V Jablonci byla v pátek premiéra dokumentu Šmejdi o často až nechutných praktikách prodejců na předváděcích akcích. Přijeli i tvůrci filmu.

V Jablonci byla v pátek premiéra dokumentu Šmejdi o často až nechutných praktikách prodejců na předváděcích akcích. Přijeli i tvůrci filmu. | foto: Aerofilms

Vulgárně nadávají seniorům, napadají inspektory. Pokutám se prodejci smějí

  • 91
Klamání starých lidí na předváděcích akcích nebere konce. Prodejci je často připraví o celoživotní úspory a v protizákonných praktikách pokračují navzdory obřím sankcím. Inspektoři pronikli letos jen v Libereckém kraji na tři předváděcí akce a na všech narazili na porušování zákona.

 "Dvakrát s námi prodejci nespolupracovali a mařili kontrolu. Jednou měli ve smlouvách chyby, na něž by zákazníci doplatili," upozornila zástupkyně ředitele České obchodní inspekce pro Liberecký kraj Marcela Kohoutková.

"Když majitele potrestáme, tak často firmu zruší, nebo ji prodají bílému koni," řekla Kohoutková. "A soud je z obchodního rejstříku vymaže, i když ví, že jejich firma od nás dostala pokutu. Naše práce pak ztrácí smysl."

Podle Kohoutkové rozjel protiprávní obchody s naivními účastníky předváděcích akcí také šestadvacetiletý mladík.

"Za opakované klamavé obchodní praktiky jsme mu udělili pokutu půl milionu korun," dodala Kohoutková. "Ale svou firmu prodal nějakému cizinci. Pokutu by měl uhradit on, ale pochybuji, že ho vůbec najdeme." Když podnikatelé své firmy zruší, aby se vyhnuli sankcím, často založí nové společnosti. V nich navážou na výnosné obírání důchodců.

Místo aquaparku skončili v hale a nutili jim drahé biolampy

Inspekce ale dala pokutu i velké společnosti, která se placení nevyhne. "Společnost Beck Reisen z Mělníka obdržela za klamavé obchodní praktiky pokutu milion korun," uvedla Kohoutková. "Dopustila se jich vícekrát. Naše rozhodnutí je už pravomocné, firma se proti němu neodvolala."

Pokud se firma proviní poprvé, inspekce ji obvykle potrestá pokutou ve výši několika desítek tisíc korun. Pokud se nepoučí a dál se uchyluje k protiprávním praktikám, sankce se vyšplhá na stovky tisíc korun či dokonce na miliony.

Ošizení lidé varují ostatní na řadě internetových adres. Například Eva Doležalová tam napsala: "...místo slíbeného pobytu v aquaparku nás převezli na odlehlé místo a v jakési hale začali předvádět biolampy a další nehorázně předražené zboží. Těm, co se ohradili a chtěli do aquaparku, prodejci vulgárně nadávali a došlo i na fyzickou potyčku..."

Reklamace zaplaceného zboží není jednoduchá. Třeba potrestaná společnost Beck Reisen sice umístila na své webové stránky telefonní číslo, minuta hovoru však stojí čtrnáct korun.  

Výhrou omámení lidé kupují za velké peníze levné cetky

A co v současné době vévodí mezi triky nepoctivých prodejců? Namluví lidem, že vyhráli například šedesát tisíc korun. Aby je ovšem získali, musí si koupit zboží a výhru jim odečtou z jeho ceny. Nakonec si ošálený člověk odnese domů za třicet tisíc korun parní čistič, který se dá koupit na internetu za dva tisíce korun.

"Prodejci umí s lidmi na předváděcích akcích manipulovat," prohlásila Kohoutková. "Předražené zboží si za čtyřicet pět tisíc korun koupila rovněž jedna opravdu inteligentní paní. Teprve po skončení předváděcí akce si uvědomila, jak prohloupila. A když k nám přišla, nechápala, jak mohla prodejcům na jejich hezké řeči naletět."

Kohoutková se v pátek jela podívat na jablonecké promítání filmu "Šmejdi", natočeného na předváděcích akcích.

"Měli by na něj chodit hlavně děti seniorů, aby viděly, co prodejci s jejich rodiči provádějí. A varovat je," poznamenala Kohoutková.

Osvěta v domovech důchodců

"My jsme udělali dvě přednášky v domovech důchodců na Liberecku. Ale senioři si nechtěli nechat předváděcí akce vzít. Líbí se jim tam, seznámí se tam s novými lidmi, zatímco doma žijí o samotě. Po nás by chtěli, abychom na předváděcích akcích zakázali prodej zboží. Něco takového ale samozřejmě nejde."

V Libereckém kraji se jeden prodejce ocitl u soudu. V Jilemnici se přetahoval s inspektorem o dokumenty s důkazem o podvodu, jehož se dopustila firma, kde pracoval. Nakonec prodejce inspektorovi vyrval důležité listiny z ruky. Za násilí proti úřední osobě dostal půlroční podmínku se zkušební dobou na jeden rok.

Podle Kohoutkové se řada prodejců chlubí na Facebooku svými úspěchy a tím, jak někoho napálili. Z poškozených lidí si dělají legraci. "Vědí, že senioři mají doma peníze a snaží se je z nich dostat všemi možnými způsoby," shrnula Kohoutková.