ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Češi musí šetřit. Více než zdražování je ale straší válka

  • 11
Dvouciferná inflace nutí více než třetinu ekonomicky aktivních lidí v Česku omezovat své výdaje. I přes to se ale Češi více než nedostatku bojí války v Evropě. Ukazují to čísla, která pro společnost Předvýběr.CZ v červnu sesbírala agentura Data Collect.

Přes osm procent respondentů se kvůli zdražování poohlíží po lépe placené práci a 3,4 procenta lidí si chce najít druhou práci. Vzhledem k nedostatku pracovníků by hledání nového nebo dalšího zaměstnání či brigády nemělo být těžké.

„Situace na trhu práce je pro zájemce z obou skupin velmi příznivá. Firmy stále intenzivně nabírají zaměstnance a nabízejí i slušné finanční hodnocení. Problém je, že lidí, kteří skutečně chtějí změnit práci, je málo,“ říká František Boudný, ředitel společnosti Předvýběr.CZ.

Hlad po zaměstnancích

Nedostatek pracovní síly na trhu práce tak nejspíš bude pokračovat. Z osmi procent, která chtějí práci změnit, se tak chystá v nejbližší době učinit jenom šest procent dotázaných, další necelá tři procenta změnu plánují do konce roku. Čtvrtina lidí uvedla, že o změně práce zatím pouze uvažuje.

„Dvě třetiny pracujících ale práci rozhodně změnit nechce. Na trhu tak panuje chronický hlad po zaměstnancích,“ dodává Boudný.

Pro ty, kteří práci změnit chtějí, jsou největší motivací jednoznačně finance: 23,7 procenta těch, kteří plánují změnu, je nespokojených se současnou výplatou. Stejný je také podíl těch, pro které rostoucí ceny zásadně změnily finanční situaci.

Kdyby tak zvýšili plat o inflaci, přeje si řada Čechů. Jaké mají vyhlídky

Každý pátý zaměstnanec z těch, kteří plánují změnit zaměstnání, v tom vidí příležitost získat lepší práci, dalších dvanáct procent současná práce už nebaví a čtyři procenta se bojí, že stávající zaměstnavatel bude propouštět. Necelá pětina má pro změnu jiné důvody.

Jako průměrnou svou odměnu v práci vnímá 43,6 procenta dotázaných, 32,6 procenta respondentů se cítí podprůměrně ohodnocenými. Jen necelých dvanáct procent respondentů hodnotí svoji výplatu ve srovnání s jinými lidmi na stejné pozici v oboru jako nadprůměrnou.

Víc než nouze se Češi bojí války

Z materiální nouze má strach jenom čtvrtina pracujících. Největším strašákem je rozšíření války do zbytku Evropy. Jako svou největší současnou obavu to uvedlo 39,2 procenta respondentů.

Desetina lidí se bojí osobních či rodinných problémů, téměř šest procent má strach z něčeho jiného, nová vlna covidu je strašákem jen pro necelá tři procenta dotázaných. Přes sedmnáct procent účastníků průzkumu v současnosti netrápí žádné větší obavy.

Průzkum proběhl na vzorku 500 pracujících respondentů starších osmnácti let.