Dlouhý: Řada podnikatelů propadla sítem a na pomoc nedosáhnou

  • 69
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý zkritizoval vládní pomoc podnikům postiženým koronavirovou uzávěrou. „Podnikatelé jarní lockdown přežili pomocí vlastních rezerv, ale ti, co byli nejvíc zasaženi, jsou vyčerpaní a v existenčních problémech,“ řekl.

Řada podnikatelů podle něj navíc propadá sítem kritérií, které vláda nastavila, a na pomoc nedosáhnou.

Prezident Hospodářské komory se také důrazně vyslovil pro kompenzace vztahované k dosaženému obratu. To v minulosti ministr průmyslu Karel Havlíček odmítl s tím, že vláda se rozhodla jít cestou kompenzace nákladů.

V některých případech může být situace likvidační, někteří podnikatelé nemají pomoc žádnou. „Stávající opatření vnímáme jako dočasná,“ uvedl Dlouhý s tím, že by si přál, aby se kompenzace podnikatelům zjednodušily.

Jako příklad velmi zasaženého oboru, který zůstává stranou pozornosti, uvedl prádelny nebo čistírny, které se potýkají s poklesem poptávky po svých službách až o 90 procent.

„Stávající systém kompenzací řadě firem pomoct ani nemůže,“ dodal Dlouhý s tím, že není možné, aby v ekonomice část firem standardně fungovala, část dostávala státní pomoc a část nic.

Češi chodí v teplákách, prádelny živoří

Potíže prádelen potvrdila i šéfka jejich asociace Jana Puškáčová. „Jde nám o přežití, s umrtvením cestovního ruchu poklesl odbyt o osmdesát až devadesát procent. Prádelny ani čistírny nemají nárok na žádné kompenzace a nejsou schopné čerpat ani jeden relevantní program,“ řekla.

Lidé v nich často chodí do práce, aby plnily služby pro nemocnice seniorské domy, pečovatelské ústavy, policii nebo záchranáře. „To ale nejen nenahradí ztrátu odbytu, ale nepokryje ani náklady, které majitelé ze svého dotují,“ dodala.

Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, kritizovala, že některé sektory mají extra kompenzace a jiné, právě ty věnující se individuálnímu sportu, jsou opomenuty.

„Po konzultacích, které jsme vedli, je podle nás nejefektivnějším řešením nastavení kompenzací na jasných parametrech, ať už procentem tržeb nebo fixních nákladů. Jinak budeme i my nuceni jednat o speciálních kompenzačních programech pro nás,“ řekla.

Na špatné nastavení parametrů pomoci si stěžovala i výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. „Současné programy nejsou dobře nastavené, sítem propadne příliš mnoho podniků, včetně pivovarů. Týdně přichází obor na tržbách o 640 milionů korun za čepované pivo, celoroční ztráty budou pět miliard,“ shrnula.