Parkování na Ruzyni: letiště je i po zlevnění většinou dražší

  1:03aktualizováno  1:03
Až tisíce korun můžete ušetřit za parkování u ruzyňského letiště. Pokud si dobře zvolíte parkoviště. Ceny za odstavení auta na Ruzyni a v jejím okolí se velmi liší - v řadě případů je nejdražší variantou zaparkovat auto v areálu letiště. Lišit se mohou také podmínky a doprovodné služby.

Jedno z parkovišť nedaleko letiště s názvem Přijeď a leť. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Správě Letiště Praha, která provozuje a spravuje parkovací plochy letiště, za poslední roky výrazně přibyla konkurence. V okolí terminálu vyrostla řada soukromých parkovišť, jejichž provozovatelé většinou vozí klienty vlastním vozem přímo k terminálům. - čtěte V okolí letiště se rozjel nový byznys  

. Infografika

Kde a na jak dlouho se vyplatí parkovat.

Letiště na to letos na jaře zareagovalo po otevření levného parkování v budově D dalším zlevněním parkování v budově C, která je od letištních terminálů vzdálen jen pár minut.

"Zjednodušeně řečeno se jedná o akci, kdy je zvýhodněné parkování od pěti dnů výše. Například od pěti do čtrnácti dnů je cena stejná vždy dva tisíce korun za celou dobu parkování,“ uvedla mluvčí Správy Letiště Praha Eva Krejčí.

Řada lidí o jiné možnosti parkování neví
I přes zlevnění některých tarifů zůstává v řadě případů parkování v jejich zařízeních tím nejdražším. "Konkurenci chápeme jako přirozenou součást tržního prostředí, která přispívá k dalšímu rozšiřování nabídky pro různé skupiny zájemců o parkování,“ dodala Krejčí.

Letiště dosud těží i z toho, že řada lidí neví o jiné možnosti parkování. Poměrně dobře utajený je například parkovací dům Evropark, který je v budově hotelu Marriott v těsné blízkosti terminálů 1 a 2.

Ten se vyplatí hlavně v situaci, kdy jedete na letiště někoho vyzvednout. Například hodina a půl vyjde v Evroparku na 60 korun, nejlevnější stání v letištních parkovacích domech na 100 korun. Navíc pokud máte u ČSA program OK Plus, za každých 500 utracených korun získáte ještě 200 mílí.

Zaparkovat na letišti se dá i zdarma: na 15 minut před oběma terminály na nekrytých stáních. Pokud tu ale zaparkujete na delší dobu, parkovné letí astronomicky nahoru. Jeden den tu vyjde na 4 800 korun. Na tolik přijde na některých parkovištích měsíc a půl stání.

V blízkosti terminálů není kromě Evroparku jiná možnost parkovat jinde než v areálu Správy Letiště Praha. Jiným řešením je ale odložit auto na parkovacích plochách okolo letiště, odkud vás jejich provozovatelé dopraví k odletům a po příletu vás vyzvednou zpět.

V okolí Ruzyně je levněji
Jejich ceny jsou podstatně nižší, velmi se liší ale i podmínky. U řady z nich si na internetu například nedozvíte nic o provozním řádu. Vyplatí se na nich parkovat už po více jak třech hodinách parkování, při tak krátkém časovém úseku je ale nevýhodou ztráta času v podobě dopravy z parkoviště k terminálu a zpět.

Největším z řady alternativních parkovišť, tedy těch, která neprovozuje správa letiště, je GO Parking. Zároveň je mezi nimi i nejdražší, ale také je k letišti nejblíže a nabízí i další služby, například bankomat. Parkoviště je kompletně hlídané.

"Stoprocentně za auta ručíme," říká jednatel Petr Váverka, podle kterého je průměrná doba stání u nich kolem osmi dnů. Do té doby je i stání levnější než na Ruzyni.

Letiště začalo loni konkurovat alternativním parkovištím stáním v budově D. V té je ale nutné parkování dopředu objednat a jinde si vyzvednou parkovací lístek. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí se však chystá zavedení platby přímo v budově.

Čtrnáct dnů parkování v budově D vyjde na 1 900 korun, stejně jako v Go Parkingu. Pěšky k terminálu je to deset minut. Parkoviště však není nijak hlídané. Správa Letiště Praha má jediné hlídané parkoviště: patro v budově C. Oproti Go parkingu jsou ceny více než dvojnásobné.

Letišti konkurují i "zahrádkáři"
Levnější jsou ještě další areály, kterým někteří přezdívají "zahrádkáři". V řadě případů jde totiž o parkování spíše na zahradě rodinných domků. Často je ale nejasné, kdo za nimi stojí.

Například na webu www.zaparkujteunas.cz není uveden provozovatel, jako provozní řád je uveden latinský text. "Provozuji to na živnostenský list, je to tu vše hlídané a pojištěné," uvedl provozovatel parkoviště Jan Klička.

Provozní řád nenajdete ani na www.levneparkovani.cz. Provozovatelka Jana Zábojová uvedla, že zákazníkům dávají doklad o tom, že u nich auto parkuje. "Už o mě radši prosím nepiště, mám moc plno,“ dodala.

Obrovský zájem o levné parkování okolo letiště potvrzuje například i fakt, že až do 20. července nepřijímá parkoviště Přijeď-a-leť žádné rezervace. "Máme jen malou rezervu pro ty zákazníky, co nekoukají na web,“ uvedl provozovatel Petr Vojíř. Za auto zde neručí.

Čtěte ve středeční MF DNES

Jak si stojí ceny za parkování na Ruzyni v porovnání se zahraničím? Kde vzniknou okolo letiště nová parkoviště? Čtěte ve středeční MF DNES v příloze ekonomika.

.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

V Česku startuje Apple Pay, čeká se nová vlna zájmu o mobilní placení

Ilustrační snímek služby Apple pay.

Čeští zákazníci mohou od úterý využít novou platební metodu pomocí telefonů iPhone či dalších zařízení od společnosti...

Zelená úsporám pláče. Programu hrozí, že se stane obětí vládních škrtů

Instalace panelu ve zkušebním areálu firmy SunEdison

Stát hodlá šetřit. Jednou z obětí rozpočtových škrtů, které se kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky valí na Česko, má být...

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Najdete na iDNES.cz