Na vedení vodních cest padá trestní oznámení kvůli předražené studii

  17:05aktualizováno  17:05
Ministerstvo dopravy podalo trestní oznámení na zaměstnance vedení Ředitelství vodních cest. Důvodem je údajné předražení veřejné zakázky na vypracování studie za 2 miliony korun. Na případ dříve upozornila MF DNES. Podle oslovených právníků měla být cena mnohonásobně nižší.

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák odvolal tři šéfy podřízených úřadů. Končí (zleva) David Čermák z Ředitelství silnic a dálnic, Jan Skalický z Ředitelství vodních cest a Pavel Kodym z Drážního úřadu. | foto: koláž iDNES.cz

Dva miliony si příliš lehce vydělala společnost Eurovision, která podle MF DNES vypracovala studii na stavbu nových jezů a průplavů. Závěrem studie bylo mimo jiné doporučení, aby si státní úřad zajistil financování z evropských nebo soukromých peněz.

"Za dvě stě tisíc by to byl krásný kšeft. Jsou to bláboly, většinou někde opsané. Vyhození peněz," zhodnotil pro MF DNES studii Roman Lenner, majitel projekční firmy Valbek, aniž znal vysoutěženou cenu. (více čtete zde)

Ministerstvo dopravy nyní kvůli studii podalo trestní oznámení na zaměstnance Ředitelství vodních cest, potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Konkrétní jména podání neuvádí. Kvůli předražení zakázky, jejíž hodnotu ministerstvo dopravy ohodnotilo maximálně na 150 tisíc korun, a dalším pochybením, zastavil úřad této své podřízené organizaci v polovině září financování.

Přestože trestní oznámení nesměřuje ke konkrétní osobě, ministerstvo hovoří o pochybení bývalého šéfa ŘVC Jana Skalického, kterého ministr dopravy Zdeněk Žák odvolal začátkem října. "Při svém nástupu na ministerstvo dopravy jsem dal jasně najevo, že nehodlám v rezortu tolerovat jakékoliv tunelování či rozkrádání veřejných finančních prostředků. Podání je zároveň odpovědí těm, kteří zpochybňovali odvolání bývalého šéfa ŘVC Jana Skalického," řekl ministr Žák.

Financování ŘVC je podle Neřolda nyní již obnoveno s podmínkou, že smlouvy musí být zveřejněny před tím, než se proplatí. ŘVC také musí podrobněji dokládat provedené práce.

Skalický skončil i kvůli "Zemanově kanálu"

Skalický musel z úřadu odejít spolu se šéfy Ředitelství silnic a dálnic Davidem Čermákem a šéfem Drážního úřadu Pavlem Kodymem. Nesrovnalosti ve financování ŘVC nebyly jediným důvodem, který Žák pro odvolání Skalického uvedl. Roli sehrálo prý i to, že se nebyli se Skalickým schopni shodnout na přípravě projektu lodního propojení Dunaje, Odry a Labe.

Ředitelství vodních cest zřídilo ministerstvo dopravy v roce 1998. Spravuje dopravně významné vodní cesty, stará se hlavně o jejich údržbu a modernizaci. Během působení Žákova předchůdce Zbyňka Stanjury se vážně uvažovalo o jeho zrušení a převedení agendy přímo na ministerstvo dopravy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Bankovní umělá inteligence hodnotí lidi i podle toho, jaký mají mobil

Ilustrační snímek

Odložených plateb a nákupů na splátky po internetu přibývá a spolu s tím rostou nároky na ověřování klientů v reálném...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Tři čtenáři vyhráli v soutěži iDNES.cz sběratelskou eurobankovku s Gottem

Karel Gott na pamětní eurobankovce, která se začne prodávat v den jeho...

iDNES.cz vylosoval trojici čtenářů, kteří správně odpověděli na otázku, kdy získal Karel Gott poprvé ocenění Zlatý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz