Koruna posílila za týden o 80 haléřů

  • 89
Česká měna uzavřela hektický týden na 29,95 koruny za euro a během týdne tak vůči společné evropské měně posílila o 80 haléřů. Koruna během týdne zdolala několik rekordů, když poprvé pod třicet korun se dostala ve čtvrtek. Historické maximum se od pátečního rána drží na 29,895 korun za euro.

Podle dealerů by se však měl kurs koruny během jednoho týdne zklidnit a lehce oslabit na 30,20 za euro. "Vzhledem k tomu, že po ranním prolomení 30 korun za euro nenastal panický vývoj, měla by se česká měna stabilizovat kolem nynější úrovně," řekl dealer České spořitelny Viktor Mikulecký.

Čtvrtek 11. dubna: Poprvé pod třicet
Čtvrtek 11. dubna možná vstoupí do knížek o historii české měny. Ve 14:45 uviděli devizoví obchodníci na svých monitorech poprvé kurz koruny vůči euro začínající dvojkou. Poté, co centrální banka proti sílícímu trendu nijak nezasáhla, prolomila měna třicetikorunovou hranici a zpevnila až na 29,97 za euro.

"K posilování české měny přispělo oznámení o skončení jednání bankovní rady ČNB, jež skončilo bez rozhodnutí o jakékoli akci. Do tohoto okamžiku byl devizový trh v mírné nejistotě a obával se dalších intervencí," uvedl David Marek z Patria Finance.

Pakliže se centrální banka rozhodne ponechat korunu jejímu osudu, vystřelí koruna ještě o několik desetihaléřů výš. "Pokud ČNB nebude intervenovat, znovu musíme zopakovat, že je nutné vyhnat kurz nad 31 za euro, otevře se prostor pro posílení až na 29,50," říká Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

Silná koruna snižuje zisky domácím exportérům a má dopad i na firmy, které nevyvážejí, neboť zlevňuje dovoz konkurenčního zboží ze zahraničí. Za poslední rok koruna zhodnotila zhruba o 13 procent a trend posilování pokračuje i letos.

Na 40 podniků proto podpořilo takzvanou Trutnovskou výzvu proti silné koruně. Varují, že zvýšené náklady a nižší tržby způsobené silnou korunou povedou k omezení rozvoje českých firem a k propouštění.

Středa 10. dubna: ČNB oslabuje měnu
Nebýt zásahu centrální banky, mohlo se už euro prodávat za méně než třicet korun už ve středu. Česká měna totiž hned po ránu navázala mohutné posílení z úterka a rychle poskočila až na nový rekord 30,04 korun za euro. Centrální banka ale okamžitě přistoupila k intervenci a oslabila měnu na 30,50 koruny za euro.

"Česká národní banka dnes provádí intervence na devizovém trhu s cílem oslabit kurz české koruny," potvrdila mluvčí centrální banky Alice Frišaufová.

Podle dealera Société Générale Jana Uricha se ale zřejmě měna i přes snahu ČNB k třicetikorunové hranici za euro vrátí. "Pokud dnes nebude intervenovat ještě v jedné vlně, vrátí se koruna zpět k 30,00 Kč za euro," uvedl Urich a nevyloučil, že centrální banka navíc mimořádně sníží sazby.

Naposledy ČNB intervenovala minulý čtvrtek, kdy korunu srazila z tehdy rekordních 30,20 za euro o padesátník na 30,70 za euro. Na této hladině koruna vydržela pouze do pondělí, v úterý už vytvářela nové rekordy.

Úterý 9. dubna: 60 haléřů za den
Právě nepřítomnost České národní banky na devizovém trhu byla podle obchodníků důvodem prudkého posílení koruny během úterý 9. dubna. Za jeden den dokázala koruna posílit o celých šedesát haléřů.

Po ranním otevření na kurzu 30,75 koruny za euro měna v úterý plynule posílila až na nový historický rekord: 30,15. Závěrečná cena byla o tři haléře vyšší. "Centrální banka zřejmě už vyklidila trh," řekl iDNES Miroslav Tutter z Komerční banky.

Prudké posílení poté, co se v od zásahu centrální banky ve čtvrtek 4. dubna koruna držela mezi 30,70 až 30,80 za euro, vysvětlují dealeři právě tím, že ČNB momentálně není na trhu aktivní.

"V pondělí byla zřejmě banka ještě aktivní," vysvětlil dealer banky ING Josef Jeřicha. Dodal, že korunu k novému rekordu postrčil také velký zájem o tuzemskou měnu v zahraničí.

Podle Tuttera se teď další vývoj bude těžko odhadovat. Další intervence může přijít kdykoli, stejně jako slovní komentáře členů bankovní rady ČNB. Její viceguvernér Luděk Niedermayer už pro ČTK prohlásil, že současné tempo zhodnocení je pro ekonomiku riskantní a škodlivé. Kurz se odtrhl od udržitelného vývoje, dodal.

Předchozí vývoj kurzu koruny jsme sledovali v TOMTO ČLÁNKU.

Silná koruna a její vliv na ekonomiku se stává také stále častějším tématem politických komentářů. Premiér Miloš Zeman prohlásil na semináři Hospodářské komory, že kurz koruny bude mít v nejbližších týdnech spíše stabilizační tendenci díky dohodě ČNB s vládou.

V prosinci, když měna začala posilovat, Zeman prohlásil, že to nevadí, protože donutí exportéry, kterým tak poklesnou tržby, zvyšovat kvalitu a inovovat své výrobky, aby obstály v konkurenci na zahraničních trzích.

,