V dobrém i zlém vždy spolu, ale se změnami, slíbili si lídři EU v Rumunsku

  15:15aktualizováno  15:15
Sibiu (od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Špičky zemí evropské sedmadvacítky se ve čtvrtek sešly na neformálním jednání Evropské rady v rumunském Sibiu. Premiéři a prezidenti evropských zemí na místě prohlásili, že podoba EU musí doznat změn. Politici přislíbili, že členské státy bloku zůstanou do budoucna dál jednotné v dobrém i zlém. EU však podle nich musí doznat změn.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval stanovisko, které uvedl minulý týden po jednání ve Varšavě. „Česká republika chce Evropu silných členských států. Evropská rada má být tou institucí, která má mít největší vliv na unii,“ prohlásil Babiš (ANO).

Například rakouský kancléř Sebastian Kurz na Twitteru uvedl, že EU potřebuje generační obměnu a novou moderní smlouvu. „Musíme se shodnout na jasných pravidlech, aby mohla unie být úspěšná i v 21. století,“ řekl Kurz.

Fotogalerie

„Bez ohledu na naše vzájemné politické rozdíly jsme všichni přesvědčeni, že je lepší jednat společně,“ ubezpečila německá kancléřka Angela Merkelová.

Úterní neformální jednání prezidentů a premiérů 27 zemí Evropské unie v rumunském Sibiu mělo za cíl ukázat, že EU zůstává i přes britský odchod jednotná a hledí odhodlaně do budoucnosti. Účastníci setkání, které hostí rumunský prezident Klaus lohannis, schválili deklaraci, v níž šéfové unijních zemí chtějí občanům před evropskými volbami na konci měsíce srozumitelně říct, jaký by podle nich společný evropský blok měl být.

„Znovu potvrzujeme naši víru v to, že společně jsme silnější,“ stojí ve společné deklaraci, kterou premiéři či prezidenti států unie přijali.

Unie je prý silnější než dřív

„Unie je již dnes silnější, než byla včera, a my její sílu chceme dále rozvíjet s ohledem na budoucnost. Toto je náš závazek vůči příštím generacím. V tomto duchu se neslo naše jednání zde v Sibiu a v tomto duchu je také nová Unie 27 států připravena vykročit vstříc své budoucnosti jako jednotný a nedělitelný celek,“ končí dokument.

Rozhodovat mají členské státy, ne komise, řekl Babiš k výročí vstupu do EU

Šéf Evropské rady Donald Tusk ještě v předvečer konání summitu vyjmenoval čtyři pilíře, na kterých má stát agenda unie na dalších pět let. Jsou jimi „ochrana občanů a jejich svobod, rozvoj ekonomiky, budování zelenější a inkluzivnější Evropy a prosazování evropských zájmů a hodnot ve světě“.

Ochrana klimatu ano, ale přežít musí i průmysl

Premiér Andrej Babiš novinářům taky řekl, že Česká republika udělá maximum k ochraně klimatu, nemůže se to ale stát způsobem, který zničí její průmysl. 

Otázka ochrany klimatu je pro řadu členských zemí EU jedním z klíčových témat pro práci unie v příštích letech. Osm z nich - například Francie, Nizozemsko či Belgie - před summitem ve společném dokumentu vyzvalo k tomu, aby například čtvrtina budoucího rozpočtu unie přímo směřovala do oblastí s touto problematikou spojených, včetně vývoje a výroby bezemisních automobilů, nových baterií a „udržitelné mobility“. Tyto země navrhly také, aby unie byla nejpozději v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů.

Klimatická problematika je jedním z bodů, kde se pohledy členských států unie na budoucí cestu liší. Deklarace téma obchází a zmiňuje jen potřebu „zajistit budoucnost dalším generacím Evropanů“ a připravit unii tak, aby byla schopná se vypořádat s klíčovými výzvami 21. století.

Jádro jako obnovitelný zdroj

Podle Babiše si chce Česká republika dál zachovat právo rozhodovat sama o svém energetickém mixu, tedy o tom, z jakých zdrojů svou energii vyrábí. „Nechápu, proč jádro, které nemá emise, se nezapočítává do závazků na cíle u obnovitelných zdrojů,“ poznamenal český premiér.

Ochrana klimatu nesmí být na úkor evropského průmyslu, řekl premiér Babiš

Babiš připomněl, že o klimatické problematice dlouze diskutovali lídři už na posledním řádném unijním summitu v Bruselu. „Měli bychom být racionální,“ podotkl Babiš s tím, že je důležité, aby po květnových volbách neseděli v europarlamentu „anarchisté typu zelení, piráti“.

Podle něj není unie, která sama produkuje ani ne desetinu celosvětových skleníkových plynů, schopna přesvědčit o potřebě dodržovat příslušné závazky své partnery a konkurenty jako je Čína či Spojené státy.

Summit bez Spojeného království

V Sibiu chyběla britská premiérka Theresa Mayová. Summit měl být původně první unijní schůzkou po brexitu. I po odložení britského odchodu z unie na konec října se už ale Londýn debat o společné budoucnosti neúčastní. Summitu se nicméně zúčastnil britský ministr pro brexit Stephen Barclay, který v kuláorech diplomatům řekl, že společné evropské jsou důležitější než brexit. Zmínil přitom nutnost bojovat s klimatickou změnou či obstání v konkurenčním boji s velkými asijskými ekonomikami. 

Premiéři či prezidenti na summitu v Sibiu jednali taky o tom, kdo by měl obsadit vrcholné funkce v unii. Letos končí mandát předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi i šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi. O tom, kdo by je mohl nahradit, bude jasno až po eurovolbách.

„Já jsem toho názoru, že by tam neměli sedět lidi, kteří se živí celý život politikou a jsou odtržení od občanů,“ řekl premiér Babiš o budoucím obsazení Evropské komise.

Deklarace předjednaná už diplomaty je stručný a obecný text zdůrazňující jednotu zemí EU v dobrých i zlých časech, ochranu nejen jejích základních hodnot, ale i jejích občanů a jejich sociálních práv. Představuje také budoucí EU jako sebevědomého hráče na globální scéně, který zajistí budoucnost i novým evropským generacím.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Kandidáti na hlavu Istanbulu se střetli v debatě, poprvé od nástupu Erdogana

Turci sledují debatu kandidátů o post istanbulského primátora. Usiluje o něj...

Dva kandidáti na istanbulského starostu se v neděli střetli v historickém televizním duelu. Favorit opozice Ekrem...

Exprezident Kiska představil novou stranu, pojmenoval ji Za lidi

Končící prezident Andrej Kiska prochází kolem čestné stráže 15. června 2019 při...

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska oznámil název a priority svojí nové politické strany. Hnutí se jmenuje Za lidi...

Najdete na iDNES.cz