Lidé u letiště se bouří proti parkovištím na zahradách, chystají petici

  9:01aktualizováno  9:01
V Přední Kopanině, městské části Prahy nedaleko Ruzyně, houstnou sousedské vztahy. Místním vadí soukromá parkoviště, která vznikla v okolí obytných domů. Lidé si stěžují na velký provoz v okolí a připravují petici. Podle úředníků by většina parkovacích ploch měla skončit, provozovatelé jsou přesvědčeni, že nedělají nic nezákonného.

Ve čtvrti, která má kolem 300 obyvatel, je nyní podle starosty Jiřího Musila šest až sedm parkovišť. Využívají je lidé, kteří míří na ruzyňské letiště. Obliba těchto stání roste kvůli tomu, že jsou výrazně levnější než stání na letišti. Místním se ale nechce žít vedle stovek zaparkovaných aut, stěžují si také na hluk a zápach z motorů.

Čtěte: Letiště obléhají koukači, čekači, taxikáři a prudiči

"Největší provoz tu je od devíti večer do jedné hodiny v noci, prostě jak létají chartery," řekl iDNES.cz Michal Brejcha, který vlastní dům v sousedství jednoho z parkovišť.

Soused mu před startem svého podnikání údajně řekl, že hodlá provozovat autodílnu a že se na jeho pozemku může objevit naráz až dvacet aut. Brejcha jich prý ale jen za poslední víkend napočítal 75.

Letecký snímek Přední Kopaniny, na kterém je vidět soukromé parkoviště mezi domy.

Brejcha je navíc přesvědčen, že blízkost parkoviště snižuje hodnotu jeho vlastního pozemku a domu. "Kdo by chtěl koupit dům vedle parkoviště," říká rozzlobený muž. Není prý jediný, komu takové podnikání v obci vadí, proti parkovištím už podle něj vzniká petice.

Parkoviště provozují i zastupitelé

Provozovatel jednoho z prvních parkovišť na Přední Kopanině Petr Vojíř reakce sousedů nechápe. Nikdo z nich mu prý nikdy nesdělil žádný pořádný důvod, co mu na jeho podnikání vadí. "To, že nám tady proletí nad hlavou padesát letadel za hodinu, nikoho nezajímá, ale to, že tady projedeme jednou dvakrát za hodinu, o to se lidi zajímají hrozně moc," říká Vojíř.

Problémem se už několikrát zabývalo místní zastupitelstvo. Podle starosty Jiřího Musila ale městská část jako taková nemůže proti parkovištím nic podnikat. "To je na obci, kterou je Praha," vysvětluje Musil.

Parkoviště na Přední Kopanině

Parkování na svém pozemku poskytují také dva místní zastupitelé Pavel Raška a Eva Šímová.

Podle Musila se problémem zabýval také odbor výstavby Prahy 6. "Parkoviště nejsou v souladu s územním plánem a ty parcely, na kterých se parkuje, mají mít jiné využití," říká Musil.

To potvrzuje i Jitka Krásná z oddělení územního rozhodování. Většina parkovišť je podle ní kvůli rozporu s územním plánem nelegální. Odbor už s provozovateli zahájil správní řízení. "Všechna parkoviště větších rozměrů jsou k odstranění," říká Krásná. Šanci na povolení mají podle ní jen ta menší, která jsou například součástí opravny automobilů nebo ubytovacího zařízení.

Pokuta až půl milionu

Podle právničky stavebně správního oddělení Lenky Kočíbové už úřad poslal některým provozovatelům výzvu, aby s podnikám skončili. Pokud neuposlechnou, hrozí jim až půlmilionová pokuta. Opakované ukládání pokut je ale podle Krásné jediná zbraň, kterou úřad proti parkovištím má.

Letecký snímek Přední Kopaniny, na kterém je vidět soukromé parkoviště mezi domy.

"Ta parkoviště vlastně nejdou odstranit, protože fyzicky tam není co odstraňovat. Nemůže tedy přijít na řadu exekuce, protože nemůžeme zabavit cizí auta," vysvětlila Kočíbová. Úřad podle ní musí doufat, že na provozovatele pokuty zaberou.

"Zatím jsme nedostali ani rozhodnutí nebo nějaké vyjádření o kontrolách, které u nás proběhly," říká Petr Vojíř. "Nevím, proč bychom měli ukončovat činnost, myslím si, že neděláme nic špatně proti zákonu," brání se podnikatel.

V ceně je odvoz na letiště

Parkoviště na soukromých pozemcích začala v okolí letiště vznikat zhruba před třemi lety. Ruzyni konkurují hlavně nižšími cenami.

Zatímco jeden den stání na letišti stojí 500 korun, parkování u soukromníků vyjde o 200 korun levněji. V ceně je i odvoz k letištnímu terminálu a zpět na parkoviště. Jejich služeb využívají cestující stále častěji.

"Dá se říct, že každoročně pozorujeme nárůst," říká Petr Vojíř. "Teď máme v podstatě stále plno."

Ceny za parkování

Ruzyně Ruzyně  Přední Kopanina  Přední Kopanina  Přední Kopanina
Parking C Parking D Parkuj a leť JK Parking Zaparkuj a leť
1den 500 500 300 300 100
7 dní 2 000 1 100 700 700 700
15dní 2 100 1 900 1 400 1 500 1 500


pozn.: Parking C se nachází asi 70 metrů od Terminálu 1, Parking D je od letiště vzdálen asi 8 minut chůze nebo jednu zastávku MHD

Vadí vám provozování parkovišť na soukromých zahradách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. srpna 2009. Anketa je uzavřena.

Ne 2155
Ano 732

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

Manažer JCDecaux ladil noty s politikem ODS. Firma mu platila statisíce

Radnice Prahy 1

Česká dvojka na trhu s venkovní reklamou JCDecaux má problém. Její manažer Tomáš Tenzer čelí obvinění z korupce a...

Velikonoce u moře. Češi jezdí o svátcích do Kataru nebo na Kapverdy

Al Qasr at Madinat Jumeirah, Dubaj

Stále více Čechů využívá prodlouženého velikonočního víkendu k návštěvě některé z evropských metropolí, nebo si státní...

Nechci, aby realitky nabízely úschovu peněz, řekla Dostálová v Rozstřelu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v diskusním pořadu Rozstřel. (21....

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by realitní kanceláře neměly klientům nabízet úschovu peněz....

Najdete na iDNES.cz