Rozhodovat mají členské státy, ne komise, řekl Babiš k výročí vstupu do EU

  14:48aktualizováno  19:14
Varšava (od zpravodaje MF DNES) - Potřebujeme Evropu silných členských států, řekl premiér Andrej Babiš ve Varšavě po setkání s představiteli zemí, které v posledních 15 letech vstoupily do EU. Hlavní roli má podle Babiše hrát Evropská rada, tedy premiéři a prezidenti členských států. Nyní ale vidí snahu o dominanci úřednické Evropské komise.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a polský premiér Mateusz Morawiecki před setkáním ve Varšavě k 15. výročí rozšíření EU o deset zemí včetně ČR. (1. května 2019) | foto: ČTK

„Musíme zásadně změnit situaci, kdy máme silnou evropskou zpolitizovanou komisi,“ prohlásil Babiš po čtyřhodinovém jednání s premiéry a ministry zahraničí 15 zemí. Hlavním motorem EU má podle něj být Evropská rada v čele s premiéry a prezidenty členských států. Chce také, aby Evropská komise měřila všem členským zemím stejně a to bez ohledu na jejich velikost. 

„Hlas české republiky má stejnou váhu jako hlas Francie, Německa nebo jakékoli jiné země. Neexistuje vícerychlostní Evropa,“ zmínil Babiš v Královském zámku ve Varšavě. Evropská rada musí podle českého premiéra být tím, kdo dává komisi úkoly. 

„Musíme se vrátit k tomu, jak tomu bývalo: prezidenti a premiéři na Evropské radě se domluví a potom zkrátka řeknou Evropské komisi, co má dělat,“ uvedl.

Babiš současně zdůraznil, že na výsledku květnových voleb do Evropského parlamentu závisí, jaké bude příští postavení a podoba komise. Ta by podle něj měla být exekutivním nástrojem, a ne politickou institucí zasahující do dění v členských státech. 

Babiš se ohradil proti vyjádření místopředsedy Evropské komise Jyrkiho Katainena, že EU není stroj na peníze ani dojná kráva a že by Polsko mělo výrazněji přispět k budoucnosti Evropy. 

„Nechápu, jak si to může komisař dovolit. Je to naprosto nevhodné. Ta komise žije z našich daní. Jsou to de facto naši zaměstnanci. Není možné, aby komisař vystoupil a peskoval polského premiéra,“ míní Babiš. 

Jsme nejstabilnější ekonomika, řekl Babiš

„Za posledních 15 let jsme přijali asi 4500 různých direktiv a vyhlášek, přitom ještě dnes není plně vybudovaný jednotný trh. Velké téma u nás je i dvojí kvalita potravin,“ pokračoval Babiš. „Není možné mít v Evropě dva druhy členských států, dva druhy občanů. Musíme mít všichni stejné možnosti a práva,“ zdůraznil. 

„Principiálně to není debata, zda být, či nebýt v EU. Je jasné, že nemáme jinou alternativu. Získali jsme obrovské peníze, 740 miliard (Kč), další výhody, přišli investoři. Ale je třeba říkat kriticky, co je potřeba změnit. Jsme součástí EU a máme na ni vliv,“ uvedl Babiš. 

Na 1. května 2004 se uskutečnilo zatím největší rozšíření EU. Spolu s Českou republikou přistoupilo do unie dalších devět států, a to Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko. Později do unie vstoupilo rovněž Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko. 

01.května 2019 v 18:06, příspěvek archivován: 01.května 2019 v 18:15

„Je potřeba Evropu změnit a my máme velice konkrétní představy, jak to dělat. Blíží se evropské volby a ty rozhodnou, jakým způsobem se EU bude vyvíjet. Chceme mít Evropu silnou a chceme k tomu přispět,“ řekl @AndrejBabis při oslavách vstupu do EU → https://t.co/g7sed012qU https://t.co/HwJbDe32Zw

Region zastoupený na varšavské schůzce podle Babiše funguje, prosperuje a vykazuje skvělá čísla ohledně hospodářského růstu a nízké zadluženosti. „Tento region může zásadně přispět k tomu, aby Evropa byla silná, protože naše návrhy jsou pro Evropu velice konkrétní a pozitivní,“ řekl. 

„Nejsme ani občané druhé kategorie, ani členská země druhé kategorie. Naopak my, Česká republika, jsme jedni z nejlepších, jednička v nejmenší nezaměstnanosti. Jsme nejstabilnější ekonomika, a proto máme nárok se k těmto věcem vyjadřovat a máme nárok na to, aby EU fungovala stejně pro všechny členské státy a hlavně pro všechny občany,“ zdůraznil. 

Polsko chce EU po eurovolbách reformovat

„EU se musí vrátit ke svým kořenům jako společenství národů, které jsou silné, svobodné a rovnoprávné,“ zdůraznil premiér Morawiecki v článku, jenž v předvečer varšavského setkání zveřejnil server Politico. 

Polsko má podle Morawieckého vizi obnovy unie po volbách do Evropského parlamentu. Počítá s bojem s nerovnostmi, zaváděním inovací ve větší míře, potíráním monopolů a hospodářského protekcionalismu i se zvyšováním výdajů na ochranu hranic. 

Setkání ve Varšavě se konalo několik dní před neformálním summitem v rumunském Sibiu. Na tom se budou probírat výsledky končící Evropské komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem a strategické plány EU na příští léta.  

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Další z rubriky

Dánský Dannebrog. Nejstarší stále používané státní vlajce je již 800 let

Dánská vlajka

Vlajky provázejí lidstvo od nepaměti. Vyvinuly se počátkem novověku na námořních lodích, přičemž původ jejich...

Kázání v přilbě. V katedrále Notre-Dame se konala první mše po požáru

V katedrále Notre-Dame v Paříži se konala první mše po dubnovém požáru. (15....

Poprvé od dubnového požáru se v sobotu v pařížské katedrále Notre-Dame konala mše. Vedl ji pařížský arcibiskup Michel...

KOMENTÁŘ: Společnost ukázala sílu, ruská spravedlnost je však dál nejistá

Ruská policie zadržela účastníka demonstrace proti úřední zvůli v souvislosti s...

V Rusku zatkli novináře Ivana Golunova a pak ho najednou propustili. Nejde však o vítězství spravedlnosti, pouze o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz