Odvolaný předák železničních odborů Jaromír Dušek uvažuje o tom, že bude kandidovat do Senátu.

Odvolaný předák železničních odborů Jaromír Dušek uvažuje o tom, že bude kandidovat do Senátu. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Možná vstoupím do politiky, říká odvolaný předák Dušek

  • 24
Jaromír Dušek skončil po 12 letech ve funkci předsedy Odborového sdružení železničářů. Z čela ho odstranili jeho kolegové. Překračoval prý pravomoci. Dušek to odmítá a hodlá se soudit. Čtenářům řekl, že chce o situaci v odborech jednat na mimořádném sjezdu a uvažuje o tom, že vstoupí do politiky.

ODPOVĚDI JAROMÍRA DUŠKA ČTĚTE ZDE

Odboráři odstavili Duška z funkce již minulý pátek, když byl na dovolené. (více zde) O jeho definitivním konci rozhodli ve středu. - více zde

Dušek ztratil důvěru vedení při údajně neoprávněném nakládání s finančními prostředky odborářů. Jeho kolegy popudilo hlavně to, že s nimi o svých krocích nemluvil. Překračoval tak prý své pravomoci.

Bývalý odborový předák všechna provinění odmítá a za svým odvoláním vidí pouze snahu vedení zamlžit vlastní pochybení. Jejich jednání chápe jako puč a situaci v odborech chce změnit.

"Chci vyzvat všechny nezmanipulované členy OSŽ (Odborového sdružení železničářů), aby požádali o svolání mimořádného sjezdu, protože jim bezcharakterní a všehoschopné funkcionáře v čele svazu nepřeji," řekl v on-line rozhovoru Dušek.

MF DNES také potvrdil, že se bude se svými kolegy soudit. "Napadnu toto rozhodnutí a zároveň budu u soudu žádat satisfakci za poškození mého dobrého jména," řekl Dušek.

Přímo v on-line rozhovoru dostal nejznámější odborový boss nabídku, aby přešel do čela odborářů metra. Tu však odmítl. "Nerad odcházím od nedokončené práce. Železničáři se nacházejí v nejhorším období za celou existenci železnice. Já bych je v tom nerad nechal samotné," odpověděl.

Na otázky, zda uvažuje o vstupu do politiky, připustil, že ano. "Nabídku na vstup do vrcholné politiky jsem poprvé dostal od Miloše Zemana, následně od Josefa Luxe a dalších politiků. Zatím jsem vždy odmítl, ale netvrdím, že bych nemohl do politiky vstoupit," uvedl Dušek.

"Přemýšlel jsem o tom již o posledních volbách do Sněmovny," upřesnil iDNES.cz.

"Nyní o tom přemýšlím čím dál tím více. V úvahu přicházejí i volby do Senátu. Ve svém rozhodování o tom, zda bych do toho šel, jsem zatím tak půl na půl," dodal.

Pověst tvrdého vyjednavače

Pětapadesátiletý Jaromír Dušek se stal šéfem OSŽ v květnu 1995. Od té doby je jedním z nejvýraznějších odborových předáků. Při jednáních s vedením drah a ministerstva dopravy si získal pověst tvrdého a razantního vyjednavače. I kvůli tlaku jeho organizace se ve vedení ČD udála řada změn.
Jako místopředseda Asociace samostatných odborů (ASO), která je druhou největší odborovou centrálou v ČR v souvislosti s vládní reformou veřejných financí, prosazoval mnohem tvrdší postup proti vládě, a to výzvami ke generální stávce.
Dušek v poslední době kritizoval také nákup náhradních dílů na rychlovlaky Pendolino. "Je to nesmírný podvod vzhledem k tomu, že jde o náhradní díly, které zřejmě nebudou nikdy použity, protože jejich záruční lhůta mezitím už uplyne. Obávám se, že jsme si koupili drahý železný šrot," řekl.
Dušek na sebe upozornil brzy po nástupu do čela OSŽ, když přiměl hrozbou stávkové pohotovosti vládu tehdejšího premiéra Václava Klause nejen ke zvýšení platů a jmenování nového ministra dopravy, ale také ke slibu pozastavit transformaci železnice.
V roce 1998 byl Dušek zvolen do správní rady Českých drah, odkud ho vláda po dvou letech odvolala kvůli stávce, kterou organizoval a podle vlády poškodila dobré jméno podniku.
Nyní je v dozorčí radě ČD jako jeden ze tří zástupců zaměstnanců. Razance v jednání však Duškovi přinesla i problémy. V roce 2000 mu nařídil soud, aby se omluvil redaktorovi ČT a bývalému mluvčímu drah Ondřeji Vaňkovi, o kterém prohlásil, že se nechal uplácet. V březnu 2004 policie Duška zadržela za poškození závory na parkovišti u ministerstva dopravy. Případ byl nakonec řešen jako přestupek.
Kritiku některých odborářských kolegů sklidil za nákup malé vodní elektrárny. Negativní pozornost na sebe upoutal také, když vyšlo najevo, že ještě jako člen dozorčí rady koupil od drah desetihektarový pozemek.
Jaromír Dušek se narodil 4. srpna 1952. Po maturitě na železniční škole v České Třebové pracoval na železnici v různých profesích - vlakvedoucí, průvodčí, výpravčí. V roce 1989 spolupracoval s Občanským fórem v České Třebové na formulaci požadavků na změnu struktury železnic.

Byl by odvolaný předák Dušek dobrým politikem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 21. září 2007. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2804

ANO
ANO 353