Parkování na Ruzyni: letiště je i po zlevnění většinou dražší

  1:03aktualizováno  1:03
Až tisíce korun můžete ušetřit za parkování u ruzyňského letiště. Pokud si dobře zvolíte parkoviště. Ceny za odstavení auta na Ruzyni a v jejím okolí se velmi liší - v řadě případů je nejdražší variantou zaparkovat auto v areálu letiště. Lišit se mohou také podmínky a doprovodné služby.

Jedno z parkovišť nedaleko letiště s názvem Přijeď a leť. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Správě Letiště Praha, která provozuje a spravuje parkovací plochy letiště, za poslední roky výrazně přibyla konkurence. V okolí terminálu vyrostla řada soukromých parkovišť, jejichž provozovatelé většinou vozí klienty vlastním vozem přímo k terminálům. - čtěte V okolí letiště se rozjel nový byznys  

. Infografika

Kde a na jak dlouho se vyplatí parkovat.

Letiště na to letos na jaře zareagovalo po otevření levného parkování v budově D dalším zlevněním parkování v budově C, která je od letištních terminálů vzdálen jen pár minut.

"Zjednodušeně řečeno se jedná o akci, kdy je zvýhodněné parkování od pěti dnů výše. Například od pěti do čtrnácti dnů je cena stejná vždy dva tisíce korun za celou dobu parkování,“ uvedla mluvčí Správy Letiště Praha Eva Krejčí.

Řada lidí o jiné možnosti parkování neví
I přes zlevnění některých tarifů zůstává v řadě případů parkování v jejich zařízeních tím nejdražším. "Konkurenci chápeme jako přirozenou součást tržního prostředí, která přispívá k dalšímu rozšiřování nabídky pro různé skupiny zájemců o parkování,“ dodala Krejčí.

Letiště dosud těží i z toho, že řada lidí neví o jiné možnosti parkování. Poměrně dobře utajený je například parkovací dům Evropark, který je v budově hotelu Marriott v těsné blízkosti terminálů 1 a 2.

Ten se vyplatí hlavně v situaci, kdy jedete na letiště někoho vyzvednout. Například hodina a půl vyjde v Evroparku na 60 korun, nejlevnější stání v letištních parkovacích domech na 100 korun. Navíc pokud máte u ČSA program OK Plus, za každých 500 utracených korun získáte ještě 200 mílí.

Zaparkovat na letišti se dá i zdarma: na 15 minut před oběma terminály na nekrytých stáních. Pokud tu ale zaparkujete na delší dobu, parkovné letí astronomicky nahoru. Jeden den tu vyjde na 4 800 korun. Na tolik přijde na některých parkovištích měsíc a půl stání.

V blízkosti terminálů není kromě Evroparku jiná možnost parkovat jinde než v areálu Správy Letiště Praha. Jiným řešením je ale odložit auto na parkovacích plochách okolo letiště, odkud vás jejich provozovatelé dopraví k odletům a po příletu vás vyzvednou zpět.

V okolí Ruzyně je levněji
Jejich ceny jsou podstatně nižší, velmi se liší ale i podmínky. U řady z nich si na internetu například nedozvíte nic o provozním řádu. Vyplatí se na nich parkovat už po více jak třech hodinách parkování, při tak krátkém časovém úseku je ale nevýhodou ztráta času v podobě dopravy z parkoviště k terminálu a zpět.

Největším z řady alternativních parkovišť, tedy těch, která neprovozuje správa letiště, je GO Parking. Zároveň je mezi nimi i nejdražší, ale také je k letišti nejblíže a nabízí i další služby, například bankomat. Parkoviště je kompletně hlídané.

"Stoprocentně za auta ručíme," říká jednatel Petr Váverka, podle kterého je průměrná doba stání u nich kolem osmi dnů. Do té doby je i stání levnější než na Ruzyni.

Letiště začalo loni konkurovat alternativním parkovištím stáním v budově D. V té je ale nutné parkování dopředu objednat a jinde si vyzvednou parkovací lístek. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí se však chystá zavedení platby přímo v budově.

Čtrnáct dnů parkování v budově D vyjde na 1 900 korun, stejně jako v Go Parkingu. Pěšky k terminálu je to deset minut. Parkoviště však není nijak hlídané. Správa Letiště Praha má jediné hlídané parkoviště: patro v budově C. Oproti Go parkingu jsou ceny více než dvojnásobné.

Letišti konkurují i "zahrádkáři"
Levnější jsou ještě další areály, kterým někteří přezdívají "zahrádkáři". V řadě případů jde totiž o parkování spíše na zahradě rodinných domků. Často je ale nejasné, kdo za nimi stojí.

Například na webu www.zaparkujteunas.cz není uveden provozovatel, jako provozní řád je uveden latinský text. "Provozuji to na živnostenský list, je to tu vše hlídané a pojištěné," uvedl provozovatel parkoviště Jan Klička.

Provozní řád nenajdete ani na www.levneparkovani.cz. Provozovatelka Jana Zábojová uvedla, že zákazníkům dávají doklad o tom, že u nich auto parkuje. "Už o mě radši prosím nepiště, mám moc plno,“ dodala.

Obrovský zájem o levné parkování okolo letiště potvrzuje například i fakt, že až do 20. července nepřijímá parkoviště Přijeď-a-leť žádné rezervace. "Máme jen malou rezervu pro ty zákazníky, co nekoukají na web,“ uvedl provozovatel Petr Vojíř. Za auto zde neručí.

Čtěte ve středeční MF DNES

Jak si stojí ceny za parkování na Ruzyni v porovnání se zahraničím? Kde vzniknou okolo letiště nová parkoviště? Čtěte ve středeční MF DNES v příloze ekonomika.

.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Další z rubriky

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Nad Českem loni přelétlo rekordních 912 tisíc letadel, nejvíce v červenci

Ilustrační snímek

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz