Mobilní volání - už žádný luxus

  10:19aktualizováno  10:19
Každý druhý člověk v České republice vlastní podle statistik mobilní telefon. Zdálo by se, že tři provozovatelé mobilních sítí Eurotel, Paegas a Oskar nemají o koho bojovat, že trh je nasycen. Opak je pravdou.

I kdyby si už ani jediný nový člověk nechtěl jejich přístroj pořídit, stále je tu pět a půl milionu lidí, kteří si na mobilní volání silně zvykli. Tak proč se nepřetahovat o ně?
Nejsilnější zbraní Eurotelu a Paegasu je stále větší nabídka služeb. Oskar útočí cenami, na které musí zbylí dva konkurenti reagovat. Konkurenční koloběh ku prospěchu zákazníka - má z čeho vybírat.

Podle čeho tedy volit nejvýhodnější služby? Každý operátor nabízí různé tarify, jež se hodí pro lidi, kteří telefonují málo, i pro ty, kteří naopak provolají měsíčně stovky minut nebo posílají jednu krátkou textovou zprávu za druhou.

Hovorné v jednotlivých tarifech Paegasu a Eurotelu je velmi podobné, takže ten, kdo se mezi konkurenty rozhoduje, by měl hledět především na doplňkové služby, které chce využívat, a také na to, jakou sít používají známí, jimž bude nejčastěji volat. Oskar je v porovnání s dvěma "staršími" soupeři levnější, v některých případech až několikanásobně.

Eurotel, jemuž by se daly ještě zhruba před půl rokem vyčítat tarify, v nichž se málokdo vyznal, složité výpočty poplatků a v porovnání s konkurenty znatelně dražší služby, poněkud změnil politiku. Jeho nabídka je přehlednější. Zákazníkům, kteří si platí měsíční paušály, umožnil převádět neprovolané volné minuty i krátké textové zprávy do příštího měsíce. A jeho nejvýhodnější předplacený tarif Fun Go díky levnějším textovým zprávám v některých srovnáních jasně poráží konkurenční Paegas Twist.

Podobně jako jeho soupeř i Paegas dává zákazníkům možnost získat k jedné paušální smlouvě až tři SIM karty (u Paegasu je možné objednat až čtyři) a nabízí stávajícím zákazníkům zvýhodněné telefony. Zcela vede díky kvalitě své sítě v oblasti datových služeb, které nejvíce využívají manažeři. Stále mu však chybí možnost volby takzvaného výhodného čísla, na které lze telefonovat v kteroukoli denní dobu za stejnou zvýhodněnou sazbu.

Ve většině jmenovaných služeb největší rival Paegas nezaostává, mnohé dokonce zavedl dříve než Eurotel, a "navíc" si nic neúčtuje za volání do hlasové schránky. První místo patří Paegasu v GSM bankovnictví. Jeho prostřednictvím mohou ovládat klienti své účty v sedmi bankách - nedávno k původním šesti přibyla Česká spořitelna. Dodnes však v jeho nabídce chybí možnost převádět neprovolané minuty.

A co nejmladší Oskar? Vsadil na to, co zákazníci, kteří se rozhodují pro mobilní telefon, vidí nejdříve - na ceny. Zatímco Paegas i Eurotel naúčtují svým klientům ještě předtím, než začnou přístroj v jejich síti vůbec používat, několikatisícový aktivační poplatek, Oskar nic takového nechce.

Nenabízí sice takzvané dotované telefony za korunu, ale pokud si člověk vybere nejlevnější nedotovaný typ, zaplatí většinou o něco méně než u konkurence za "korunový" přístroj včetně aktivace. Navíc své telefony neblokuje pro SIM karty jiných operátorů, na rozdíl od konkurence. Z Oskarova telefonu je možné bez problémů volat i se SIM kartou Paegasu a Eurotelu, obráceně nikoli.

Také poplatky za volání a odesílání krátkých textových zpráv jsou v porovnání s konkurencí v některých případech nižší. Například v rámci tarifu Slyším vás, jenž je vhodný pro lidi, kteří sami málo volají a spíše hovory přijímají, stojí jedna textová zpráva mimo špičku 0,37 koruny, ve špičce zhruba o dvacetník více. Konkurence nabízí posílání zpráv za cenu od jedné asi do tří korun.

Zatímco Paegas a Eurotel rozlišují hlavní a vedlejší denní časy, Oskar si u většiny tarifů a služeb účtuje stejně, ať člověk volá ve tři odpoledne nebo o půlnoci. Poplatek se jen někdy liší, podobně jako u konkurence, podle sítě, do které telefonuje, ovšem ani to neplatí vždy. Služby doplňuje Oskar postupně, jeho nabídka není zatím tak široká jako u Paegasu a Eurotelu.

Autoři: ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Krúpa pošilhává po lithiu v Česku. Chce koupit firmu Geomet, majitel odmítl

Slovenský finančník Pavol Krúpa vlastnil společnost Serbina Consulting do...

Společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments slovenského podnikatele Pavola...

Každá čtvrtá restaurace použila přepálený fritovací olej, tvrdí inspektoři

Každá čtvrtá kontrolovaná restaurace používala podle výsledků SZPI nevhodné...

Více jak čtvrtina kontrolovaných restaurací používala přepálené fritovací oleje. Státní zemědělská inspekce provedla...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Najdete na iDNES.cz