečer sešel výbor britských konzervativních poslanců, v rámci dalšího pokusu o sesazení...

Najdete na iDNES.cz